Zavřít reklamu

Společnost Apple by měla v září jako obvykle představit světu kolekci nových produktů. Za téměř jistou se považuje trojice nových iPhonů, média spekulují i o tom, že bychom se mohli dočkat aktualizovaného iPadu Pro, Apple Watch, AirPods, a dlouho očekávané podložky pro bezdrátové nabíjení AirPower. V závěru jedné ze zpráv se ale nachází zajímavý odstavec:

Po představení v roce 2012 a třech následujících každoročních aktualizacích se řada iPadu Mini nedočkala updatu od podzimu roku 2015. Absence jakýchkoliv informací o nové verzi  naznačuje – přestože iPad Mini nebyl oficiálně ukončen – že produkt přinejmenším v rámci společnosti Apple zaniká.

Od roku 2013 prodeje iPadů pomalu klesají. V zmíněném roce se Applu podařilo prodat 71 milionů kusů, o rok později to bylo již jen 67,9 milionu a v roce 2016 dokonce už jen 45,6 milionu. iPad zaznamenal v době svátků v roce 2017 meziroční nárůst, roční prodeje ale opět klesly. Stále menší pozornost si získává také zmíněný iPad Mini, jehož historii si v dnešním článku připomeneme.

Zrod Mini

Původní iPad spatřil světlo světa v roce 2010, kdy musel konkurovat zařízením, která byla menší než 9,7 palce. Spekulace o tom, že Apple chystá menší verzi iPadu, na sebe nenechaly dlouho čekat, a dva roky po vydání prvního iPadu se také staly skutečností. Phil Schiller ho tehdy uvedl jako „scvrklý“ iPad s kompletně novým designem. Svět se o příchodu iPadu Mini dozvěděl v říjnu roku 2012 a o měsíc později si jej první šťastlivci mohli také odnést domů. iPad Mini měl obrazovku s úhlopříčkou 7,9 palce a cena za 16GB Wi-Fi-only model činila 329 dolarů. Původní iPad Mini byl dodáván s iOS 6.0 a čipem Apple A5. Média o „Mini“ psala jako o tabletu, který je sice menší, ale rozhodně se nejedná o lacinější, low-endovou verzi iPadu.

Konečně Retina

Druhý iPad Mini přišel na svět rok po svém předchůdci. Jednou z největších změn u „dvojky“ bylo zavedení očekávaného a vytouženého Retina displeje s rozlišením 2048 x 1536 pixelů při 326 ppi. Spolu se změnami k lepšímu přišla i vyšší cena, která začínala na 399 dolarech. Další novinkou u druhé verze bylo úložiště o kapacitě 128 GB. Na iPadu Mini druhé generace běžel operační systém iOS 7, tablet byl osazen A7 čipem. Média nový iPad Mini vychvalovala jako působivý krok kupředu, za problematickou ale označovala jeho cenu.

Do třetice všeho dobrého i zlého

iPad Mini třetí generace byl v duchu jablečné tradice odhalen na keynote v říjnu roku 2014, spolu s iPadem Air 2, novým iMacem nebo desktopovým operačním systémem OS X Yosemite. „Trojka“ přinesla významnou změnu v podobě zavedení Touch ID senzoru a podpory služby Apple Pay. Zákazníci měli nově možnost zakoupit si jeho zlatou variantu. Cena iPadu Mini 3 začínala na 399 dolarech, Apple nabízel 16GB, 64GB a 128GB verzi. Samozřejmostí byl Retina displej, čip A7 nebo 1024 MB LPDDR3 RAM.

iPad Mini 4

Čtvrtý a (prozatím) poslední z iPadů Mini byl světu představen 9. září roku 2015. Jednou z nejvýznamnějších novinek u něj byla funkce „Hey, Siri“. Tabletu jako takovému nebyla v rámci příslušné Keynote věnována příliš velká pozornost – v podstatě byl zmíněn ke konci části, věnované iPadům. „Vzali jsme sílu a výkon iPadu Air 2 a importovali je do ještě menšího těla,“ prohlásil tehdy o iPadu Mini 4 Phil Schiller, který tablet označil za „neuvěřitelně výkonný, ale malý a lehký“. Cena iPadu Mini 4 začínala na 399 dolarech, „čtyřka“ nabízela úložiště ve variantách 16GB, 64GB a 128GB a běžel na ní operační systém iOS 9. Tablet byl vyšší, tenčí a lehčí než jeho předchůdci. S 16GB a 64GB verzemi iPadu Mini se společnost Apple rozloučila na podzim roku 2016 a jediným v současnosti vyráběným jablečným mini tabletem je iPad Mini 4 128GB. Sekce webu Applu, věnovaná iPadům, stále uvádí iPad Mini jako aktivní produkt.

Závěrem

Největší iPhony dvou posledních generací nebyly o mnoho menší, než iPad Mini. Spekuluje se o tom, že trend „zvětšování iPhonů“ bude i nadále pokračovat, a že můžeme očekávat ještě rozměrnější modely. Konkurenci pro iPad Mini zčásti představuje i nový, levnější iPad, který společnost Apple představila tento rok – jeho cena začíná na 329 dolarech. Až do jeho příchodu by se iPad Mini dal považovat za ideální vstupní model mezi jablečnými tablety – jak to ale bude do budoucna? Poměrně dlouhá doba bez aktualizace příliš nenahrává teorii, že by Apple mohl přijít s iPadem Mini 5. Nezbývá, než se nechat překvapit.

Zdroj: AppleInsider

.