Zavřít reklamu

Apple dnes vydal finální verzi svého nového mobilního operačního systému iOS 8, kteří mohou nyní stahovat všichni uživatelé vlastnící iPhone 4S a novější, iPad 2 a novější a iPod touch páté generace. Aktualizovat je možné přímo ze zmíněných iOS zařízení.

O stažení iOS 8 bude podobně jako v minulých letech, kdy servery Applu obrovskému náporu uživatelů jen stěží odolávali, opět velký zájem, a tak je možné, že v nejbližších hodinách neproběhne aktualizace na nejnovější systém tak hladce.

Zároveň se musíte připravit na velké množství volného místa, které iOS 8 pro svou instalaci vyžaduje. Instalační balíček má sice jen stovky megabajtů, ale pro rozbalení a instalaci vyžaduje až několik gigabajtů volného prostoru.

[do action=“infobox-2″]Kompatibilní zařízení s iOS 8: 

iPhone: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus

iPod touch: iPod touch 5. generace

iPad: iPad 2, iPad 3. generace, iPad 4. generace, iPad Air, iPad mini, iPad mini s Retina displejem[/do]

Nová verze iOS nepřináší tak výrazné grafické změny jako loni iOS 7, nicméně právě tento systém iOS 8 výrazným způsobem vylepšuje a přináší mnoho zajímavých novinek. Na povrchu zůstává iOS 8 stejný, ovšem výrazně si inženýři Applu pohráli s „vnitřnostmi“.

Výrazně byla vylepšená integrace všech Apple zařízení, nejen těch mobilních, ale mnohem lépe nyní iPhony a iPady komunikují také s Macy. Ty však musí běžet na OS X Yosemite. Přibyly také interaktivní notifikace, widgety v Oznamovacím centru a pro vývojáře a nakonec i uživatele je klíčové především výrazné otevření celého systému, které Apple provedl v červnu na WWDC.

Vývojářům byly zpřístupněné vývojářské nástroje pro Touch ID, které se tak nyní nemusí využívat pouze pro odemykání telefonu, k dispozici budou mít uživatelé několik alternativních klávesnic pro pohodlnější psaní, a zásadní novinka pro využití aplikací je možnost tzv. rozšíření, díky kterým půjde propojit aplikace mezi sebou mnohem jednodušeji než kdy dřív.

Zároveň je součástí iOS 8 aplikace Health, která bude sbírat zdravotní a fitness data z různých aplikací a zařízení a následně je předkládat uživateli v ucelené podobě. Vylepšení se dočkaly základní aplikace jako Zprávy, Fotoaparát a Mail. Součástí iOS 8 je i iCloud Drive, nové cloudové úložiště Applu konkurující například Dropboxu.

Nový iOS 8 bude také součástí iPhonů 6 a 6 Plus, které se začínají prodávat v prvních zemích v pátek 19. září.

.