Zavřít reklamu

Steve Jobs představil první iPad 27. ledna 2010, během bedlivě sledované keynote. Tablet od Applu tak před dvěma dny oslavil své osmé výročí a vzhledem k němu se na Twitteru objevil zajímavý komentář od člověka, který v Applu v tu dobu působil. Obvykle je třeba brát podobné příhody s rezervou, neboť si je může vymyslet každý. V tomto případě je však zdroj informací potvrzený a není důvod mu nevěřit. V osmi krátkých tweetech je popsáno to, jak to během vývoje prvního iPadu zhruba vypadalo.

Autorkou je Bethany Bongiorno, která začala ve společnosti Apple pracovat v roce 2008 jako softwarový projekt manažer. Krátce po svém nástupu byla pověřena tím, aby vedla sekci softwarového vývoje pro nový, a v té době neoznámený produkt. Později zjistila, že se jedná o tablet a zbytek je již historie. Vzhledem k osmiletému výročí se však rozhodla zveřejnit osm zajímavých vzpomínek, které z tohoto období má. Originální twitter feed najdete zde.

  1. Výběr křesla, které stálo během prezentace na jevišti, byl neskutečně dlouhý a detailní proces. Steve Jobs si nechal na pódium přinést několik barevných variant křesla Le Corbusier LC2 a do toho nejmenšího detailu zkoumal, jak která barevná kombinace na jevišti vypadá, jak reaguje na světlo, má-li dostatečné množství patiny na těch správných místech či jestli se na ní pohodlně sedí.
  2. Když si Apple pozval vývojáře třetích stran, kteří měli pro iPad připravit několik prvních aplikací, bylo jim řečeno, že se bude jednat o krátkou návštěvu a že dorazí v podstatě „na otočku“. Jak se následně ukázalo, vývojáři se v centrále Applu „zasekli“ na několik týdnů a vzhledem k jejich nepřipravenosti na takovýto pobyt, jim muselo být v supermarketu zakoupeno nové oblečení a další věci běžné denní spotřeby.
  3. Výše zmínění vývojáři byli střeženi jako oko v hlavě. Chodili ve skupinkách, které hlídali zaměstnanci Applu (a to i během víkendů). Na své pracoviště si nesměli nosit své mobilní telefony nebo používat WiFi sítě. iPady, se kterými pracovali byly schovány ve speciálních obalech, které neumožňovaly pohled na celé zařízení, jen na displej a základní ovládací prvky.
  4. V jednu chvíli během vývoje se Steve Jobs rozhodl, že chce změnit barvu některých prvků uživatelského rozhraní na oranžovou. Nešlo však o jen tak obyčejnou oranžovou barvu, nýbrž o odstín, který používala společnost Sony na tlačítkách některých svých starých dálkových ovladačů. Applu se podařilo několik ovladačů od Sony získat a na jejich základě proběhla barevná úprava uživatelského rozhraní. Jobsovi se to nakonec nelíbilo, takže z celého nápadu sešlo…
  5. Těsně před začátkem vánočních svátků v roce 2009 (tedy necelý měsíc před představením) se Jobs rozhodl, že chce mít na iPadu wallpaper pro domovskou obrazovku. Jeden ze softwarových inženýrů tak na této funkci přes vánoce pracoval tak, aby to bylo po návratu do práce připravené. Do iPhonu se tato funkce dostala s iOS 4 o půl roku později.
  6. Na sklonku roku 2009 byla vydána hříčka Angry Birds. V tu chvíli asi málokdo tušil, o jak obrovský hit během několika následujících let půjde. Když to začali zaměstnanci společnosti Apple hrát ve velkém chtěli, aby to byla právě hra Angry Birds, která poslouží jako demonstrace kompatibility aplikací z iPhonu na iPad. Tato myšlenka se však nesetkala s podporou, jelikož ne každý považoval Angry Birds za něco přelomového.
  7. Steve Jobs měl problém s tím, jak vypadají prvky uživatelského rozhraní při scrollování, například na konci e-mailu, na konci webové stránky apod. Jednoduchá bílá barva se Jobsovi nezamlouvala, neboť údajně působila nedokončeně. Vzhled UI měl být celistvý a to i v místech, na která uživatelé narazí jen málokdy. Právě na tento popud byla implementována stará známá „látková“ textura, která byla v pozadí uživatelského rozhraní.
  8. Když Jobs během keynote první iPad představil, z hlediště se ozvalo mnoho různých výkřiků a prohlášení. Novinář sedící za autorkou těchto vzpomínek údajně nahlas vykřikl, že se jedná o „nekrásnější věc“ kterou kdy spatřil. Takovéto momenty se vryjí do paměti velmi hluboko, když takto okolí reaguje na vámi provedenou práci.

Zdroj: Twitter

.