Zavřít reklamu

iPhony nebyly vždy stoprocentním symbolem úspěchu Applu. Jablečná společnost na poli prodejů svých smartphonů zažila i jednu PR krizi. Problém spočíval v tom, že se Apple rozhodl dva měsíce po uvedení prvního iPhonu jeho cenu snížit o celých 200 dolarů. To vyvolalo vlnu nevole zejména mezi zákazníky, kteří si telefon pořídili jako jedni z prvních. I na tento zdánlivě vážný a bezvýchodný problém měl ale Steve Jobs své řešení.

Jobs se tehdy rozhodl na vzniklou krizi zareagovat gestem, v jehož rámci nabídl protestujícím majitelům nových iPhonů kredit ve výši sto dolarů. Ten bylo možné posléze využít k nákupu jakéhokoliv produktu z Apple Store. „Naši první zákazníci nám věřili, a my musíme v tuto chvíli svými činy tuto důvěru udržet,“ napsal Jobs ve svém prohlášení.

Zmíněná sleva ve výši dvou set dolarů byla jednou ze dvou změn, které Apple krátce po uvedení iPhonu do prodeje provedl. Počátkem září uložila k ledu „low-endovou“ verzi svého smartphonu s kapacitou 4GB a spolu s tím snížila cenu osmigigové verze z 599 dolarů na 399 dolarů. Apple chtěl tímto krokem reagovat na některé kritické hlasy, které si braly na paškál vysokou cenu, za kterou firma své smartphony prodávala – mezi kritiky byl například Steve Ballmer z Microsoftu.

Náhlou a poměrně výraznou slevou si ale Apple bezvýhradný obdiv nezískal. Zákazníci, kteří si dali záležet na tom, aby svůj iPhone získali mezi prvními, se cítili podvedeni a zklamáni. V rámci vlny odporu, která se po zlevnění iPhonů zvedla, vzniklo například parodické video. Zpráva deníku New York Times z šestého září roku 2007 zase hovoří o zákazníkovi, který se chystal vyrobit si tričko s nápisem „Byl jsem beta testrem iPhonu pro Apple za 200 dolarů“.

Ne každý byl ale nečekaným snížením ceny poškozen. Zákazníci, kteří si svůj jablečný smartphone zakoupili v průběhu dvou týdnů před uvedením slevy, měli nárok na plnou kompenzaci. Hůře na tom byli ti, kteří si iPhone pořídili před touto ochrannou lhůtou. Jobsův nápad v podobě stodolarového „bolestného“ překvapivě zabral a reputace společnosti Apple byla po čase opět napravena.

iPhone si svou popularitu úspěšně drží i navzdory nejedné aféře. Namátkou můžeme jmenovat například „antennagate“ spojenou se špatným příjmem signálu u iPhonu 4. Navzdory tomu, že problém nebyl kdovíjakého rozsahu, se o ní mluví dodnes. U iPhonu 4S si zase někteří zákazníci stěžovali na žloutnutí displeje. Když Apple přišel s novým designem šestkových iPhonů, docházelo u některých z plusových modelů k ohýbání. S šestkami byl spojen i další problém: Touch Disease. Jednalo se o vadu, kdy se v horní části iPhonů objevoval pruh, a občas docházelo i k tomu, že displej kompletně přestal reagovat.

Steve Jobs iPhone zdroj Business Insider UK

Zdroj: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.