Zavřít reklamu
iWant

„Jako na horské dráze,“ popsal Steva Jobse legendární vývojář John Carmack

iWant

Steve Jobs byl výraznou osobností, která se do dějin zapsala nejenom výsledky svého podnikání, ale také svou svéráznou povahou a projevem. Herní vývojář John Carmack se ve svém facebookovém příspěvku svěřil světu s tím, jak vypadala jeho spolupráce s Jobsem.

John Carmack je legendou mezi herními vývojáři – spolupracoval mimo jiné na kultovních klasikách jako Doom nebo Quake. V průběhu své kariéry měl pochopitelně tu čest i se spoluzakladatelem společnosti Apple Stevem Jobsem, o kterém je všeobecně známé, že nebyl typicky sluníčkovou osobností. Carmack to nedávno potvrdil v jednom ze svých příspěvků na sociálních sítích.

Ve svém postu se Carmack svěřil s tím, jaké to bylo s Jobsem blízce spolupracovat. Ve stručnosti popsal více než deset let od počátku své vlastní kariéry až do roku 2011, kdy Steve Jobs podlehl rakovině slinivky. Svou spolupráci s Jobsem Carmack shrnul do nepřekvapivého poznatku, že řada pozitivních věcí, které veřejnost mohla o Jobsovi slyšet, se zakládá na pravdě – stejně tak je to ale s těmi negativními.

Carmack byl mnohokrát povolán k tomu, aby s Applem konzultoval záležitosti, týkající se herního průmyslu. Nijak se netají tím, že spolupráce se Stevem Jobsem byla často téměř utrpením, protože spoluzakladatel cupertinské společnosti neměl tendence brát herní průmysl příliš vážně, a nebránil se diskusím na toto téma. „Bylo to často frustrující, protože (Jobs) dokázal naprosto suverénně a sebevědomě mluvit o věcech, ve kterých se zcela pletl,“ uvádí Carmack.

Cesty Jobse i Carmacka se zkřížily mnohokrát – obzvlášť pokud šlo o legendární jablečné konference. Carmack vzpomíná na den, kdy se Jobs dokonce pokoušel přeložit jeho vlastní svatbu, aby vývojář mohl na keynote uvést svou prezentaci. Jobsovy plány rázně překazila až Carmackova nastávající manželka.

Po jedné z konferencí Carmack naléhal na Jobse, aby poskytl herním vývojářům lepší způsob programování her přímo pro operační systém v iPhonech. Carmackův požadavek vyústil v intenzivní výměnu názorů. „Lidé okolo začali couvat pryč. Když se Jobs rozčílil, nikdo ze zaměstnanců Applu mu nechtěl být na očích,“ píše Carmack. „Steve Jobs byl jako horská dráha,“ popisuje Carmack Jobsovo oscilování mezi rolí záporáka a hrdiny.

Když Apple konečně vydal softwarovou sadu pro herní vývojáře, aby jim umožnil programování přímo pro iPhone, odmítl Jobs poskytnout Carmackovi jednu z raných kopií. Carmack pro iPhone vytvořil hru, která byla ze strany Applu přijata pozitivně. Jobs se mu poté pokoušel dovolat, Carmack ale ve své tehdejší zaneprázdněnosti hovor odmítl. Carmack podle svých vlastních slov té chvíle dodnes hluboce lituje. S výjimkou svatby a jednoho nepřijatého hovoru ale Carmack pokaždé, když Steve Jobs zavolal, všeho zanechal. „Byl jsem tu pro něj,“ shrnuje jejich vzájemný komplikovaný vztah.