Zavřít reklamu

Ve středu 7. března představil šéf marketingu Phil Shiller již v pořadí třetí generaci jablečného tabletu iPad. Kupodivu se jmenuje jednoduše iPad, což mnohé jistě překvapilo. V roce 2010 se objevil zázračný iPad, o rok později jeho výkonnější a štíhlejší sourozenec iPad 2. Celá blogosféra označovala letošní novinku ve většině případů jako iPad 3, překvapivě mylně.

Jednoduchost. Toť jeden z termínů a pilířů, na kterých Apple stojí již od svých počátků v 70. letech minulého století, kdy tento trend nastolil a zavedl Steve Jobs. Podíváme-li se do produktové linie Applu, najdeme v ní skutečně jen několik názvů – MacBook, iMac, Mac, iPod, iPhone, iPad, Apple TV a… to je v podstatě vše. Samozřejmě se pod některými názvy skrývají odnože jako Mac mini a Mac Pro, iPod touch, nano, … což teď není vůbec podstatné.

Vezměme si například MacBook Air. Všichni víme jak vypadá – ostrá tenká hliníková placka. Kdo sleduje dění kolem cupertinské společnosti také ví, že zhruba dvakrát ročně probíhá upgrade „vnitřností“. Avšak s každou novou verzí se za názvem MacBook Air inkrementálně nepřičítá žádné číslo. Stále se jedná prostě o MacBook Air. Dokonce z názvu ani nezjistíte velikost úhlopříčky, protože nic jako MacBook Air 11″ či 13″ neexistuje. Jednoduše si koupíte 11 palcový nebo 13 palcový MacBook Air. V případě že vyjde vylepšený model, Apple ho označí jako nový (the new). Stejný osud potkal i iPad.

Podobným způsobem bychom mohli pokračovat napříč celou linií jablečných počítačů. Jediné místo, kde se člověk dozví přesné označení, je stránka technických specifikací všech produktů. Typicky zde najdete název jako MacBook Air (13-inch, Late 2010), což v tomto konkrétním případě znamená 13 palcový MacBook Air uvedený na trh v poslední třetině roku 2010. Velmi podobně jsou na tom třeba iPody. Nové modely se téměř vždy představovaly každoročně na podzim na Music Eventu. A opět – takový iPod touch je stále iPod touch bez jakéhokoli dalšího dodatečného označení. Pouze ve specifikacích lze nalézt, o jakou generaci se jedná, například iPod touch (4th generation).

Zmatek do značení nových generací přinesl až iPhone. V roce 2007 přestavil Steve Jobs iPhone. Zde asi není co řešit, protože se jedná o první generaci. Naneštěstí druhá generace dostala přídomek 3G, což byl z marketinkového hlediska dobrý tah. Prvotní iPhone totiž podporoval pouze datové přenosy přes GPRS/EDGE alias 2G. Z dlouhodobého úhlu pohledu však 3G byl velice špatný název, a to z důvodu modelu nadcházejícího. Ten by logicky měl logicky nést jméno iPhone 3, jenže tento název by vypadal méněcenněji oproti iPhone 3G. Místo aby Apple písmeno ubral, jedno přidal. Zrodil se iPhone 3GS, kde S značí rychlost (speed). Další dva modely máme všichni dobře v paměti – iPhone 4 a jeho rychlejší brácha iPhone 4S. Docela zmatek, co? Druhá i třetí generace obsahují obě v názvu číslici 3, podobně čtvrtá a pátá 4. Pokud bude Apple pokračovat v podobném duchu i nadále, dočkáme se letos telefonu s ne zrovna sexy jménem iPhone 5. Není na čase pojmenovat budoucí iPhone prostě iPhone, stejně jako je tomu u iPodu touch?

Tato myšlenka nás přivádí k jablečnému tabletu. Za poslední dva roky jsme si mohli osahat iPad a iPad 2. A u těchto dvou názvů zřejmě po nějaký ten rok zůstaneme. Apple se totiž rozhodl s číslováním skoncovat, proto bude od nynějška existovat pouze iPad. Pro konkretizaci se bude zřejmě nejčastěji používat označení iPad třetí generace (iPad 3rd generation), tak jak to známe u většiny modelů iPodů. Na první pohled se toto rozhodnutí může zdát zmatečné, ale zjednodušené názvosloví přece funguje na celém (vyjma iPhone) jablečném portfoliu. Tak proč by nemohlo i u iPadu? Přece jen názvy iPad 4, iPad 5, iPad 6,… už postrádají jakousi eleganci a lehkost skutečných zařízení.

.