Zavřít reklamu

Napadlo vás někdy, na kolik vás vlastně vyjde roční nabíjení vašeho iPhonu, MacBooku či AirPods? Tak přesně na tohle se nyní společně podíváme. Právě takový iPhone a MacBook jsou totiž zařízení, která do zásuvky pícháme prakticky každý den. Odpověď na zmiňovanou otázku ale není tak jednoduchá. K dostání je totiž hned několik modelů, a také silně záleží na tom, jak zařízení vlastně využíváte a jakou používáte nabíječku. Pojďme si to proto shrnout jen tak letem světem.

Roční nabíjení iPhonu

Pojďme si tedy na jedné modelové situaci popsat, jak takový výpočet vlastně probíhá. K tomu si samozřejmě vezmeme loňský iPhone 13 Pro, tedy současnou vlajkovou loď od Applu, která se pyšní akumulátorem s kapacitou 3095 mAh. Pokud pro nabíjení použijeme 20W rychlonabíjecí adaptér, jsme schopni jej dobít z 0 do 50 % za zhruba 30 minut. Jak jistě všichni víte, rychlejší nabíjení funguje zhruba do 80 %, zatímco následně se zpomalí na klasických 5 W. Do 80 % se tak iPhone nabije za asi 50 minut, zatímco zbylých 20 % dotáhne za 35 minut. Celkově nám tak nabíjení zabere 85 minut neboli hodinu a 25 minut.

Díky tomu máme k dispozici prakticky všechna data a stačí se už jen podívat na přepočet na kWh ročně, přičemž průměrná cena za kWh elektřiny v roce 2021 činila asi 5,81 Kč. Podle tohoto výpočtu nám následně vyplývá, že roční nabíjení iPhonu 13 Pro si vyžádá 7,145 kWh elektřiny, což následně vyjde na zhruba 41,5 Kč.

Cena se samozřejmě odlišuje model od modelu, avšak žádné převratné rozdíly zde nenajdete. Naopak můžete ušetřit v případě, kdy iPhone nabíjíte ob den. Opět se ale nejedná o částky, které by stálo za to brát v potaz.

Roční nabíjení MacBooku

V případě MacBooků je výpočet prakticky stejný, avšak opět máme k dispozici hned několik různých modelů. Pojďme si proto posvítit na dva z nich. Tím prvním bude MacBook Air s čipem M1, který se světu představil v roce 2020. Tento model využívá 30W adaptér a dle dostupných informací jej dokážete naplno nabít za 2 hodiny a 44 minut. Když si to opět přepočteme, dostáváme informaci, že si tento Mac za rok vyžádá 29,93 kWh elektřiny, což při daných cenách dělá téměř 173,9 Kč za rok. Takzvaně základní jablečný laptop bychom tedy měli, ale jak je na tom například opačný model, respektive 16″ MacBook Pro?

Apple MacBook Pro (2021)
Přepracovaný MacBook Pro (2021)

V takovém případě je výpočet o něco složitější. Apple se totiž nechal inspirovat u svých telefonů a do nejnovějších profesionálních laptopů zavedl rychlé nabíjení. Díky tomu je možné na 50 % zařízení nabít již za pouhých 30 minut, přičemž dobití zbývajících 50 % následně zabere zhruba 2 hodiny. Samozřejmě v tomto případě záleží na tom, zdali laptop používáte a jakým způsobem. 16″ MacBook Pro navíc používá 140W nabíjecí adaptér. Sečteno podtrženo, s takovou si tento laptop ročně vyžádá 127,75 kWh, což následně vyjde na asi 742,2 Kč ročně.

Roční nabíjení AirPods

V závěru si pojďme ještě posvítit na jablečná sluchátka Apple AirPods. V takovém případě silně záleží na tom, jak často sluchátka využíváte, podle čehož se logicky odvíjí i frekvence jejich nabíjení. Z tohoto důvodu nyní vezmeme do parády pomyslného nenáročného uživatele, který nabíjecí pouzdro nabíjí pouze 1x týdně. Zmiňovaná nabíjecí pouzdra jablečných sluchátek se následně dokážou naplno nabít zhruba za hodinu, avšak opět záleží na tom, jaký adaptér pro tyto účely použijete. V dnešní době se nejčastěji používá 18W/20W nabíječka, avšak díky Lightning konektoru vám nic nebrání v tom, abyste používali i tradiční 5W adaptér s USB-A konektorem.

Pokud byste používali jen 20W adaptér, tak za rok spotřebujete 1,04 kWh a nabíjení AirPodů vás tedy vyjde na 6,04 Kč. Teoreticky ale můžete ušetřit v případech, kdy sáhnete po zmiňovaném 5W adaptéru. V takovém případě totiž spotřeba elektřiny bude podstatně nižší, respektive 0,26 kWh, což po přepočtu činí něco málo přes 1,5 Kč.

Jak probíhá výpočet

V závěru si ještě pojďme zmínit, jak samotný výpočet vlastně probíhá. Celé je to naštěstí vcelku jednoduché a stačí si prakticky jen dosadit správné hodnoty a máme výsledek. Základem je, abychom znali příkon adaptéru ve Wattech (W), který už následně stačí jen vynásobit počtem hodin, kdy je daný produkt připojen do elektrické sítě. Výsledkem je spotřeba v takzvaných ve Wh, což po vydělení tisícem převedeme do kWh. Posledním krokem je už jen vynásobení spotřeby v kWh cenou elektřiny za jednotku, tedy v tomto případě krát 5,81 Kč. Základní výpočet vypadá takto:

příkon (W) * počet hodin, kdy je produkt připojen do sítě (hod) = spotřeba (Wh)

Následuje už jen vydělení tisícem pro převod na kWh a vynásobení cenou elektřiny za zmiňovanou jednotku. V případě MacBooku Air s M1 by výpočet vypadal následovně:

30 (příkon ve W) * 2,7333 * 365 (každodenní nabíjení – počet hodin denně krát počet dní v roce) = 29929,635 Wh / 1000 = 29,93 kWh

Sečteno podtrženo, za spotřebu ve výši 29,93 kWh bychom v roce 2021 průměrně zaplatili 173,9 Kč.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Uplne si nejsem jistej, ze při nabíjení airpods bude rozdíl ve spotřebě při použití 20w adaptérů a 5w, protože pokud se nemýlím tak zdroj spotřebuje tolik W kolik mu dovoli nabíjení zařízení. A tak je to u všech zařízení. Výkon adaptérů musí vystačit na dobíjení mackbooku a zároveň na jeho provozovani takze pouze při nabíjení je proste blbost říct, ze bere 140w. Takze za me by byl článek zajímavý, ale data nejsou spravne

  Jako nezlobte, ale tenhle článek je myšlen vážně, nebo je to jenom nějaká silvestrovská taškařice? Jak autor si proboha může myslet, že při nabíjení 20W adaptérem budete mít několikanásobně větší náklady, než při nabíjení 5 W adaptérem? Proboha, tohle se učí dětí na základní škole, je to ohmuv zákon. To, že máte 20W adaptér, neznamená, že si bere ze sitě 20 W, ale jen že je schopen tento výkon v případě potřeby dodat!

  Tohle je naprostá amatérština. Nejenom ten článek, ale že šefredaktor takový odpad vůbec vypustí ven.

  A to ani nemluvim o tom, že z tento dat:

  „Pokud pro nabíjení použijeme 20W rychlonabíjecí adaptér, jsme schopni jej dobít z 0 do 50 % za zhruba 30 minut. Jak jistě všichni víte, rychlejší nabíjení funguje zhruba do 80 %, zatímco následně se zpomalí na klasických 5 W. Do 80 % se tak iPhone nabije za asi 50 minut, zatímco zbylých 20 % dotáhne za 35 minut. Celkově nám tak nabíjení zabere 85 minut neboli hodinu a 25 minut.“

  pocitat, kolik energie se spotřebuje, je naprostý nesmysl. Ten iPhone ma 3.7 V baterii a 3095 mAH, tedy cca 11,5 Wh. Takže kdybyste tento iphone každý den nabili od 0-100, za rok spotřebujete cca 4 197 Wh (ztráty pominu), což jsou 4,2 kWh, což je dost odlišný udaj od těch vašich 7,145 kWh.

  Tolik k vaším blábolům zde.

  Někdo ho bohužel naučil trojčlenku a dál jeho znalosti (hlavně elektrotechniky) nerozvíjel.

  Tak tohle mě bolí číst. Nedělej články na to čemu nerozumíš. A pokud chceš dělat takhle zajímavý články, tak si nejdříve nastuduj látkuu (v tomto případě stačí pouze zopakovat ze ZŠ).

  Já Macbook nenabijim, protože ho mám pořád zapojenej. A jestli to žere 140W, tak jim to asi půjdu vrátit :).

  Dělám si srandu. Však většinu času ten noťas žere třeba 20W, takže tyhle výpočty podle toho jak dlouho ho nabíjíme jsou úplně mimo.

  Nápad zajímavej, ale líp si to spočítám na kalkulačce. :)

  Autore! Raději to smaž, píšeš nesmysly. Doufám, že nestuduješ technický obor… To že má adaptér výkon 140w neznamená, že dobíjí baterie 140w výkonu! Počítej tak 1/2 mnohem jednodušší se podívat na net na průměrnou spotřebu zařízení a počítat třeba s 80% účinnosti nabíjení.

  Mam watmetr strcim ho do zasuvky a do nej cokoliv co chci zmerit nastavim si cenu elektriny pockam az je nabito a prectu ji utratu zadne vypocty

  Tak tohle je masakr 😂😂😂 nevím sice proč mi to furt nabízí články odtud když si to po každým takovyhmhle rádoby chytrým článku zakazu, ale vlastně je to docela sranda… Aneb nevadí že sem úplně blbej, hlavně když vypadám chytře…

celý text

Čtěte více.