Zavřít reklamu
iWant

iPhony 7 a 7 Plus sužuje závažný problém „loop disease“, který se šíří jako epidemie

iWant

Některé kusy iPhonu 7 a 7 Plus postihl poměrně závažný problém. Nejedná se však o bug v systému, nýbrž o hardwarovou chybu označovanou jako „loop disease“, jež způsobuje problémy s reproduktorem a mikrofonem a její konečnou fází je úplná nefunkčnost telefonu.

Chyba trápí především starší modely iPhonů 7 a 7 Plus. Zpočátku se projevuje nefunkční (šedou) ikonou reproduktoru během volání a nemožností nahrát záznam přes aplikaci Diktafon. Dalším symptomem je občasné zamrzání systému. Při snaze problém vyřešit jednoduchým restartem telefonu se však dostaví poslední fáze, kdy se načítání iOS zasekne na Apple logu a iPhone se stane nepoužitelným.

Majiteli nezbývá nic jiného, než telefon zanést do servisu. Nicméně ani tamní technici si mnohdy nevědí rady, jelikož oprava hardwarové chyby tohoto typu vyžaduje pokročilejší a sofistikovanější proces, na který obyčejné servisy zkrátka nemají prostředky. Hlavní příčinou popsaných problémů je totiž audio čip, který se částečně oddělil od základní desky. Na opravu je tak potřeba speciální pájka a mikroskop.

Apple o problému ví

O problému jako první informoval zahraniční magazín Motherboard, který všechny podstatné informace získal od specializovaných techniků, jež se opravou chyby zabývají. Podle nich se problémy objevují u déle používaných iPhonů 7, nové kousky tedy neduhem (zatím) netrpí. Zároveň ale ale s tím, jak telefony stárnou, postihuje chyba čím dál více uživatelů. Podle slov jednoho z techniků se loop disease šíří jako epidemie a situace se pravděpodobně nebude zlepšovat. Oprava zabere přibližně 15 minut a zákazníka vyjde na 100 až 150 dolarů.

Apple je s problémem již obeznámen, s řešením však zatím nepřišel. Zákazníkům nenabízí ani bezplatnou opravu v rámci speciálního programu, protože podle jeho mínění se chyba týká jen malého počtu uživatelů, což ostatně potvrdil i mluvčí společnosti:

„Zaregistrovali jsme velmi malý počet zpráv, které se týkají problému s mikrofonem na iPhonu 7. Pokud má zákazník otázky ohledně svého zařízení, může kontaktovat AppleCare“