Zavřít reklamu

Zisky Applu z hraní her ve fiskálním roce 2019 převyšovaly zisky velkých herních společností. Jako distributor tak na hrách přítomných v App Store vydělal více než Nintendo, Microsoft, Activision Blizzard a Sony dohromady. Odhalila to kauza, kterou stále vede s Epic Games (které se po verdiktu odvolalo). Jednoduše z toho vyplývá, že je Apple králem hraní digitálních her. 

Analýza Wall Street Journal stanovila provozní zisky Applu odvozené z her v roce 2019 na 8,5 miliardy dolarů. Zmiňuje, že i když Apple nevyvíjí hry, je v tomto odvětví supervelmoc. Během soudních přelíčení však Apple uvedl, že tato uváděná provozní marže nebyla správná a ve skutečnosti byla hodně nadsazená. Uvedená analýza ještě zmiňuje, že částka, kterou vyinkasoval Apple z poplatků za distribuci a In-App nákupy je o 2 miliardy dolarů vyšší než provozní zisk generovaný společnostmi Nintendo, Microsoft, Activision Blizzard a Sony dohromady (data herních společností pocházela z jejích firemních záznamů, údaj výdělku společnosti Microsoft pocházel z odhadu analytiků).

Nintendo je přední vývojář her, který stojí např. za hity, jako jsou Super Mario, The Legend of Zelda nebo Fire Emblem Heroes. Zároveň je výrobcem konzolí. To samé platí pro Xbox Microsoftu nebo Playstation Sony. Nejedná se tedy o malé hráče, ale naopak právě ty největší. I tak je nicméně Apple hravě strčil do kapsy. To tedy i kdyby se analýza WSJ sekla o nějakou tu miliardu dolarů, protože Apple uvádí, že nepočítá s náklady spojené s App Storem. Ve finále je jedno, jestli je překonal, vydělal stejně, nebo o něco méně. Důležité je, že Apple je největším hráčem na poli her.

Strohá herní historie 

Nejvtipnější na tom je, že Apple se v této kategorii nikdy příliš neangažoval. V rámci App Store pak vydal leda mobilní poker Texas Hold’em a arkádovou hříčku jako poctu největšímu investoru společnosti Warrenu Buffetovi, kterou v jeho aplikačním obchodě už nenajdete. Když nemáte na to hry vyvíjet, nebo tak činit z nějakého důvodu jednoduše nechcete, ale vidíte v tom značný potenciál, uchopíte to jinak. App Store by nebyl tam, kde je, kdyby neměl iPhone úspěch. Nedá se tedy říci, že si vytvoříte virtuální obchod a kšeft vám bude jen vzkvétat. Apple jednoduše propojil úspěšný produkt s úspěšnou službou a teď na tom profituje. Je důvod mít mu to za zlé? Vývojáři se bouří, že je bere na hůl, ale na druhou stranu, kde by všichni byli, kdyby jim Apple s distribucí nepomohl?

Kvůli App Storu zde také máme In-App nákupy a model zvaný freemium. Hra je zdarma a poskytne omezený obsah. Chcete víc? Přikupte si jednu, druhou, třetí kapitolu. Chcete více zbraní? Kupte si samopal, raketomet, plazmovou pušku. Chcete slušivé oblečky? Převlečte se za robota nebo klidně veverku. Hlavně nám za to dodatečně zaplaťte. Dříve v App Store byly plné hry za určité peníze bez mikrotransakcí a jejich alternativa s přídomkem Lite. V ní jste si ji osahali, a když vás oslovila, koupili jste si její plnou verzi. Tohle už v App Store nenajdete, ve velkém se to vytrácí i z Google Play. Jednodušší je totiž poskytnou plnou verzi titulu a postupně uživatele tlačit do jednotlivých nákupů. A z každého takového nákupu se samozřejmě Applu sypou další korunky.

Apple Arcade jako možný zachránce 

Když společnost pochopila, že jí v rámci marže může začít téct do bot a že možná bude muset ustoupit, představila nám Apple Arcade. Její vlastní platformu, do které přidávají tituly ostatní vývojáři a my za to Applu platíme předplatné. Výhoda je přítomna u všech zúčastněných. Nejedná se zde sice o ty úplně nejlepší AAA hity, protože jsou přítomny i zcela obyčejné a jednoduché hříčky, ale než těch 180 her projdete, chvíli vám to zabere. Jistě, galerie je pořád omezená, ale to je i nabídka Apple TV+. Výhoda Arcade je pro Apple v tom, že zde má stabilní pravidelný příjem od hráčů, kteří jinak ostatní obsah v App Store mohou kupovat jen nárazově.

Apple tedy hry nevyvíjí, a i tak se ho týkají více než kohokoli jiného. Jeho zásadním příspěvkem je jen obchod a platforma, které hry distribuují a iPhone, potažmo iPad či Mac, na kterých můžete tyto hry hrát. Ke konci roku 2020 byla už na světě údajná jedna miliarda iPhonů. A to je široká základna potenciálních hráčů, kteří nenosí po kapsách jen telefon, ale i herní konzoli. Až Sony nebo Microsoft prodají stejný počet konzolí, jistě se se ziskům Applu přiblíží. Do té doby se budou muset výdělky velkých společností herního odvětví pořád jen sčítat. 

.