Zavřít reklamu

Trvalo to od května letošního roku, než soud rozhodl o verdiktu kauzy Epic Games vs. Apple. Kdo se stál vítězen soudních sporů? Z části Apple, z části Epic Games. Pro Apple je nejdůležitější, že soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová neshledala jeho postavení jako monopolní. Nesouhlasila také s tím, že by měl Apple nějakým způsobem na své platformě provozovat alternativní obchody s aplikacemi. Znamená to tedy, že pro obsah budeme muset stále navštěvovat App Store. Jestli je to dobře, nebo ne, si musíte odpovědět sami. Na druhou stranu ale uspěl i Epic, a to v celku důležitém bodě. Jedná se o ten, ve kterém Apple nedovoluje vývojářům třetích stran odkazovat na platby mimo aplikaci.

Ve znamení ústupků 

Apple nedávno udělal poměrně důležitý ústupek v tom, že umožní vývojářům skrze e-mail informovat své zákazníky o možnosti platby za digitální obsah mimo App Store. Jednalo se však o poměrně malý a nevýrazný ústupek, který nové nařízení jednoznačně přebíjí. To, že budou vývojáři moci informovat o dodatečných platbách přímo v aplikaci, přičemž poté uživatele přesměrují např. na svůj web, je pro ně samozřejmě výhodnější. Stačí mít vyskakující okno a nemusí žádat o e-mail, kdy ani v oné žádosti nic o platbách řečeno být nesmí.

Poté, co hra Fortnite, za kterou právě Epic Games stojí, přinesla vlastní obchod (takže porušila podmínky Applu), ji Apple z App Store odstranil. Soud její navrácení do obchodu nenařídil, dokonce ani co se týče obnovení vývojářských účtů Epic Games. Je to z důvodu, že platby probíhaly přímo z aplikace, a ne z webu. Z aplikace tedy stále nebude možné vývojářům platit přímo a ti budou muset své uživatele směrovat na web. Pokud se tedy i nadále uskuteční nějaká platba v aplikaci, bude muset vývojář odevzdávat patřičné procento Applu (30 nebo 15 %).

Epic Games navíc budou muset Applu zaplatit 30 % z tržeb ze sporného obchodu Epic Direct Payment, které Fortnite na iOS vydělalo od srpna 2020, tedy od jeho uvedení v aplikaci. Nejedná se navíc o malou částku, protože tržby jsou spočítány na 12 167 719 dolarů. Soud tedy 100% uznal, že „propašovaný“ obchod v aplikaci byl v rozporu s pravidly a studio za to musí být trestáno.

Nařízení v nedohlednu 

Pro Apple se jedná o jednoznačné vítězství, protože mu hrozilo mnohem více omezení. Na druhou stranu určitě se mu nelíbí ani ten jeden bod, ve kterém Epic vyhrál. I když to může vypadat jako nepodstatný detail, jistě bude s postupem času stát Apple hodně ztrát z příjmů digitálního obsahu. Všem dnům ale ještě není konec, protože studio Epic Games se samozřejmě odvolalo. Kdyby tak neučinilo, mělo by nařízení vejít v platnost do 90 dní od uvedené rozsudku.

Když si vezmete, že do tohoto bodu dospěl soud za rok, je zřejmé, že se nějaký ten čas ještě potáhne. Apple tak zatím nemusí ani implementovat možnost informování uživatelů o možnosti alternativní platby a zůstane jen u toho, co oznámil sám. Je ale jisté, že dříve či později stejně bude muset ustoupit, protože pravděpodobně nebude moci dále bránit tomu tlaku, a to zejména i od různých států, kteří se na podobný problém zaměřují. Ve finále by tak bylo nejlepší, kdyby nečekal, jak odvolání s Epic Games dopadne a tento krok učinil sám. Jistě by to jeho pozici značně usnadnilo. 

.