Zavřít reklamu

Šest let to Applu trvalo, než se stal na čínském trhu opětovnou jedničkou v prodejích smartphonů. Na tomto největším trhu světa porazil místní výrobce, kterými jsou Vivo a Oppo a s 22% podílem mu tak patří většina trhu. Jeho podíl navíc bude růst. Proč by měl tedy vyklidit pole? 

Apple samozřejmě oficiální čísla nezmiňuje, tato vycházejí z průzkumu společnosti Counterpoint. Podle něho Apple zaznamenal měsíční růst o 46 %. Zcela logicky, chtělo by se dodat. Samozřejmě za to může představení nové řady iPhonů 13 s tím, že jak je v průzkumu zmíněno, kdyby společnost netrpěla výpadky v dodávkách, byl by růst ještě razantnější.

Společnost za svůj úspěch však nevděčí jen novým iPhonům, ale i extrémnímu poklesu podílu společnosti Huawei, na které se samozřejmě přiživily i místní značky, jakými jsou Vivo a Oppo, kterým s 20 a 18 procenty náleží druhé a třetí místo. Huawei je s 8 % čtvrtý. Úspěch je to o to větší, protože Čína je nejlidnatějším státem světa, takže místní trh je jednoduše ten největší, i když mezi měsíci září a říjnem vzrostl jen o 2 %. Během listopadového „Singles Day“ dokonce Apple dokázal za dvě sekundy prodat iPhony za téměř 16 milionů dolarů.

Čína

Odchod z Číny je nereálný 

Za poslední dobu je slyšet mnoho názorů na to, jak by měl Apple z Číny odejít, a to především s ohledem na tamní porušování lidských práv. Téma je to samozřejmě velké a vážné, ale s ohledem na fungování společnosti není reálné, aby zde Apple ukončil své působení. V první řadě jde samozřejmě o peníze.

Opustit tak velký trh by znamenalo nejen extrémní ztrátu zisků, ale ať by bylo oznámení tohoto faktu jakkoli bohulibé, mělo by to dopad i na hodnotu společnosti, stejně jako na cenu jejích akcií, které by se z tohoto vzpamatovávaly hodně těžce. Nejinak je tomu i v tom ohledu, kdyby měl Apple ze země přestat odebírat komponenty, stejně jako začít kompletovat svá zařízení jinde. Nikde po světě nejsou takové kapacity, které by tak extrémní nápor požadavků dokázaly odbavit.

Navíc je třeba oddělovat politické a obchodní záležitosti. Apple přece nemůže za to, jak s obyvateli Číny nakládá jejich vláda. On zde přece jen prodává své produkty a nechává si pro ně vyrábět komponenty. I pokud jsou obyvatelé místními firmami různě vykořisťovány, nejsou to výrobní závody společnosti. Může tak jen hrozit, ale to je tak všechno, co s tím, vyjma zakládání různých fondů, může vlastně dělat. 

.