Zavřít reklamu

Apple je jednou z největších technologických společností světa. Jenže ani to neznamená, že si může dovolit cokoli se mu zlíbí, nebo že se nepřizpůsobí trhu samotnému. Mnohdy totiž musí ohnout záda, aby mohl v daném státě působit, své produkty prodávat, a na tom také patřičně vydělávat. 

Rusko 

Apple ve svých zařízeních nabízí svůj software. Je to logické? Samozřejmě, ale mnohým se to nelíbí, mnozí se totiž ohánějí odkazováním se k monopolu a diskriminaci jiných vývojářů. Rusko zašlo v tomto ohledu nejdál, a aby podpořilo tamní vývojáře (nebo tak alespoň celou kauzu obhajuje), nařídilo nutnost obsažení nabídky jejich titulů.

rubl

Jednoduše řečeno – pokud si v Rusku koupíte elektronické zařízení, výrobce vám musí doporučit software ruských vývojářů schválený ruskou vládou. Nejde přitom jen o chytré telefony, ale také tablety, počítače, chytré televize atd. A tak Apple před tím, než jeho zařízení aktivujete, tuto nabídku také obsahuje, i když nikde jinde ve světě nemusí. Musel k tomu tedy odladit i průvodce spuštěním. 

Rusko si nicméně vymyslelo ještě jednu věc. Požaduje, aby Apple a další americké technologické společnosti otevřely místní kanceláře, a to už do konce tohoto roku. Pokud tedy alespoň chtějí v zemi nadále působit. Ruská vláda jinak hrozí omezením, a dokonce zákazem, fungování takovým společnostem, které v zemi nebudou mít své oficiální zastoupení. Společnosti zde působící také musí souhlasit s omezením přístupu k informacím, které porušují ruskou legislativu. Rusko je ale velký trh, a i Applu jistě stojí za to se podřídit, aby zde mohl patřičně fungovat.

Francie 

Apple už od iPhonu 12 nepřibaluje do balení svých iPhonů nejen adaptér, ale ani sluchátka. Jenže to bylo trnem v oku francouzské vládě, respektive jí schváleným zákonům. Francie se totiž bojí dopadu měrného absorbovaného výkonu známého pod označením SAR n zdraví člověka. Jedná se o fyzikální veličinu nejčastěji používané k popisu absorpce výkonu živou tkání exponovanou elektromagnetickému poli. Je však možné se s ní setkat i v souvislosti s jinými druhy absorbovaného výkonu, kterými může být např. ultrazvuk. A vydává jej nejen iPhone, ale i jakýkoli jiný telefon. Problém je v tom, že jeho dopad na lidské zdraví pořád není úplně dobře zmapován.

Francie chce v tomto ohledu chránit především děti do 14 let jejich věku, které mají být na toto nejnáchylnější skupinou. Jednoduše tedy nechce, aby teenageři pořád drželi telefon u ucha a vystavovali tomuto záření svůj mozek. A to samozřejmě řeší použití sluchátek. Ta ale Apple standardně nepřikládá. Tedy ve Francii už ano, jednoduše musí, jinak by zde nemohl své iPhony prodávat. 

Čína 

Ústupky ze strany Applu nejsou otázkou jen několika mála posledních let, protože už v roce 2017 musela společnost na tlak ze strany čínské vlády odstranit z App Storu VPN aplikace bez vládní licence, které nabízely možnost obejít vládní filtry a tím získat přístup k necenzurovanému internetu. Šlo přitom např. o WhatsApp, tedy jednu z největších platforem. Jenže Čína je ještě větším trhem než Rusko, takže Apple příliš na výběr neměl. Co na tom, že byla společnost nařknuta z dobrovolné cenzury svobody projevu čínských uživatelů jeho zařízení.

EU 

Zatím není nic jisté, s největší pravděpodobností ale Applu nezbyde nic jiného, než se podřídit i v rámci členských států Evropské unie (tedy samozřejmě i České republiky). Až Evropská komise schválí zákon o jednotných nabíjecích konektorech, bude zde muset Apple vyměnit svůj Lightning za USB-C, nebo přijít s alternativou, tedy teoreticky kompletně bezportovým iPhonem. Pokud se nepodvolí, nebude zde moci své iPhony prodávat. Toto se sice týká i ostatních společností, ale ty USB-C nabízejí už v drtivé většině případů a jen Apple má svůj Lightning. Jak to tak ale vypadá, moc dlouho tomu už nebude. Vše přitom pro zelenější svět.

.