Zavřít reklamu

Podle analytika Charlieho Wolfa z Needham & Company se na poli chytrých telefonů brzy odehraje nelítostný boj o přežití. Můžeme očekávat, že Microsoft a Google začnou čím dál tím víc tlačit na výrobce, aby vyráběli přistroje právě s jejich operačním systémem a ti nakonec budou muset snižovat ceny telefonů, aby si získali nějaký podíl na trhu.

Tato agresivní kampaň by měla postihnout všechny ostatní výrobce s vlastním operačním systémem, až na Apple. Ten by si měl svou pozici udržet. Microsoft se svými Windows Phone 7 začíná být poměrně úspěšný i přes horší první dva měsíce zahájení prodeje telefonů s tímto systémem. Bohužel Microsoft zatím nezveřejnil žádná čísla, ale podle údajů z aplikace Facebook pro WP7 je aktivních uživatelů okolo 135 000.

To samozřejmě není zatím číslo, které by výrazně ohrožovalo firmy s větším podílem prodaných chytrých telefonů na trhu, nicméně Microsoft údajně hodlá investovat dalších 500 milionů dolarů do marketingu, aby tak v budoucnu výrazně zamíchal čísly.

Google se momentálně může chlubit 300 000 aktivacemi telefonu s Androidem za den. Spekuluje se ale, že brzy by měl Verizon, další z amerických operátorů, začít prodávat jablečný iPhone, aby mimo jiné čísla OS od Google zkrouhnul. Exkluzivita AT&T tedy možná končí, což je pro americký trh jedině dobře. Jedinými americkými operátory bez iPhone by tak zůstaly T-Mobile a Sprint, přičemž zatím nikde nepadla zmínka o tom, že by kontrakt s Applem získaly.

Je otázkou, zda bude iPhone u Verizonu také blokovaný, ale Apple k tomu zřejmě nebude mít důvod. Verizon na rozdíl od ostatních operátorů používá CDMA síť, tudíž by byl přístroj v ostatních sítích operátorů nefunkční. Každopádně snad případná ztráta exkluzivity AT&T konečně donutí, aby začal vylepšovat svoji mobilní datovou síť, která je v současné době nejhorší mezi všemi čtyřmi mobilními poskytovateli.

Uvidíme tedy, jak nadcházející události zamíchají pořadím v podílu na mobilním trhu. Pro představu můžete na obrázcích dole vidět podíl výrobců mobilních telefonů na trhu a podíl mobilních operačních systémů za třetí kvartál 2010.

zdroj: TUAW.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Teda nic proti, ale ..

    Ve státech jsou 4 hlavní operátoři a vždy se tak i uvádějí .. chybí zmíněný Sprint ..

    Ve článku na tuaw je uvedeno „if and when“, což rozhodně neznamená, že to je fakt, ale spíš něco ve smyslu, že „pokud a zda-li, tak kdy“ .. pokud by AT&T již jistě ztratil exklusivitu, tak o tom bude sáhodlouhé story nejen na tuaw, ale i na engadged, mashable a dalších serverech .. všichni zde ale vycházejí jen z prohlášení AT&T, že nic nemusí být natrvalo, a že někdo někde zaznamenal testovací prototyp CDMA iPhonu .. což klidně může být někde nasazený i 4G, LTE apod. iPhone k testování, protože od toho testování je ..

    Samozřejmě, pokud by taková situace nastala, je zbytek článku relevantní .. každopádně je to jen analýza a predikce vývoje, nikoli aktuální stav ..

    Díky za faktické poznámky, doplněno do článku. Souhlasím, stále se jedná pouze o spekulace, ovšem mnoho z nich se zdají být logickým krokem, navíc o CMDA verzi iPhonu 4 se mluví už dlouho. Uvidíme, jak se vše nakonec vyvine.

celý text

Čtěte více.