Zavřít reklamu

Události, které si připomeneme v našem dnešním přehledu historie IT, od sebe dělí přesně sto let – jedná se ale o dvě zcela rozdílné záležitosti. Nejprve si připomeneme výročí narození vědce, matematika a teoretika čísel Derricka Lehmera, v druhé části článku bude řeč o prvním výskytu viru u mobilních telefonů.

Narodil se Derrick Lehmer (1905)

23. února roku 1905 se narodil jeden z nejznámějších matematiků a teoretiků prvočísel, Derrick Lehmer, který se narodil v kalifornském Berkeley. Ve třicátých letech minulého století Lehmer vylepšil práci Édouarda Lucase a vynalezl také Lucas-Lehmerův test pro Mersennova prvočísla. Lehmer se stal autorem řady prací, textů, studií a teorií a působil hned na několika univerzitách. V roce 1980 obdržel Lehmer čestný doktorát na Brownově univerzitě, o šest let později přednášel na mezinárodní konferenci o počítačích a matematice na Stanfordově univerzitě. Dodnes je považován za průkopníka v oblasti řešení problémů v teorii čísel i v řadě dalších oblastí. Zemřel 22. května roku 1991 ve svém rodném Berkeley.

První virus u mobilních telefonů (2005)

23. února roku 2005 byl objeven první virus, který útočil na mobilní telefony. Zmíněný virus nesl název Cabir a jednalo se o červa, který infikoval mobilní telefony s operačním systémem Symbian – jednalo se například o mobily značek Nokia, Motorola, Sony-Ericsson, Siemens, Samsung, Panasonic, Sendo, Sanyo, Fujitsu, BenQ, Psion nebo Arima. Virus se projevoval tak, že se na displeji infikovaného mobilního telefonu zobrazila zpráva se slovem “Caribe”. Virus se dokázal šířit také prostřednictvím signálu Bluetooth, většinou měl podobu souboru s názvem cabir.sis, který se nainstaloval do složky System/apps/caribe. Jediné řešení tehdy představovala návštěva specializovaného servisu.

.