Zavřít reklamu
iWant

iPhone XR byl ke konci roku nejprodávanějším iPhonem. I přesto má ale Apple problém

iWant

Nejlépe prodávaným smartphonem od Applu za minulý listopad byl iPhone XR. Nejde o nijak překvapivou novinku – zprávy o jeho úspěšnosti hlásal již v loňském roce i samotný Apple a navíc jde o nejdostupnější z nových modelů. Bohužel ale nelze mluvit o jednoznačné vítězství. Výtečné prodeje iPhonu XR jsou totiž jediným světlým bodem v jinak klesající tendenci ostatních modelů.

Nejlépe prodávaným modelem byl v závěru předloňského roku iPhone X, který i ve své nejlevnější variantě představoval nejdražší z tehdejších novinek. Za své tak vzaly spekulace o tom, že si Apple neúměrně vysokými cenami kope vlastní hrob a zakládá si na zničení vlastního byznysu se smartphony.

Podle dat z Counterpoint Research byl v listopadu nejprodávanějším z loňských modelů iPhone XR v 64GB verzi. Zní to sice ve prospěch nejlevnějšího modelu skvěle, ale když čísla srovnáme s meziročním prodejem iPhonu 8, zaznamenáme pětiprocentní pokles v prodeji. Ještě hůře je na tom iPhone XS Max, jehož prodeje jsou ve srovnání s iPhonem X za stejné období o 46 % nižší. Na rozvojových trzích zaznamenaly úspěch iPhony 7 a 8, kde došlo u prodejů ke vzrůstající tendenci. Ani zde se ale nedá říci, že by se smartphonům od Applu jednoznačně dařilo.

Na vině může pochopitelně být více faktorů, jedním z nejvýznamnějších ale budou v případě rozvojových trhů stoupající ceny. Nad budoucností se v tomto směru vznáší otazník: Apple by buďto mohl ceny snížit, nebo uvést na trh více skutečně dostupných modelů, kterými by cílil na rozvíjející se trhy. Obě tyto možnosti se ale zároveň jeví jako značně nepravděpodobné. Nechme se překvapit, jak si iPhony povedou do budoucna, a s čím Apple přijde letos v září.