Zavřít reklamu

Letošní jablečná sklizeň byla bohatá. Krom dvou prémiových iPhonů jsme se totiž dočkali i „levného“ iPhonu XR, který je jakýmsi vstupním modelem do ekosystému Applu. Tedy měl by být. Jeho hardwarová výbava si však v mnoha věcech nezadá s prémiovou řadou iPhonů XS, která je ale zhruba o čtvrtinu dražší. Jeden by si tak řekl, že je iPhone XR nejlepším modelem v poměru cena/výkon, který si letos můžete od Applu koupit. Je tomu tak ale i ve skutečnosti? Přesně na tuto otázku se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Balení

Pokud jste čekali, že Apple do krabiček k letošním iPhonům přibalí nové příslušenství, musíme vás zklamat. Stalo se totiž něco přesně opačného. Nabíječku a Lightning/USB-A kabel v krabičce sice stále naleznete, zmizela z ní však redukce 3,5mm jack/Lightning, skrze kterou šla pohodlně k novým iPhonům připojit i klasická drátová sluchátka. Pokud jste tedy jejich vyznavači, budete muset redukci dokoupit za necelých 300 korun samostatně, nebo si zvyknout na sluchátka EarPods s Lightning konektorem.

Krom příslušenství naleznete v krabičce i spoustu návodů, jehlu na vysunutí slotu pro SIM kartu či dvě samolepky s logem Applu. U těch bychom se ale též měli chvíli zastavit. Dle mého názoru je totiž trochu škoda, že si u nich Apple nepohrál s barvami a nepřebarvil je do odstínů iPhonů XR. Jasně, jedná se o naprostý detail. Na druhou stranu, nové MacBooky Air samolepky ve své barvě taky dostaly, tak proč by nemohly iPhony XR? Jablečný smysl pro detail se v tomto ohledu zkrátka neprojevil.

Design 

Po stránce vzhledu je iPhone XR rozhodně povedený telefon, za který se nebudete muset stydět. Přední panel bez Home Buttonu, lesklá skleněná záda s logem či velmi čistě působící hliníkové boky mu totiž zkrátka sluší. Pokud jej však položíte vedle iPhonu X či XS, neubráníte se pocitu méněcennosti. Hliník holt tak prémiově jako ocel nevypadá a tak luxusní dojem ve spojení se sklem, na jaký jsme u iPhonů XS zvyklí, tak nevzbuzuje.

Trnem v oku může být pro některé uživatele i poměrně výrazně vystouplá čočka fotoaparátu na zádech telefonu, kvůli které není možné telefon bez krytu položit na stůl bez nepříjemného viklání. Na druhou stranu věřím, že valná většina majitelů tohoto iPhonu stejně kryt použije a tudíž nebude problémy ve formě viklání prakticky řešit.

DSC_0021

Velmi zajímavým prvkem, kterého si určitě všimnete po pár vteřinách prohlížení iPhonu, je posunutý slot na SIM kartu. Ten totiž není zhruba uprostřed rámu, jak jsme byli doposud zvyklí, ale spíše ve spodní straně. Celkový dojem z telefonu ale v žádném případě tato úprava nekazí.

Co naopak zaslouží pochvalu, je spodní strana s otvory pro reproduktory. iPhone XR se může jako jediný z trojice letos představených iPhonů pochlubit její symetričností, kdy na obou stranách naleznete stejný počet otvorů. U iPhonů XS a XS Max si totiž tento luxus Apple nemohl dovolit kvůli implementaci antény. Jedná se sice o malý detail, nicméně oko puntičkáře potěší.

Zapomenout bychom neměli ani na rozměry telefonu. Jelikož máme tu čest s 6,1” modelem, je jeho ovládání jednou rukou poměrně obtížné. Respektive jednodušší úkony na něm zvládnete bez problému jednou rukou provést, při složitějších operacích se ale bez druhé ruky neobejdete. Rozměrově je telefon vskutku velmi příjemný a pocitově i poměrně lehký. V ruce se drží i přes hliníkové rámečky velmi dobře, byť se sem tam špatnému pocitu z kluzkého hliníku nevyhnete.

Displej  

Obrazovka nového iPhonu XR rozdmýchala mezi fanoušky Applu obrovské diskuze, které se točily především kolem jejího rozlišení. Jeden tábor jablíčkářů tvrdil, že 1791 x 828 pixelů na 6,1” obrazovce je velmi málo a 326 pixelů na palec bude na displeji znát, druhý však toto tvrzení rázně odmítal s tím, že se není čeho obávat. Přiznám se, že i já jsem měl při prvním spuštění telefonu obavy, jak na mě displej zapůsobí. Ukázalo se však, že byly plané. Tedy alespoň částečně.

Největším strašákem nového iPhonu XR totiž pro mě není jeho displej, ale rámečky okolo něj. Do rukou se mi totiž dostala bílá varianta, na které působí poměrně široké černé rámečky kolem Liquid Retina displeje jako pěst na oko. Nejen, že jejich šířka výrazně překonává iPhone XS, ale i starší iPhony s klasickým rámečkovým designem se mohou na svých bocích pochlubit rámečkem užším. V tomto ohledu mě tedy iPhone XR příliš nenadchl, byť musím přiznat, že po pár hodinách používání přestanete rámečky vnímat a problém s nimi tak nemáte.

Co u mě iPhone XR ztratil za rámeček, to naopak získal za samotný displej. Ten je totiž dle mého názoru jedním slovem perfektní. Jasně, s OLED displeji se v některých aspektech příliš rovnat nemůže, i tak jej ale řadím jen pár stupínků pod ně. Jeho podání barev je velmi pěkné a poměrně živé, bílá je na rozdíl od OLED skutečně zářivě bílá a ani černá, se kterou mívají displeje tohoto typu problém, nevypadá vůbec špatně. Dokonce se nebojím říci, že černá na iPhonu XR je ta nejlepší černá, kterou jsem kdy na iPhonu vyjma modelů s OLED viděl. Perfektní je i jeho maximální jas či pozorovací úhly. Displeje se tedy rozhodně obávat nemusíte. Je totiž skutečně takový, jaký Apple tvrdil, že bude – perfektní.

display stred

Nový displej s výřezem pro Face ID, které je mimochodem velmi rychlé a spolehlivé, však s sebou přináší určitá omezení především ve formě nepřizpůsobených aplikací. Mnozí vývojáři si totiž se svými aplikacemi zatím pro iPhone XR příliš nepohráli, takže si u nejedné z nich “užijete” černý pruh u spodního a horního rámečku. Aktualizace však naštěstí přichází každým dnem, takže i tento nešvar brzy upadne v zapomnění.

Další kaňkou je absence 3D Touch, kterou nahradil Haptic Touch. Ten se dá velmi zjednodušeně popsat jako softwarová alternativa 3D Touch, která funguje na principu delšího přidržení určitého místa na displeji, což vyvolá některou z funkcí. Bohužel Haptic Touch ani zdaleka 3D Touch nenahradil a zřejmě ještě nějaký ten pátek ani nenahradí. Funkcí, které přes něj lze vyvolat, je totiž stále poměrně málo a navíc jejich spuštění trvá poměrně dlouho. Respektive, s rychlým přitlačením na displej u 3D Touch se vyvolání funkce přes Haptic Touch rovnat nemůže. Apple však přislíbil, že na Haptic Touch hodlá výrazně zapracovat a zlepšit jej, jak jen to bude možné. Může se tedy stát, že Haptic Touch nakonec 3D Touch přeci jen z větší části zastoupí.

Fotoaparát

Za fotoaparát si Apple zaslouží obrovskou pochvalu. Právě na něm se totiž rozhodl takřka nešetřit a přestože u iPhonu XR nenalezneme dva objektivy, nemá se rozhodně za co stydět. Fotoaparát nabízí rozlišení 12 MPx, clonu f/1,8, velikost pixelu 1,4µm či optickou stabilizaci. Softwarově mu navíc pomáhá novinka ve formě Smart HDR, která z několika snímků zachycených ve stejnou chvíli vybere jejich nejlepší prvky a z těch pak následně poskládá dokonalou fotografii.

A jak tedy fotí iPhone XR v praxi? Opravdu perfektně. Klasické fotky, které přes jeho objektiv zachytíte, vypadají skutečně velmi dobře a v kvalitě všechny jablečné telefony vyjma iPhonů XS a XS Max strčí do kapsy. Velký rozdíl pocítíte především u fotek focených za horších světelných podmínek. Zatímco u jiných iPhonů byste vyfotili jen černočernou tmu, u iPhonu XR jste schopni zachytit úctyhodnou fotku.

Fotky za umělého světla:

Fotky za horšího světla/tmy:

Fotky za denního světla:

Absence druhého objektivu s sebou přináší oběť ve formě omezeného portrétního režimu. Ten sice iPhone XR zvládá, bohužel však jen ve formě osob. Pokud se tedy rozhodnete zachytit domácího mazlíčka či obyčejný předmět, máte smůlu. Rozmazané pozadí za ním totiž v portrétním režimu nevykouzlíte.

Zcela dokonalý ale portrétní režim bohužel není ani u osob. Čas od času se totiž setkáte s tím, že software fotoaparátu selže a pozadí za fotografovanou osobou rozmaže špatně. Přestože se většinou jedná o menší místa, kterých si mnozí ani nevšimnou, celkový dojem z fotky pokazit dokáží. I tak si ale myslím, že za režim Portrét na iPhonu XR zaslouží Apple pochvalu. Využitelný totiž rozhodně je.

Každá fotka je focena v jiném portrétním režimu. Rozdíly jsou však minimální: 

Výdrž a nabíjení

Přestože jsou časy, kdy jsme své telefony nabíjeli jednou týdně, dávno pryč, s iPhonem XR na ně můžete alespoň částečně zavzpomínat. Telefon je totiž skutečný “držák” a jen tak ho nevybijete. Při velmi aktivním využívání, které v mém případě zahrnovalo zhruba hodinu a půl klasických i FaceTime hovorů, vyřízení asi 15 mailů, odepisování na desítky zpráv na iMessage a Messengeru, prohlížení Safari či kontrolu Instagramu a Facebooku, jsem večer ulehal do postele se zhruba 15 %. Když jsem pak zkoušel telefon testovat v klidnějším režimu přes víkend, vydržel mi od nabití v pátek večer až do nedělního večera. Samozřejmě jsem i v tomto období kontroloval Instagram či Messenger a vyřizoval drobné věci. I tak ale neměl problém vydržet dva celé dny.

Výdrž baterie je však velmi individuální záležitost a závisí především na tom, jak telefon právě vy používáte a tudíž bych se nerad pouštěl do rozsáhlejšího hodnocení. S klidem však mohu říci, že jeden den s vámi bez problému vydrží.

Běžným adaptérem pak novinku nabijete zhruba za 3 hodiny z 0 % na 100 %. Tuto dobu si můžete výrazně zkrátit rychlonabíječkou, kterou jste schopni nabít iPhone z 0 % na 50 % za 30 minut. Mějte však na paměti, že tento typ nabíjení příliš neprospívá baterii a tudíž jej není dobré využívat neustále. Tím spíš, když telefon valná většina z nás nabíjí přes noc, kdy je jedno, jestli má iPhone 100 % baterie ve 3 ráno nebo v 5. Důležité je totiž vždy to, aby byl dobitý ve chvíli, kdy vstaneme z postele.

DSC_0017

Verdikt

I přes několik vcelku nepříjemných omezení si myslím, že se iPhone XR Applu povedl a své zákazníky si jistě najde. Jeho cena sice není nejnižší, na druhou stranu za ní však dostanete designově velmi pěkný telefon s výkonem srovnatelným s nejnovějšími vlajkovými loďmi Applu a perfektním fotoaparátem. Pokud tedy překousnete absenci 3D Touch či vám nevadí hliníkové tělo namísto oceli a širší rámečky okolo displeje, mohl by pro vás být iPhone XR pravým ořechovým. Zda vám ušetřených 7 500 korun za tyto oběti stojí či nikoliv, si však musíte odpovědět sami.

.