Zavřít reklamu

Jakmile se na webu začaly objevovat první rozbory vnitřních komponent nových iPhonů, bylo jen otázkou času, kdy se objeví také první kalkulace toho, kolik vlastně novinky stojí. Jak se nyní ukázalo, nové iPhony jsou nejdražšími iPhony v historii a to nejen prodejní cenou, ale také při sečtení výrobních nákladů. A na vrcholu pyramidy stojí 512 GB iPhone XS Max.

Podle rozboru analytické společnosti TechInsight je nejdražší komponentou novinek displej. Ten v modelu XS Max vyjde na 80,5 dolaru. V závěsu je pak komplet procesoru A12 Bionic společně s datovým modemem od Intelu. Společně tyto dva díly vyjdou zhruba na 72 dolarů. Třetí nejdražší komponentou jsou paměťové čipy, kdy 256GB nVME čip vyjde Apple na nějakých 64 dolarů. Právě na paměťových čipech má navíc Apple největší marže vzhledem k tomu, jaký je nepoměr mezi výrobní cenou jednotlivých modulů a jejich prodejní cenou – příplatky za vyšší paměťové verze rozhodně neodpovídají rozdílu ve výrobní ceně.

Další relativně nákladnou součástkou je modul hlavního fotoaparátu, jež je tvořen dvojicí opticky stabilizovaných 13 MPx senzorů a čoček. Ty by měly Apple vyjít na 44 dolarů. Tělo telefonu a další mechanické komponenty jsou pak za 55 dolarů. Pokud se sečtou náklady na všechny komponenty, výrobní cena nových iPhonů (pouze hardwaru, bez započítání dalších nákladů na R&D, marketing a další) je 443 dolarů za model XS Max 256 GB. Menší iPhone XS je pochopitelně o něco levnější, stejně jako se cena odvíjí od použitého paměťového čipu.

 

Pokud iPhone XS porovnáme s loňským předchůdcem ve formě iPhonu X, novinka je v totožné paměťové konfiguraci o téměř 50 dolarů draží, bavíme-li se o teoretických výrobních nákladech na jeden kus. A to i přesto, že se Applu podařilo stlačit výrobní cenu displejů o více než 10 dolarů. iPhone XS Max se však prodává o 100 dolarů dráž, než loňský iPhone X. Nárůst v nákladech se tak Applu zcela jistě vrátí.

techinsightsiphonexsmaxcost
.