Zavřít reklamu

Za dynamicky měnící se trh padlo ve spotřební elektronice spoustu obětí – pohřbili jsme netbooky, walkmany, handheldy jsou také na ústupu a PDA jsou jen vzdálenou vzpomínkou. Možná to bude trvat ještě několik let a padne i další produktová kategorie – hudební přehrávače. Zatím tomu nic konkrétního nenaznačuje, ale dříve nebo později bychom se mohli dočkat konce iPodů, produktu, který pomohl nabrat Applu druhý dech.

Apple je stále lídrem na poli hudebních přehrávačů, iPody stále drží na trhu podíl kolem 70 %. Jenže tento trh je stále menší a pociťuje to i Apple. Každý rok prodá méně a méně iPodů, v posledním kvartálu to bylo necelých 3,5 milionu přístrojů, což je 35% pokles proti loňsku. A tento trend bude pravděpodobně nadále pokračovat a dříve či později přestane být pro Apple tento segment trhu elektroniky zajímavý. Vždyť v posledním čtvrtletí se iPody podílely na celkových tržbách jen dvěma procenty.

I přesto je v nabídce Applu velký výběr přehrávačů, celkem čtyři modely. Dva z nich se nicméně dlouhou dobu nedočkaly žádné aktualizace. Poslední iPod Classic byl představen v roce 2009, iPod shuffle o rok později. Ostatně oběma modelům jsem předpovídal konec před dvěma lety. Nebylo by se čemu divit, Classic může bez problému nahradit iPod touch s vyšší kapacitou, shuffle zase menší nano, pokud by se Apple vrátil k podobnému designu, jakým disponovala 6. generace. Ani ostatní dva modely ale na tom nejsou nejlíp. Apple je sice pravidelně obnovuje, ale pouze jednou za dva roky.

Je zřejmé, že hudební přehrávače vytlačují mobilní telefony a jednoúčelové zařízení mají jen omezené využití, například pro sportovce, ale stále častěji je možné vidět například běžce s iPhonem připnutým na paži pomocí armbandu. Sám vlastním iPod nano 6. generace, na který sice nedám dopustit, ale používám ho také výhradně na sportování, nebo obecně při činnostech, kdy je mi mobilní telefon přítěží. Nový model bych si každopádně již nekupoval.

Problém pro hudební přehrávače nicméně není jen kanibalizace mobily, ale i způsob, jakým dnes hudbu posloucháme. Před deseti lety jsme si zažili jeden přerod, a to do digitální podoby. Konec bylo kazetám a „cédéčkám“, v hudbě převládly MP3 a AAC soubory nahrané v úložišti přehrávače. Dnes prožíváme další evoluční krok – místo abychom hudbu vlastnili a nahrávali do přehrávačů, streamujeme ji z internetu za paušální poplatek, ale máme přístup k mnohem větší knihovně. Služby jako Rdio nebo Spotify rostou, dále je tu například iTunes Radio nebo Google Play Music. I Apple, který provedl revoluci v distribuci hudby, pochopil, kam hudební odvětví směřuje. K čemu by pak v této současnosti byly účelné hudební přehrávače s hudbou uloženou uvnitř, kterou je při každé změně nutné synchronizovat? Dnes v ve věku cloudu?

Co tedy bude Apple dělat se stále méně populárním produktem navzdory faktu, že pořád dominuje na trhu přehrávačů? Příliš možností zde není. V první řadě to bude pravděpodobně výše zmíněná redukce. iPodu touch se Apple pravděpodobně jen tak nezbaví, nejedná se totiž jen o přehrávač, ale plnohodnotné iOS zařízení a také o trojského koně Applu na trh handheldů. S novými herními ovladači pro iOS 7 dává touch ještě větší smysl.

Druhou možností je pak přetvořit přehrávač v něco nového. Co by to mělo být? Jako ideální kandidát se nabízejí dlouho spekulované chytré hodinky. Předně iPod 6. generace už jako hodinky působil a byl k tomu i přizpůsobený díky celoobrazovkovým ciferníkům. Aby chytré hodinky uspěly, měly by toho dost umět samy o sobě, ne být stoprocentně závislé na propojení s iPhonem. Integrovaný hudební přehrávač by mohl být jednou takovou samostatnou funkcí.

Stále by se jednalo o skvělé využití pro sportovce, kteří by pouze připojili sluchátka k hodinkám a mohli poslouchat hudbu při cvičení. Apple by sice musel vyřešit připojení sluchátek tak, aby hodinky s konektorem byly vodotěsné (alespoň při dešti) a aby 3,5mm jack příliš nenavýšil rozměry, ale to není neřešitelný problém. Rázem by iWatch získaly vlastnost, kterou se nemohou pochlubit žádné jiné chytré hodinky. V kombinaci například s krokoměrem a dalšími biometrickými senzory by se z hodinek mohl stát snadno hit.

Ostatně co zdůraznil Steve Jobs, když představoval iPhone? Kombinaci tří zařízení – telefonu, hudebního přehrávače a internetového zařízení – v jednom. Zde by mohl Apple zkombinovat iPod, sportovní tracker a přidat jedinečnou interakci s případně připojeným telefonem.

Toto řešení by sice nijak nezvrátilo nevyhnutelný osud iPodů, ale nezmizely by možnosti, ke kterým jej ještě dnes lidé využívají. Budoucnost iPodů je zpečetěna, ale jejich odkaz může žít dál, ať už je to v iPhonu, osamoceném iPodu touch nebo chytrých hodinkách.

.