Zavřít reklamu

Dnešní doba s sebou přináší rozsáhlé možnost, kdy si můžeme vybrat prakticky u všeho. Máme na výběr z nejrůznějších telefonů, počítačů a podobně, přičemž záleží jen na našich preferencích. Podobně je tomu i s programy. Jablečné počítače používají pro přehrávání multimediálního obsahu nativní aplikaci QuickTime Player, u které můžeme poměrně rychle narazit na její limity. A přesně proto si dnes posvítíme na bezplatný program 5KPlayer aneb na multimediální přehrávač, který pomalu atakuje hranici naprosté jedničky na trhu.

5K Player funkce
5K Player si poradí s hudbou i videem.

Co je 5KPlayer a co umí

Jak jsem již nakousl výše, aplikace 5KPlayer dokáže svému uživateli posloužit jakožto přehrávač multimediálního obsahu. V tomto směru bychom ji mohli porovnat například s populárním programem VLC, který ale mnohdy strká do kapsy. 5KPlayer nabízí poměrně rozsáhlé možnosti a pyšní se až neuvěřitelnou vybaveností co se týče kodeků. Díky tomu se mi ani jednou nestalo, že bych se setkal s okamžikem, kdy mi program nedokáže přehrát video. S tímto problémem se u konkurenčních aplikací můžete setkat poměrně snadno a rychle.

5KPlayer si díky tomu dokáže bez jediného problému poradit i s přehráním v rozlišení až 8K (díky podpoře kodeku HVEC) a nezalekne se ani 360° videa. To ale samozřejmě není všechno. Aplikace nadále poslouží i při poslechu hudby v nejrůznějších formátech. Rozhodně také nesmím zapomenout na možnost stahování videí z YouTube a podobných serverů a na dle mého nejlepší funkci vůbec – DLNA a AirPlay.

A co když se řadíte mezi milovníky klasických internetových rádií? Ani v tomto případě vás 5KPlayer nezradí a opět vám nabídne plnou podporu. Osobně také velice oceňuji bezproblémovou podporu titulek v nejrůznějších formátech a možnost otočení videa. Častokrát se totiž setkávám s videem, které je špatně natočeno a je potřeba jej otočit. Díky tomu tak nemusím zapínat žádný jiný program a vše vyřeším již při sledování.

Podpora DLNA a AirPlay

Technologii DLNA dnes zná už pravděpodobně každý. Ve zkratce můžeme říct, že tento standard slouží pro sdílení multimediálního obsahu v rámci domácí sítě, kdy můžeme video vysílat například do televize, PlayStationu, Xboxu a dalších. S touto vychytávkou se dnes můžeme setkat prakticky na každém kroku, a to především u zmiňovaných chytrých televizí (a to i u těch levnějších). Poměrně zajímavější to je v případě zmiňované podpory AirPlay. Díky tomu můžeme přímo zrcadlit například iPhone či iPad do našeho Macu a počítače s Windows.

5K Player AirPlay

V tomto směru mě fascinovala naprostá jednoduchost, kterou s sebou 5KPlayer přináší. Prakticky nic si totiž nemusíme nastavovat. Jednoduše stačí program otevřít, v nastavení zkontrolovat, zdali je podpora AirPlay aktivní a máme z části hotovo. Nadále je nutné se přesvědčit, zdali Mac i iPhone běží na stejné domácí síti. Funkci jsem nadále otestoval i v kombinaci jablečného telefonu a klasického počítače s operačním systémem Windows, kde opět fungovala bez jediného problému.

Některé video a audio formáty nemusí podporovat DLNA. V tomto případě můžete využít program VideoProc, který je vyvíjen stejnou společností jako 5KPlayer, pro konverzi.

Aplikaci VideoProc můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu

Jednoduché rozhrání, rozsáhlé možnosti

Tento program nabízí skutečně rozsáhlé možnosti a poradí si prakticky s čímkoliv. Z tohoto úhlu pohledu si můžete myslet, že aplikace cílí pouze na profesionály. Opak je ale (naštěstí) pravdou. Sám se totiž řadím mezi běžné nenáročné uživatele a multimediální obsah si pouštím jen čas od času, kdy ani nedokážu využít plný potenciál 5KPlayer. Baví mě ale jeho jednoduchost. Program se pyšní doopravdy parádně zpracovaným uživatelským prostředím, ve kterém jsem se prakticky okamžitě zorientoval a vyhovuje mi.

Resumé

Jak bychom tedy mohli 5KPlayer shrnout? Dle mého názoru se jedná o parádní, a především tedy elegantní řešení, které dokáže potěšit náročné i nenáročné uživatele. Jak jsem již zmínil výše, mě osobně si aplikace dokázala ihned získat svou jednoduchostí, bezkonkurenční vybaveností a zmiňovanou podporu AirPlay. U té bych ještě rád vyzdvihl parádně plynulý přenos, který se obešel bez jakéhokoliv záseku. Programu nadále samozřejmě nechybí ani podpora hardwarové akcelerace, s jejíž pomocí dokážete využít váš stroj na maximum.

5k player
Úvodní obrazovka

Program je podle mého názoru až nadmíru vybaven a se vším si tak dokáže poradit levou zadní. Zároveň si ale dokázal udržet jakousi jednoduchost a nenaráží tak na stejný problém, který častokrát vidím u konkurence. Rozhodně 5KPlayer mohu doporučit všem, kteří hledají kvalitní multimediální přehrávač. Aplikace je navíc zdarma

5KPlayer zdarma stáhnete zde.

.