Zavřít reklamu

Je třeba věšet hlavu nad koncem řady iPod? O peníze jde v první řadě, a pokud daný segment společnosti nevydělává, musí vyklidit pole. Ostatně iPod touch už značně přesluhoval. Pochopit situaci na trhu trvalo Applu poměrně dlouho, i Microsoft ji odhadl již v roce 2011. I dnes si nicméně můžete pořád koupit kvalitní hudební přehrávače, mělli byste si nicméně pospíšit. 

Přijít na trh s iPodem touch mohl být od Applu geniální krok, kdybychom zde už samozřejmě neměli iPhony. I tak měl tento přehrávač potenciál a minimálně z počátku své existence držel s iPhony krok. S odstupem času se na něho dá ale nahlížet jako na slepou větev, která vlastně nevěděla, kam se zařadit. Mohl za to samozřejmě operační systém. Byl to přehrávač, konzole, internetový prohlížeč, jen to nebyl telefon.

Přílišná podobnost s iPhonem ho tedy zabila. K tomu přišly ještě Apple Watch. Kdyby Apple neřešil iPod touch a udržoval stále hloupou řadu Classic, možná bychom zde iPody ještě měli, možná ne. Právě na slávě iPodů se chtěl přiživit i Microsoft, který v roce 2006 představil svůj přehrávač Zune. A udělal tak ve skutečně nešťastnou dobu. Hned chvíli na to totiž přišel iPhone, a uživatelé začali hudbu konzumovat spíše ve svých smartphonech než podobných jednoúčelových zařízeních.

Zune měl ale jednu dobrou myšlenku. Díky přítomnosti Wi-Fi umožňoval uživatelům si mezi sebou posílat skladby, nabízel dokonce i hry. Vypadalo to tedy jako zařízení, které může iPodům skutečně úspěšně konkurovat, jenže pak přišla smartphonová revoluce. Třetí generace přehrávače Zune dokonce měla dotykový displej ovládaný gesty, takže šlo o jasnou konkurenci pro iPod touch. Kvůli mizerným prodejům ale na další modely nedošlo, a Microsoft přehrávače Zune v roce 2011 zaříznul. Uživatelům doporučil přechod na zařízení s Windows Phone. Apple k tomuto kroku dospěl až o 11 let později. Říká se ale lepší pozdě než později. Znamená to však konec jednoúčelovým přehrávačům hudby?

iPod

Výběr sice je, ale poměrně omezený 

Společnost Sony přišla v roce 1978 s Walkmanem, tedy „kompaktním“ kapesním přehrávačem kazet, později CD disků, ale také MP3 nebo FLAC souborů. Walkman můžete koupit i dnes. Model NWE-394R nabídne 1,77“ LED displej s rozlišením 128 × 160 px, výdrž až 35 hodin, 8 GB interního úložiště a FM tuner. Na první pohled si jej klidně spletete s iPody nano 4. generace. Jeho cena se pohybuje pod tři tisíce Kč.

Sony

Velice zajímavá zařízení jsou pak např. Shanling M0 nebo Q1. Ty si zase na první pohled můžete splést s Apple Watch, a to díky přítomnosti ovládací korunky. Na ruce se ale nenosí. Mají dotykový displej, výdrž až 21 hodin, obsahují i Bluetooth. Jejich cena je do 2 500 Kč. Shanling M0 už je jiná liga, protože zvládá Hi-Res Audio a vyjde vás na 12 tisíc Kč. Je ale jasné, že toto zařízení je určeno těm, kteří dbají na nejvyšší možnou kvalitu reprodukce hudby.

shanling

Pak jsou zde ještě MP3 přehrávače integrované přímo do sluchátek, nějaké malé přehrávače podobné iPodům Shuffle a tím to vlastně končí. Výběr tedy je, je ale malý a je otázka, jak dlouho se budou výrobci na tomto skomírajícím trhu ještě držet. Pokud si tedy chystáte pořídit nějaký hudební přehrávač, a výprodejový iPod touch nechcete, neměli byste příliš váhat. Je dost dobře možné, že tento segment brzy úplně zemře. 

MP3 přehrávače koupíte například zde

.