Zavřít reklamu

Pokus o sebevraždu kvůli iPhonu, nový koncept klávesnice od Apple a zájem Hollywoodu na populárních indie hrách. To vše a spoustu dalšího se dozvíte v dnešním Jablečném týdnu.

Hacker Geohot pod křídly Microsoftu (23. 1.)

George Hotz, známý hacker a autor jailbreaku a unlocku pro iPhone, začal jevit zájem o konkurenční operační systém Windows Phone 7. Skrz svou stránku vzkázal “Možná je vhodnější cesta, jak se vypořádat s jailbreakery. Koupím si telefon s Windows 7.” Zjevně se Hotzovi líbí přátelštější přístup Microsoftu k hackerům, a proto chce vyzkoušet tuto relativně novou platformu.

Jeho vzkazu si všiml i Brendon Watson, ředitel pro vývoj Windows Phone 7 a skrze svůj Twitter účet Geohotovi nabídl telefon zdarma, pokud by měl zájem na tuto platformu tvořit. Oba dva si poté vyměnili několik vzkazů a vypadá to, že si tak Microsoft získal zajímavou perosonu ze světa geeků, která jistě přinese Windows Phone 7 další pozornost.

Ztráta iPhone dohnala ženu k pokusu o sebevraždu (24. 1.)

Ačkoliv pro mnoho lidí jsou produkty Apple srdeční záležitostí, někdy může tento vztah zajít až příliš daleko. Dobrým příkladem je příběh jedné Číňanky z Hong Kongu a jejího iPhonu. Ta se na svůj telefon dlouho těšila, ale dlouho si ho neužila, jelikož ho nedlouho po koupi ztratila. Když se obrátila na svého manžela, aby jí hned koupil nový, dočkala se záporné odpovědi. Její manžel pracoval jako řidič autobusu a s průměrným řidičským platem si rozhodně nemohl dovolit koupit dva drahé telefony během jednoho týdne.

Paní Wongovou tak přepadlo zoufalství a rozhodla se svůj život ukončit. Brzy ráno odešla z domu a chystala se skočit ze 14-ti patrové budovy. Naštěstí si jejího podivného chování její manžel všiml a upozornil policii. Ta nešťastný čin zoufalé Číňanky překazila. Vše tak nakonec dobře dopadlo.

Nový patent od Apple – klávesnice s pohybovým senzorem (25. 1.)

Apple si nechal patentovat zajímavý koncept klávesnice. Ta by měla kombinovat klasickou klávesnici a trackpad. O snímání pohybu ruky by se mělo starat několik mikrokamer umístěných podél klávesnice. Klávesnice by také obsahovala přepínací tlačítko, snímání pohybů ruky by tak probíhalo pouze při zapnutém režimu myši.

Samotné snímací kamery by využívaly podobné technologie jako třeba Microsoft Kinect a o přesnost pohybu by se pak staral dodávaný software. Je otázkou, zda by tento koncept mohl nahradit klasickou myš nebo trackpad. Odpověď se možná dozvíme za několik let.

AppShopper nyní sleduje slevy i na Mac App Store (26. 1.)

Populární server AppShoper.com v tichosti aktualizoval svou rozsáhlou databázi a svým fanouškům nabízí zásadní novinku – do svého portfolia zahrnul i aplikace z Mac App Store. Dosud jsme na AppShopper mohli najít aplikace z iOS App Store a sledovat aktuální novinky, slevy nebo updaty. Aplikace jsou nyní rozděleny do čtyřech základních kategorií – Mac OS, iOS iPhone, iOS iPad a iOS Universal, a tak můžeme z jediného místa pohodlně sledovat veškeré dění v obou App Storech.

Aplikace AppShopper pro iPhone a iPad se zatím aktualizace nedočkala, ale předpokládá se, že se změny dotknou i jí.

Apple žalován kvůli rozbitému sklu iPhonu (27. 1.)

Donald LeBuhn z Kalifornie se rozhodl žalovat Apple. Podle něj totiž reklamy na iPhone 4 matou uživatele, když říkají, že sklo displeje u posledního jablečného telefonu je dvacetkrát tužší a třicetkrát tvrdší než plast. LeBuhn v žalobě uvádí: „Apple ani poté, co prodal miliony iPhonů 4, nevaroval zákazníky, že je sklo vadné a nadále ho prodává.“

Toto tvrzení má opodstatnění ve LeBuhnových zkušenostech, jenž provedl test s iPhonem 3GS a iPhonem 4. Oba přístroje upustil ze stejné výšky na zem a zatímco telefon s označením 3GS přežil bez újmy, sklo u iPhonu 4 se zničilo. LeBuhn chce celým procesem dosáhnout toho, aby mu Apple vrátil částku, za kterou iPhone 4 pořídil a případně poskytl bezplatný servis ostatním nespokojeným zákazníkům.

Adobe Packanger bude brzy schopen kompilovat i aplikace na iPad (28. 1.)

Díky uvolněným restrikcím týkající se App Store mohlo Adobe do svého balíku Flash Professional CS5 zařadit kompilační software, který dokázal přeložit aplikaci napsanou ve flashi do nativního kódu Objetive-C. Dřive toto nebylo možné, Apple schvaloval aplikace zkompilované výhradně v Xcode, jež je dostupný pouze pro platformu Mac.

Díky tomuto balíku však mohou aplikace pomocí flashe vyvíjet i majitelé Windows. Pro Flash Professional by měla brzy vyjít aktualizace, díky které by bylo možné kompilovat i aplikace pro iPad. Majitelé Windows i ostatní, co rádi programují ve flashi, se tak mohou těšit na možnou tvorbu programů pro jablečný tablet.

Hollywood spolupracuje s vývojáři populárních indie her (29. 1.)

Obrovský úspěch populárních indie her pro iPhone a iPad má na svědomí to, že se o několik titulů začal zajímat filmový Hollywood. Exkluzivní partnerství uzavřel se společností 20th Century Fox vývojářský tým Rovio, který stojí za hříčkou Angry Birds. Výsledkem nového spojení bude hra pojmenovaná Angry Birds Rio, jež bude mapovat všechny dosavadní díly série a spolu s ní světlo světa spatří také animovaný snímek Rio. Ten bude vyprávět příběh dvou ptáčků, Blua a Jewel, kteří budou bojovat s nepřáteli právě v brazilském městě Rio de Janeiro.

Angry Birds Rio přijde v březnu a bude obsahovat 45 nových levelů, přičemž další by měly přibývat. Níže můžete shlédnout trailer z připravovaného filmu, který tvoří autoři oblíbené trilogie Doba ledová.

Spolupráce s významným filmovým studiem se dočkal i Doodle Jump, který uzavřel smlouvu s Universal. Filmu se však nedočkáme. Universal se totiž chystá do Doodle Jump implementovat několik hlavních postav z připraveného snímku Hop a použít slavnou skákačku jako reklamu na film, který do kin vtrhne 1. dubna.

Na Jablečném týdnu spolupracovali Michal Žďánský a Ondřej Holzman

.