Zavřít reklamu

Pokud přecházíte z Windows PC na platformu Mac, jistě jste si všimli některých rozdílů v rozmístění některých kláves. Existuje několik způsobů, jak si rozložení přizpůsobit podle svého. Některé vám ukážeme a zároveň poradíme, jak na některé nešvary, jako jsou uvozovky.

Diskuze k článku

  Nemáte nějaké řešení pro změnu klávesové zkratky pro změnu okna ( ne aplikace )? Je to zkratka CMD+`. Bohužel na české klávesnici to je vedle Enteru, ale u americké to je nad Tab, kde to dává větší smysl…

  CMD+Tab – změna aplikace
  CMD+` – změna okna ( v rámci jedné aplikace )

  Prosím vás poradil by mi někdo jestli budu mít problém s tím,když si MacBook koupím v USA a nebudu mít na zabudované klávesnici háčky a čárky,jestli budu moci psát jako na české klávesnici s diakritikou?

  Proč všechno tak složitě??? Mac je Mac a Win je Win do měsíce po přechodu nevíte o nějaké jiné klávesnici a navíc je to na macu myslím si jednodušší a míň krkolomné než na win. A pokud chci napsat například (‚) zmáčknu alt + § a normálně ho napíšu a to platí i pro (;) a jiné. Inteligentní člověk co se na tu klávesnici podívá a zkusí použít funkční klávesy tak zjistí kde každý znak je a co je potřeba zmáčknout když ho chci napsat. Levá strana dole ěščřžý … levá strana navrchu (SHIFT+klávesa) 234567 … pravá strana dole (ALT+klávesa) @#$~^& … nic víc nic míň.

  Tak nevim, ale celé mi to přijde jako zbytečně složité. Pak se člověkt nachomejtne k MACu kde to nemá nastavné a je tam kde byl… v pr…

  Já na win používám CZ QWERTY a na MACu CZ QWERTY
  nečeské znaky píšu přes pravý alt. Znaky jsou tam kde mají být a žádný rozdíl nevidím.
  Až na ten CMD. Ale na ten se dá zvyknout lehce.
  Jediné co jsem si přenastavil je fungování HOME a END to mi prostě chybělo.

  Bohužel přesvědčit někoho k používání QWERTY je nadlidský úkon. Přitom se přenaučit je otázka minut a není to tak zlé jak to lidem připadá.
  Je to škoda.
  Díky tomuto používám v práci Win a doma MAC a nemám s tím žádný problém.

  Taky mi to přijde zbytečně komplikované. Chci se jenom zeptat jak a kde jste přenastavil fungování home a end kláves? Díky za radu. Karel Kubela

  Jelikož mi moje odopvěď s odkazem na tvůj dotaz nebyla zatím moderátorem povolena, tak si vlož do Googlu tohle 

  mac-switchers-tip–remap-the-home-and-end-keys
  a první link je návod jak na to.

  Nevíte, proč se staré dobré a hlavné tradiční klávese označené logem Apple (JABLKO) na ADB klávesnicích i na prvních USB klávesnicích z přelomu milénia začalo řikat Command (CMD)? Na toto označení si zvykám velice těžko; starýho psa holt novým kouskům nenaučíš…

  Tak já nevim. Uvozovky mám nastavené v System Preferences správně, stejně jako v Pages, ale furt mi to píše ten anglický typ. Já už nevim co mám dělat – nastavit v Pages by mi to bohatě stačilo, na netu uvozovka zas tak často nepotřebuju.

  Mně na Macu vadilo omezení, že buď česká QWERTZ nebo anglická QWERTY. Že se dá přenastavit sw vím, ale když v noci svítí, je dost proti srsti mačkat „Z“ a psát „Y“. „Odborníci“ z Apple mi tvrdili, že to jinak nejde, je to prý vylisovaný kus plastu a nejde přehodit jen dotčené klávesy. Naštěstí je tu Google a Youtube, který dokazuje, že to jde – a snadno. Klávesy lze „vycvaknout“ z podložek pomocí nože, a pak můžeme libovolně zaměňovat. Hodně to usnadnilo život.

celý text

Čtěte více