Zavřít reklamu

Pokud přecházíte z Windows PC na platformu Mac, jistě jste si všimli některých rozdílů v rozmístění některých kláves. Existuje několik způsobů, jak si rozložení přizpůsobit podle svého. Některé vám ukážeme a zároveň poradíme, jak na některé nešvary, jako jsou uvozovky.

Command a Control

Přecházíte-li z PC, možná vám úplně nevyhovuje rozložení ovládacích kláves. Především při práci s textem může být frustrující, když operace jako kopírování a vkládání textu musíte dělat klávesou, jež je umístěná tam, kde byste čekali Alt. Sám jsem si na klávesu Command, přes kterou provádíte většinu příkazů, umístěnou nalevo od mezerníku nemohl zvyknout. OS X naštěstí umožňuje prohození některých kláves, díky čemuž můžete prohodit Command a Control.

 • Otevřete si Předvolby systému > Klávesnice.
 • Dole vpravo stiskněte tlačítko Modifikační klávesy.
 • Pro každou modifikační klávesu můžete nyní nastavit jinou funkci. Pokud chcete prohodit Command (CMD) a Control (CTRL), vyberte pro danou klávesu funkci z nabídky.
 • Stiskněte tlačítko OK, tím změny potvrdíte.

Uvozovky

Uvozovky jsou v OS X kapitolou samou pro sebe. Ačkoliv je v systému od verze 10.7 přítomná i čeština, Mac stále ignoruje některá česká typografická pravidla. Jedním z nich jsou právě uvozovky, jednoduché i dvojité. Ty se stejně jako na Windows píší klávesou SHIFT + Ů, nicméně zatímco operační systém Microsoftu udělá uvozovky správně („“), OS X udělá standardně uvozovky anglické („“). Korektní české uvozovky mají být na začátku uvozené fráze dole se zobáčky směrem doleva a na konci fráze nahoře se zobáčky směrem doprava, neboli typ 9966. Ačkoliv lze uvozovací znaky vložit manuálně přes klávesové zkratky (ALT+SHIFT+N, ALT+SHIFT+H) v OS X lze naštěstí také nastavit výchozí tvar uvozovek.

 • Otevřete si Předvolby systému > Jazyk a text.
 • Na kartě Text naleznete volbu uvozovky, ve které můžete vybrat jejich tvar pro dvojitou i jednoduchou variantu. Pro dvojité vyberte tvar „abc“ a pro jednoduché ‚abc‘
 • Tím jste však nenastavili automatické používání tohoto typu uvozovek, pouze jejich tvar při nahrazování. Nyní si otevřete textový editor, ve kterém píšete.
 • V nabídce Úpravy (Edit) > Záměny (Substitutions) zvolte Inteligentní uvozovky (Smart Quotes).
 • Nyní bude psaní uvozovek klávesou SHIFT+ů fungovat správně.

 

Bohužel tu jsou dva problémy. Aplikace si toto nastavení nepamatují a při každém spuštění je třeba nastavit Inteligentní uvozovky znovu. Některé aplikace (TextEdit, InDesign) mají možnost permanentního nastavení v předvolbách, ale většinou tomu tak není. Druhý problém je, že některé aplikace možnost nastavení Záměn vůbec nemají, například internetové prohlížeče nebo IM klienti. Považuji to za velký nedostatek v OS X a jen doufám, že Apple s tímto problémem něco udělá. Ačkoliv jsou dostupné API pro permanentní nastavení, mělo by se to dít na úrovni systému, ne aplikací třetích stran.

Co se týče jednoduchých uvozovek, ty je třeba vypisovat manuálně pomocí klávesových zkratek ALT+N a ALT+H

Středník

Se středníkem se při psaní běžného slohu nesetkáte zas tak často, nicméně je to jeden z nejdůležitějších znaků v programování (ukončuje řádky) a samozřejmě se bez něj neobejde oblíbený emotikon ;-). Ve Windows je středník umístěn vlevo od klávesy „1“, na Macovské klávesnici chybí a jeho třeba psát zkratkou ALT+Ů, na klávese, kde byste ho čekali, totiž naleznete levou, resp. pravou ostrou závorku. To může být šikovné pro programování HTML a PHP, nicméně mnozí by tam preferovali spíše ten středník.

Řešení jsou zde dvě. Pokud nelpíte na stejném umístění jako ve Windows, ale chcete mít možnost psát středník stisknutím jediné klávesy, můžete využít funkci nahrazováním textu v OS X. Stačí použít klávesu, respektive znak, který nepoužíváte vůbec a přimět systém, aby ho nahradil za středník. Ideálním kandidátem je paragraf (§), který píšete klávesou vpravo vedle „ů“. Návod pro vytvoření textové zkratky naleznete zde.

Poznámka: Mějte na paměti, že pro vyvolání textové zkratky je vždy třeba zmáčknout mezerník, znak se nenahradí hned při jeho napsání.

Druhý způsob je pomocí placené aplikace Keyboard Maestro, která dokáže vytvořit makra na úrovni systému.

 • Otevřete aplikaci a dejte vytvořit nové makro (CMD+N)
 • Makro pojmenujte a stiskněte tlačítko New Trigger, z kontextové nabídky vyberte Hot Key Trigger.
 • Do pole Type klikněte myší a stiskněte klávesu, kterou chcete pro středník použít, například tu nalevo od „1“.
 • Stiskněte tlačítko New Action a z nabídky vlevo vyberte položku Insert Text dvojklikem na ni.
 • Do pole pro text vepište středník a z kontextové nabídky nad ním vyberte možnost Insert Text by Typing.
 • Makro se uloží samo a vy máte hotovo. Nyní můžete kdekoliv zmáčknout zvolenou klávesu a místo původního znaku se napíše středník, aniž byste museli cokoliv dalšího mačkat.

Apostrof

S apostrofem (’) je to ještě o něco komplikovanější situace. Existují celkem tři druhy apostrofu. Apostrof ASCII (‚), který se používá v interpretech příkazů a zdrojových kódech, Obrácený apostrof (`), který užijete výhradně při práci s Terminálem a nakonec ten jediný správný apostrof, který patří do české interpunkce (’). Na Windows ho najdete pod klávesou vpravo vedle paragrafu při podržení klávesy SHIFT. V OS X se na tom samém místě nachází obrácený apostrof a pokud chcete ten český, musíte použít klávesovou zkratku ALT+J.

Jste-li zvyklí na rozložení klávesnice z českého Windows, ideální bude nahradit obrácený apostrof. Toho lze dosáhnout stejně jako v případě středníku systémovým nahrazováním nebo pomocí aplikace Keyboard Maestro. V prvním případě stačí do „Nahradit“ doplnit obrácený apostrof a do „za“ pak ten správný apostrof. Při použiti tohoto řešení však budete muset pro vyvolání nahrazení po každém apostrofu mačkat mezerník.

Chcete-li raději vytvořit makro v Keyboard Maestro, postupujte následovně:

 • Otevřete aplikaci a dejte vytvořit nové makro (CMD+N)
 • Makro pojmenujte a stiskněte tlačítko New Trigger, z kontextové nabídky vyberte Hot Key Trigger.
 • Do pole Type klikněte myší a stiskněte klávesu, kterou chcete pro středník použít včetně podržení SHIFT.
 • Stiskněte tlačítko New Action a z nabídky vlevo vyberte položku Insert Text dvojklikem na ni.
 • Do pole pro text vepište apostrof a z kontextové nabídky nad ním vyberte možnost Insert Text by Typing.
 • Hotovo. Nyní můžete kdekoliv zmáčknout zvolenou klávesu a místo původního obráceného apostrofu se napíše normální apostrof.

Máte také problém k řešení? Potřebujete poradit nebo třeba najít tu správnou aplikaci? Neváhejte a kontaktujte nás přes formulář v sekci Poradna, příště zodpovíme třeba právě váš dotaz.

.