Zavřít reklamu

Nový iPhone se bude zřejmě jmenovat iPhone 4S. Apple uvede svou Apple TV v dalších zemích EU. Časopis Fortune vydal e-book o Stevu Jobsovi. To jsou jen některá témata, kterými se zabývá dnešní Jablečný týden…

Apple oznámí poslední finanční výsledky 18. října (26. 9.)

Apple oznámil, že tradiční finanční výsledky za poslední fiskální kvartál letošního roku, který skončil minulou sobotu, oznámí 18. října. Opět se můžeme těšit na zajímavá prodejní čísla iOS zařízeních i výdělky kalifornské společnosti.

Naposledy Apple oznamoval finanční výsledky v červenci, kdy trhal rekordy. Celkový obrat činil necelých 29 miliard dolarů, čistý zisk byl více než 7 miliard. Výrazně se zvyšovaly prodeje iPhonů a iPadů. Bude se tedy pokračovat ve stejném trendu i nyní?

Zdroj: MacStories.net

Apple si nemůže patentovat ochrannou známku „multi-touch“ (26. 9.)

Ačkoliv je multidoteková technologie jednou z nedílných součástí zařízení od Apple, patent pro tento termín cupertinská firma nezíská. Tento termín se pokusila patentovat už v roce 2007 při vydání iPhone, ale patentový úřad to odmítl, a to i při druhém pokusu. Argument pro zamítnutí je celkem jasný – jedná se o velmi obecný termín, než aby se stal výhradní ochrannou značkou jedné firmy. Ostatní výrobci zařízení s multidotekovým displejem či touchpadem tak mohou dále klidně spát.

Zdroj: TUAW.com

Vyšel nový Firefox 7 (27. 9.)

Mozilla vydala novou verzi svého populárního prohlížeče Firefox. Po vzoru Googlu a jeho Chromu nyní chrlí jednu hlavní verzi za druhou, ačkoliv samotné verze přinášejí jen několik zásadních vylepšení. Tentokrát se Mozilla soustředila především na využití paměti a snížila její spotřebu až o 50% a zároveň opravila některé úniky, které způsobovaly její nadměrnou konzumaci. Výsledkem je ten, že Firefox 7 je mnohem rychlejší, rychleji se spouští a rychleji reaguje. Bylo na čase. Novou verzi můžete stáhnout zde.

FIFA 12 je i pro Mac (27. 9.)

Fotbaloví fanoušci, kteří používají počítače Mac, mohou jásat. Společnost Electronic Arts ve spolupráci s TransGaming oznámila populární herní sérii FIFA ve své nejnovější verzi 2012 na Mac. Port pro OS X je tradičně proveden přes Cider, stejně jako byla nedávno převedeno například GTA.

Požadavky má FIFA 2012 následující: OS X 10.6.8 a novější, Intel Core 2 Duo a lepší, 4GB RAM, ATI HD2600 nebo Nvidia GeForce 9400M nebo lepší. Koupit si můžete fotbalový simulátor za 40 dolarů (cca 750 korun) na GameTree Mac.

Zdroj: LoopInsight.com

Fortune vydal ebook “All About Steve” (27. 9.)

Listopadové vydání oficiální biografie Steva Jobse se blíží. Ještě předtím nám ale redaktoři z časopisu Fortune přichystali elektronickou knihu s názvem “All About Steve Jobs” (Všechno o Stevu Jobsovi), která může ukrátit čekání. V e-booku, jenž je dostupný na Amazonu za necelých 9 dolarů, se nachází 17 článků, které popisují více než 20 let Jobsova života. Vybrány byly ty nejlepší články z let 1983 až 2011, takže se můžeme těšit na velice zajímavé a poučné čtení. Nechybí ani četné rozhovory.

Zdroj: CultOfMac.com

Čínská policie dopadla padělatele iPhonů (28. 8.)

To, že se v Číně padělá a napodobuje snad úplně všechno, na to jsme si už zvykli. Jistá čínská parta ale vyráběla iPhony částečně z pravých komponentů určených do servisu. Tyto hybridy pak prodávali jen o něco nižší částku, než stojí skutečné iPhony. Padělky se od svých originálů výrazně nelišily, největší rozdíl byl v nižší výdrži baterie. Na přístroji dokonce běžel skutečný iOS, žádný upravený Android nebo podobně, za což si čínští padělatelé zaslouží obdiv. Ovšem jejich padělatelským dnům je nyní konec.

Zdroj: 9to5mac.com

Apple je druhou „nejvíc cool“ značkou ve Velké Británii (28. 9.)

Tvrdí to průzkum provedený společností CoolBrands. Apple je v posledních letech všude a stále se rychle rozpíná do všech koutů, přesto se mu zatím nepodařilo porazit výrobce luxusních aut Aston Martin, o němž si Britové myslí, že je „nejvíce cool“. Kdo by si pomyslel, že tohle opravdu někdo zkoumá, což?

Zdroj: MacStories.net

Apple zarazil výrobu „Hackintoshů“ (29.9.)

Už dávno minula doba, co Apple licencoval svůj operační systém ostatním výrobcům a umožňoval jim prodávat klony Macintoshe. Nyní je ovšem Mac OS X výhradní pro počítače značky Apple. Nicméně stále existuje několik výrobců, kteří se snaží prodávat klony a kanibalizovat na rostoucí popularitě Maců. Jednou takovou společností je Psystar, s kterou se Apple nějakou dobu soudí.

Ta nabízí ve svém portfoliu několik počítačů v různých konfiguracích, všechny s „legálním“ systémem Mac OS X 10.6. „Legální“ znamená to, že je systém nainstalován z DVD distribuce Snow Leopard, kterou lze v krabicové podobě zakoupit. Nečekejte ale luxusní Apple design, prodávané počítače vypadají jako běžné PC skříně a prodávají se za celkem vysoké ceny vzhledem k ceně použitých komponentů. Jediná práce, kterou Psystar odvedl, je tak správná úprava systému, aby běžel i na jiném počítači než jsou ty od Apple.

Tento týden rozhodl odvolací soud ve prospěch Apple a odmítl argument Psystaru, že využívá neférové taktiky, které brání uspět jeho rivalům. Není se čemu divit, v licenci OS X jasně stojí, že se smí použít výhradně na počítačích Apple. Psystar tak musí svou činnost ukončit a platforma „OpenMac“, jak své počítače nazývali, končí s nimi. Pakliže jste měli v plánu si pořídit tzv. Hackintosh, budete si ho muset postavit a nakonfigurovat sami.

Zdroj: ArsTechnica.com

The Daily čte průměrně 120 000 lidí (29. 9.)

Pamatujete na deník Ruperta Murdocha „The Daily“, který vychází exkluzivně pro iPad, je velice levný a když začínal, hodně se o něm mluvilo? Od té doby se o něm evidentně příliš nemluví. Vydavatel zveřejnil informaci, že aplikaci si mezi únorem a červnem stáhlo více než milion lidí, průměrný počet čtenářů se ale nyní ustálil na 120 000 týdně. To není ani čtvrtina z toho, co by „The Daily“ potřeboval k tomu, aby se stal výdělečným. Do projektu bylo původně investováno 30 milionů dolarů a na zpracování bylo najato více než 100 lidí, potřebný počet čtenářů se pohybuje kolem 500 000 týdně.

Zdroj: MacStories.net

Apple pracuje na mezinárodních hudebních právech pro iCloud (30. 9.)

Proč? Protože „Let’s talk iPhone“, keynote naplánovaná na 4. října. Očekává se, že tento den bude nejen představen nový iPhone, ale také spuštěna služba iCloud, a iTunes právní tým se tedy snaží získat mezinárodní práva pro hudbu v cloudu. Pracuje se na získání práv pro Německo, Francii a Velkou Británii, usiluje se o přidání Kanady. Získaná práva umožní hlavně spuštění služeb iTunes v cloudu a iTunes Match, která za jednotný poplatek 24,99 dolarů ročně umožní sjednocovat hudební knihovny napříč iOS zařízeními pomocí cloudu. Dohoda je prý už téměř hotova, nic ale ještě není stoprocentní.

Zdroj: CultOfMac.com

Apple TV v dalších sedmi státech EU (30. 9.)

Po tom, co byl v několika evropských státech spuštěn online obchod Apple a iTunes obchod s hudbou, by 4. října měl následovat start prodeje Apple TV v sedmi zemích EU. Prohlášení Apple zní:

„S potěšením představujeme novou Apple TV s vylepšeným uživatelským prostředím a průlomovou cenou, kterou je nyní možno objednat v Belgii, Lucembursku, Holandsku, Švédsku, Dánsku, Norsku a Finsku.“

Zařízení se bude prodávat za 119 eur ve Finsku, v Norsku se očekává cena 849 norských korun. Tyto ceny jsou adekvátní těm v ostatních zemích Evropy.

Zdroj: CultOfMac.com

Další informace o novém iPhone (1. 10.)

V poslední betaverzi iTunes se objevilo pár vodítek. Prvním z nich je to, že příští generace iPhone se bude s největší pravděpodobností jmenovat iPhone 4S. Úzce s tím je spojena informace, že design nástupce bude silně vycházet z iPhonu 4 a změny se udějí hlavně uvnitř zařízení. Kromě tradičního zvyšování výkonu se pravděpodobně objeví pouze 2 verze iPhone (černá a bílá) a ten tak bude schopný pracovat ve všech sítích, tedy jak GSM, tak CDMA. Spekulace týkající se změny tvaru smartphonu na boční profil „slzy“ jsou téměř jistě vyvráceny.

Zdroj: CultOfMac.com

 

Na Jablečném týdnu spolupracovali Ondřej Holzman, Michal Žďánský a Tomáš Chlebek.

.