Zavřít reklamu

Mám provést jailbreak? Tuto otázku mnoho z našich čtenářů už řešilo. Nevíte, zda je pro vás vhodný? Nabízíme vám dva rozdílné pohledy našich redaktorů na stejný problém.

Co to je jailbreak?

Jedná se o „odemčení“ vašeho zařízení, tento softwarový zásah vám dovolí zasahovat do souborového systému, instalovat různé tweaky, témata a také hry, které nebyly schváleny vývojářskými podmínkami Apple. Jay Freeman (zakladatel Cydie) odhaduje, že 8,5% iPhonů a iPodů je jailbreaknutých.

Jsem jednoznačně pro!

Pokud se ptáte, jestli je jailbreak legální, tak ano, je. Jailbreak dělá mnoho lidí. Jedni proto, aby mohli krást aplikace z Installous, další z důvodu omezenosti operačního systému iOS. Díky jailbreaku si například můžete z iPhonu udělat WiFi router. Možná mne teď budete chtít upozornit, že je to možné i běžnou cestou nastavení v systému, ale starší stroje jako iPhone 3GS, iPhone 3G tuto možnost nemají. Proč? Není to hardwarová nedostatečnost, ale pro mne nepochopitelná politika Applu.

Hackeři dělají „staré“ mobily stále stejně použitelné jako ty nejnovější modely. Myslím si, že když už si koupíte mobil za 15 000 Kč a více, tak očekáváte od výrobců alespoň 2 roky PLNOU podporu. U Applu to tak není. Proč Apple nedovolí SIRI pro iPhone 4? Chce tím naznačit, že iPhone 4 nemá dostatečný výkon na to, aby utáhl SIRI? To je naprostý nesmysl. I můj stařičký iPhone 3GS díky jailbreaku dokázal rozběhnout SIRI bez problému. Jailbreak se dělá především kvůli nesmyslné politice Applu.

Další a zřejmě poslední řada lidí dělá jailbreak, jen protože musí. Zkrátka české ceny a čeští operátoři nás k tomu nutí. Je lepší si koupit iPhone v jiné zemi, ale i to si Apple pojistil tím, že jsou mobily blokované. A bez jailbreaku by byly předražené nepoužitelné těžítko.

Zde je pár tweaku, bez kterých by můj iPad 2 či iPhone 3GS nemohl být.

SBsettings – pokud chcete co nejrychleji vypnout WiFi, Bluetooth anebo potřebujete snížit jas a nechcete procházet nastavení, je to skvělý pomocník. Jednoduchým pohybem prstu vyvoláte nabídku všech nabídek, které si předvolíte.

RetinaPad – díky tomu tweaku vám bude připadat, že hra či jiná aplikace byla přizpůsobena přímo pro rozlišení iPadu.

Activator – další výborný pomocník slouží k přednastavení gest pro vyvolání aplikací. Stačí si například nastavit, že 3x kliknete na Home button, a otevře se stránka Jablíčkáře.

My3G – díky této aplikaci si můžete vychutnat i svůj FaceTime hovor na 3G, nebo z App Store stáhnout třeba hru, která měla více než 20 MB.

WinterBoard – vám umožní si stáhnout různá témata či jiná grafická udělátka a zkrášlit si své zařízení.

Na jailbreak máme každý úplně jiný názor. Pokud ho nevyužíváte na kradení pracně udělaných aplikací, tak je to skvělá volba pro váš iPhone.

Pavel Dedík

Nevidím jediný důvod proč se vrtat ve svém iPhone

Použití jailbreaku mělo význam v roce 2007 až 2009, kdy se k nám pašovaly blokované telefony z USA. Možnost „odemčení“ mohou příležitostně využít i vývojáři. Jaký bych měl ale mít důvod pro tento zásah já, běžný uživatel? Potřebuji si ze svého telefonu zavolat, poslat SMS, někdy vyfotit momentku nebo si projít pracovní e-maily. To iPhone umí dobře, proto jej používám jako pracovní nástroj a také se tak k němu i chovám. Aktualizace instaluji až po týdnu – abych se vyhnul případným potížím.

Odblokováním sice mohu získat přístup k dalšímu využití iPhone, ale proč bych to dělal? S každým novým updatem mi totiž hrozí, že se z telefonu stane těžítko, z kterého si nějaký čas nezavolám. Nemusí se mi líbit, že některé funkce lze využívat pouze na nejnovějších modelech, ale prostě to tak u Apple je. SIRI je názorný příklad vynikající technologie, která je v součastné době pro širší masu uživatelů v Česku stejně nepoužitelná. Software pro rozpoznávání hlasu má problémy i s angličtinou. Už vidím, jak si ve svém telefonním seznamu přepisujete Jiřího na George a Nejezchleba se změní na Donoteatbread, jen aby bylo možné použít SIRI. A namluvíte si česky poznámky, které se vám převedou na text? Zatím ne.

Poněkud nerozumím kolegovým stížnostem na zlý Apple a jeho ceny. Blokování telefonu na daného operátora totiž není libůstka firmy z Cupertina, ale požadavek operátorů. V Česku zakoupený iPhone ale není blokován, můžete jej používat s libovolnou SIM kartou. Kromě toho jsou ceny nedotovaných telefonu jedny z nejnižších v celé Evropě. Pokud se jedná o dotovaný přístroj? Zeptejte se, jak k ceně přišli naši operátoři. Na západ od našich hranic je přístup k iPhone následující: zákazník jej třeba v Německu dostane k vybranému tarifu za cenu 25 až 6 000 Kč, 2 roky jej používá a potom si pořídí nový model. Opět zde nevidím žádný důvod pro jailbreak.

Některé neschválené (prasácky napsané) aplikace mi mohou udělat i „nepořádek“ v iOS. To může vést k pádu iOS a já se potom můžu bavit i několik hodin tím, že budu reinstalovat systém a aplikace. Pokud mám akutní potřebu se v telefonu šťourat, tunit a mít tam cool vychytávky – doporučuji spíš telefon s Androidem. Zde si takovýchto hrátek užijete dostatečně. Chcete-li mít ale telefon libovolné značky pro práci – počkal bych i s aktualizacemi systému.

A poslední, nejzásadnější důvod? První iPhone červ se objevil v jailbreakovaných telefonech… A to byl teprve začátek.

Libor Kubín

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Chybí mi tu ještě jeden argument (Pavel Dedík ho pokrytecky smlčel): lidi jailbreakují hlavně proto, aby si mohli zdarma instalovat jinka placené aplikace. Tedy z těch 9 %, co mají jailbreak, je podle mě tak 1 % Mirů Dušínů (jak tvrdí P. D.) a 99 % zlodějů.

  Těší mě, že se můžu hlásit k Mirkům Dušínům. Na jailbreak jsem došel až po několika měsících používání iPhone (kdysi ještě 3G). Jsa navyknut regulérním nákupům, i přes Cydii jsem si pár aplikací koupil.

  JB byl nutností na prvním modelu iP k odblokování, aby šel u nás vůbec jako telefen použít.

  JB byl prospěšný, ale ne nutný u iP 3G, ten už se u nás prodával, takže nebyl blokovaný, ale bez JB byl značně omezený. S JB jste si mohli jste si přidat do telefonu, to co chybělo: video kameru, kopírování, tapetu plochy, wifi hotspot atd.

  Tím jak se vylepšovaly firmware v kterých apple doplňoval chybějící funkce a s kterými přicházeli i další modely iP 3GS, iP4 a iP4S ztrácel JB čím dál víc opodstatnění.

  V součastné době mám iP4S a od iP4 už JB nepoužívám. Tel. umí vše co potřebuji už v základu.

  Moje zkušennost je taková, že JB dnes na posledních modelech iP používá větší část uživatelů k instalaci, her, navigací a drahých programů zdarma -čili ke kradení a menší část k tomu, že se rádi prochází jinak skrytou strukturou iOS a snaží si iP přizpůsobovat k obrazu svému a nejmenší část k tomu, že je baví zkoumat zákoutí systému.

  Pro běžného uživatele s neblokovaným iP 4, 4S ( blokovaný bych díky problémum s odblokem nechtěl ani zadarmo) je JB zbytečností – kdysi jsem si život s IP bez JB neuměl představit, ale dnes jsem rád, že se memusím zabývat tím kdy JB bude jak to bude jestli bude tethered nebo jen untethered, jestli se mi updatne baseband atd. Přijde aktualizace, tak iP updatuji a jsem v poho. Starosti s JB mi neschází..

  Nemá cenu psát v čem je JB lepší, pokud si to uživatel sám nevyzkouší, nenainvestuje pár dolarů do některých Cydia aplikací a pak pochopí, proč se u čistého telefonu rozčiloval třeba nad tím, že nelze schovat klávesnice u rozepsaného emailu. Jsou to malinkaté úpravy, kterých by apple mohl udělat 100 do každého updatu jedné verze/řady iOS, ale neudělá. Více ikon na plochu, 100x lepší využití notifikace na lockscreen,psaní zpráv a vyhledávání na google bez nutnosti otevření telefonu, spuštění aplikace, vyhledání kontaktu… a v článku zmiňovaný SBSettings … už jen vypnutí/zapnutí wifi, bluetooth a 3G je u telefonu bez JB porod… a moje oblíbené vyhledání v google mapách a automatické přesměrování vyhledaného místa do Tomtom nebo Navigonu. iP s JB zvládá hromadu úkonů elegantněji a to jsem vynechal sjednocení polí pro vyhledání a adresu v Safari, nebo zobrazení otevřených stránek do přehledné mřížky…..

  A co push notifikace? Ty podle mě stále nefungují, nebo již ano? A namyslím ty, které si nainstalujete ze Cidia, protože neskutečně žerou baterku, protože se stále připojuje na pozadí na net…

  Me prijde, ze diky hackerum hlavne ukazuji applu, co dokazi udelat lepsiho nez oni a nabizeji to na cydii. Viz notifikace od comexe a pak diky tomu vznika porad lepsi update nasich izarizeni. Ja si bez JB telefon nebo ipad nedovedu predstavit, uz jen diky SBsettings, ktere mam udelane v notifikacni liste a spoustum tweaku, ktere pro me ulehcuji praci s izarizenim. Ve finale me ani tak nezajimaji hry z instalousu, to si radeji pockam v Appshoperu na hru free nez, abych si ji stahnul.

  Zdravím koupil jsem iPad uz s jb a nevím jak ho mám odstranit mám iOS verzi 4.3 a chtěl bych aktualizovat ale mám obavy aby nedošlo k poškozeni tabletu pořadí někdo? Nebo nemá jb na aktualizace zádný vliv díky za rady

  JB by nemal mat vplyv na aktualizaciu iOS, ale pre istotu mozes aktualizaciu spravit cez DFU mod a po instalacii neobnovovat system zo zalohy, ale nastavit iPad cely na novo ;)

  Pri aktualizacii musis mat iPad pripojeny k iTunes. Na DFU mod ho potrebujes vypnut a nasledne:

  1. podrzis na 3 sekundy „sleep button“
  2. drzis „sleep button“ a k nemu stlacis „home button“ – oba drzis spolu 10 sekund
  3. pustis „sleep button“ a drzis uz iba „home button“ cca 15 – 20 sekund – iTunes zdetekuje iPad, napise ti, ze je iPad v recovery rezime a ze ci chces restorenut ;)

  To Karba:
  Neboj se toho, klasicky pripoj ipad k pocitaci kabelem a v itunes ho nech updatovat. Tim automaticky smaze jailbreak a nahradi ti ho klasickou novejsi aktualizaci systemu v Ipadu. Zadnej problem, zadna veda:)

  Jak jsem začínal s Iphonem, JB jsem si nainstaloval a samozřejmě i Instalous. Začal jsem krást aplikace, ale po chvíli mě to přešlo. Ono to stahování není jenom zábava, ale i problémy. Například nemůžete dát ubdate a furt Vám tam svítí nebo nemůžete synchronizovat Iphone s Itunes. Už jsem půl roku nic neukradl a radši čekám, než nabídnou aplikaci zdarmo a postupně mažu ukradené aplikace. Ono to přejde každého.

  drive, kdyz jsem jeste „nepracoval“ jsem tka nejak appky taky tahal for free, dnes si vsak jasne uvedomuju kolik usili je potreba byt uz pro malou a jednoduchou appku aby byla funkcni…takze si rad necham strhnout nejake to ecko za aplilaci ktera mi slouzi..

  Kdysi jsem měl JB na prvnim iPhonu, protoze jsem ho musel beztak odemknout, tak jsem si rekl, tak co, ale brzo jsem zjistil,ze nestabilita a nedoladenosti za to nestoji od 3G uz jsem nejailbreakoval, mam rad Apple kvuli jeho bezproblemovemu chodu a kdyz si za to platim, nebudu si to pak svinit JB. Navic od 3.0 JB nema prilis vyuziti…

  Jsem zastáncem non-jailbreaknutých telefonů. Koupí aplikace podporuji jejich vývojáře, což je pro ně motiv. Nemotivovaný vývojář neudělá dobrou aplikaci.

  “ Myslím si, že když už si koupíte mobil za 15 000 Kč a více, tak očekáváte od výrobců alespoň 2 roky PLNOU podporu. U Applu to tak není.“

  Ten pan asi nema iphone ale nejaky pristroj s androidem, kdyz napise takovou blbost, apple podporuje vetsinu svych starsich zarizeni, to ze nektere starsi modely nedostanou v updatu vsechno je nekdy logicky, problem hw, nekdy nelogicke, napr Siri na ip4, dneska to delaji vsichni pro penize a uz uprimne vidim ty kecy o tom jak je siri na ip4 nebo 3Gs neskutecne pomala a jak to mohl apple dovolit, stejne jako na 3G uz nemel byt fw 4, na ktery vsichni nadavali, ale jak by to bylo kdyby nebyl, nadavali by stejne.
  Duvod JB na unlock? Pan asi rok zaspal, jinak by vedel ze poradny unlock uz neni pekne dlouho, krome hw Gevey sim, nebo odpaleni si iphonu ipad bb u 3G nebo 3Gs,
  Takze suma sumarum, JB dneska dela vetsina lidi proto aby molhla krast app.

  Ja jsem si JB nahodil asi na 3 mesice jeste s iPhone 3G abych si mohl realne vyzkouset ktera z nabizenych navigaci me bude nejlepe vyhovovat. A to proto, ze u takto „drahe“ aplikace jsem opravdu chtel koupit jen jedinou. A po vyzkouseni jsem si odstranil JB a koupil navigon. Ani pred tim ani potom jsem jiz JB nepotreboval. Staci mi to co za funkce nabizi telefon. A aplikace nebo alespon jejich drtiva vetsina pro me za 0.79c neznamena velky vydaj. Pro telefoni upravovace iPhone neni. Je tu android a jine „taky iOS“ operacni systemy s moznosti nekonecne masturbace :)

  Kdyz uz tu je tak krasne cervene zvyrazneno, ze JB je legalni, nejak tu kdekoliv chybi zminka o tom, ze diky teto „legalni cinnosti“ muzete lehce prijit o zaruku. Obvykle to odnesou ti, kteri tomu az tolik nerozumi, vsude ctou a slysi o JB, ze je to nutnost, ze to bez toho nejde a pak jim zbydou oci pro plac. Bud daji telefon do servisu s JB nebo se jim poskodi natolik, ze uz stopy po JB nejdou zakryt.

  Pokud uz se ma delat osveta Apple produktum, myslim si, ze by se JB nemel vyzdvihovat takovymto zpusobem a uz vubec tady zminovat doslova navod k tomu, pres co se kradou aplikace. Existuji jine jablickarske servery (fora), kde je zminka o tomto nepripustna a je to dusledne dodrzovano.

  Jeste bych se ohradil proti udajne nesmyslne politice Applu. Ona urcite smysl ma, jinak by se ji neridili. :-) Jen nekdo si ji holt vyklada po svem a pak s tim vnitrne bojuje.

  Jeden ze zde nezmíněných dúvodů pro JB mmůže být i snaha o instalaci osobně naprogramovaných kravinek bez nutnosti platit developer účet… Navíc pokud mám v autotelefonu druhou SIM se stejným číslem, je rychlé zapínání Airplane modu bez SBsettings velmi nepohodlné.

  TO: Barberry.pha

  Vážený pane, iPhone vlastním už od první generace, takže si prosím odpuste vaše předsudky.

  Siri běží na iPhone 3GS plynule, takže nevidím důvod, proč by nemohl být pro iPhone 4 ! Další věc, připomínky na základě lokace fungují na iP4 a výš. Proč nefungují na iPhone 3GS ? To mi chcete říct, že na to hardwarově nestačí ? Je fakt, že o 3GS by se nemuseli zajímat, ale proč vypouštějí už některé funkce z iP4 ?

  JB a unlock, mám známých, kteří si seženou levně iPhone 3GS či iPhone 3G a potřebují unlock a proto šáhnout po JB, ale neříkám, že je to priorita jailbreaku.

  Nevím proč Apple nedovolí udělat např. wifi router z iP3GS ? Když na Cydii je utilita, která ho povolí a funguje vše v naprostém pořádku.

  Hackerská komunita ukazuje Applu hodně, že i na starších strojích dokážou všelico rozběhnout + novinky, které Apple hodí do svých updatů. Například. Notifikační centrum – tento koncept okoukali od jednoho disajnéra.

  99% jailbreaků jsou jenom proto, aby si mohli lidi nainstalovat cracklé aplikace. blbost. když se podíváte na jakékoli fórum, které se jb zabývá, vždy je v pravidlech fóra, že se zde nebude řešit warez. a co tam je lidí, kteří warez nemá rádo!
  2) bych chtěl jenom zmínit, že červ pro iphony byl nebezpečný jen pro ty, co si nedávali pozor a měli na iphonu stále zaplý SSH server.

  Ja mam JB len z jedneho dovodu a to je moznost vlozit do rozpisaneho mailu prilohu, ktora je ulozena bude v telefone, alebo priamo z dropboxu… nechapem, ze to iPhone nema, toto je jediny argument pre JB.

  Kupil som si aj IntelliscreenX a musim povedat, ze je mnohonasonbne lepsi ako vstavany notofocation center…

  Takze vdaka JB sa dajuvyladit niektore nedostatky, ktore su vsak individualne a nezaznamenal som, ze by bol telefon menej stabilny, alebo podobne.

  Nestahujem aplikacie zadarmo, ked nieco chcem, kupim si to, ale JB mi hodne pomohol vyuzivat iP naplno

  Bych vás chtěl všechny vidět jak si kupujete všichni placený aplikace a hry když máte JB. Akorát to tady píšete a děláte ze sebe podstivce,ale přitom skutek utek co.?? :D

  Ta „nesmyslná“ politika Applu se dá pochopit. Siri byla killer feature 4S, upgrade vnitřností by málokterého Skota zvedl ze židle. Spousta lidí by pak radši přešla na levnější 4ku, další by u ní zůstali a počkali na další generaci. V Applu to zkrátka mají dobře spočítané. Já jim to za zlé nemám.

  JB pro klasický iOS jsem nezkoušel, vím co zhruba přináší, nemá pro mě využití, nezavrhuju ho.
  Ovšem pro Apple TV, to je jiná. Na něco mám xbmc, na něco ATV flash black, video fce střídám s app store app AirVideo a jeho airplay.

  Mrzí mě, že každý, kdo má JB, je automaticky zlodějem. Aplikace kupuji a kradení aplikací z duše nenávidím.
  JB mám hlavně proto, abych mohl rychle zapnout/vypnout wi-fi a bluetooth. S tímhle Apple zatím pořád nepohnul…

  Taky myslím, že v ČR se jailbreakuje hlavně kvůli „úspoře“. Ostatně prvotní úmysl hackerů, co JB vyrobili, byl určitě také velmi krystalický. :-D Jinak pan Dedík zjevně v životě nepodnikal, jinak by mu většina marketingových politik Apple rozhodně nesmyslných nepřipadala. Nemluva teda o tom, že nezná zákony v jiných zemích, jelikož my jsme asi jeden z posledních dinosaurů s 2-letou zárukou na výrobky. Apple je Američan – tam platí jednoletá omezená záruka na výrobek. iPhone a v podstatě vše od Apple se obnovuje cca, co rok. Tak co tady ultimátní Čech, pan Dedík, švejkuje??? :-)

  Pokud chcete naznacit, ze první JB vznikl kvuli kradeni aplikaci, tak jste na omylu. Prvni JB vznikl asi rok pred AppStore, tedy v dobe kdyz jeste zadne komercni aplikace pro iPhone neexistovaly.
  http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_iOS_jailbreaking
  Prvni hry a applikace pro iPhone vznikly prave diky JB. V zivotopisu SJ se pise, ze sam Jobs byl dokonce nejprve proti aplikacim tretich stran pro iPhone.
  Jeste tady nikdo nezminil napr. to, ze do JB telefonu si muzete nainstalovat Firewall, kterym muzete ovlivnit, ktera aplikace se muze pripojit na net a ktera ne. To zacina byt v soucasne dobe stale aktualnejsi. Nektere aplikace Vam v klidu ukradnou vsechny kontakty a odeslou ho nekam na net viz. napr.: http://mclov.in/2012/02/08/path-uploads-your-entire-address-book-to-their-servers.html
  Takze JB je pro ovecky, kterym se iPhone libi, ale obcas chteji na vychazku z te zlate ohradky, kterou nam Apple vytvoril.

  Nemám sice iPhone, nýbrž mobil s Androidem. Mám ho rootlý (obdoba JB) a nemám na něm jedinou nelegální aplikaci.

  Mou hlavní motivací byl Firewall, protože dnes chce každá aplikace přístup na net a to se mi vůbec nelíbí.

  Zdravim, chtěl bych se zeptat: Na apple.com je iPhone 4S za 649$ odblokovaná verze a pokud to chápu dobře, tak těch 199$ je za iPhone 4S pokud si vyberu síť, je to tak? Tak se chci zeptat, pokud bych koupil v USA iPhone 4S za těch 199$ a přivezl jsem si ho sem, dá se odblokovat a používat na něm naše operátory??? Mockrát díky za odpověď.. :-)

  1/ Při koupi iPhone za 199 dolaru budeš muset doplatit 480 dolarů (24 měsíců x 20 dolarů) což je závazek operátorovi.
  2/ Při novém update iOS budeš muset počkat na aktualizaci software, které ti telefon odblokuje.
  3/ Záruku máš pouze 1 rok.
  Za ty komplikace to nestojí, osobně bych si koupil v http://store.apple.com/cz.

  JB nemam kvuli aplikacim, at si kdo chce mysli co chce, ani kvuli nejake customizaci nemam ani winterboard ale kvuli dvoum vecem, applikace bitesms ktera je lepsi nez nativni app a hlavne da se uzamknout kodem!!!! To je ten hlavni duvod a mimochodem na cydii jsou ted nevyuzivanejsi appli placene takze uprimne spousta lidi uz ani kvuli uspore to nedela. Pak je to nc setting moznost rychle spusiti bluetooth wifi atd… Activator je taky prakticky ale da se bez nej zit. Takze kdyz apple umozni kodovat jednotlive applikace a ne jen cely telefon, kdyz umozni dat do NCentra rychly pristup k bluetooth wifi a dalsi toggly tak myslim ze JB uz nebude mit vyznam pro spoustu lidi.

  Dobrý taky mám ten problém že nevím jestli si mám jailbreak dát mobilu mám iphone 4s mám ho asi 2 měsíce a nechci si ho zničit jeden kámoš to má a má vše zadarmo což je bezva ale prej mi to může poškodit iphone a to bych nerad riskoval tak se chci zeptat jestli je to tak děkuji za odpověd.

  Me se libi,jak tady nikdo nekrade;))Lidi,ruku na srdce,nerikejte,ze jste to nikdy ani neprubli;))Ja osobne Jb nemam,ale na Androidu jsem par app kradenych mel a kdo tvrdi,ze nikdy nic,tak lze.kazdopadne vlastnim poprve iP5 a spousta veci mi na nem chybi,je to ale o zvyku a JB NECHCI.aspon zatim.

celý text

Čtěte více.