Zavřít reklamu

Mám provést jailbreak? Tuto otázku mnoho z našich čtenářů už řešilo. Nevíte, zda je pro vás vhodný? Nabízíme vám dva rozdílné pohledy našich redaktorů na stejný problém.

Co to je jailbreak?

Jedná se o „odemčení“ vašeho zařízení, tento softwarový zásah vám dovolí zasahovat do souborového systému, instalovat různé tweaky, témata a také hry, které nebyly schváleny vývojářskými podmínkami Apple. Jay Freeman (zakladatel Cydie) odhaduje, že 8,5% iPhonů a iPodů je jailbreaknutých.

Jsem jednoznačně pro!

Pokud se ptáte, jestli je jailbreak legální, tak ano, je. Jailbreak dělá mnoho lidí. Jedni proto, aby mohli krást aplikace z Installous, další z důvodu omezenosti operačního systému iOS. Díky jailbreaku si například můžete z iPhonu udělat WiFi router. Možná mne teď budete chtít upozornit, že je to možné i běžnou cestou nastavení v systému, ale starší stroje jako iPhone 3GS, iPhone 3G tuto možnost nemají. Proč? Není to hardwarová nedostatečnost, ale pro mne nepochopitelná politika Applu.

Hackeři dělají „staré“ mobily stále stejně použitelné jako ty nejnovější modely. Myslím si, že když už si koupíte mobil za 15 000 Kč a více, tak očekáváte od výrobců alespoň 2 roky PLNOU podporu. U Applu to tak není. Proč Apple nedovolí SIRI pro iPhone 4? Chce tím naznačit, že iPhone 4 nemá dostatečný výkon na to, aby utáhl SIRI? To je naprostý nesmysl. I můj stařičký iPhone 3GS díky jailbreaku dokázal rozběhnout SIRI bez problému. Jailbreak se dělá především kvůli nesmyslné politice Applu.

Další a zřejmě poslední řada lidí dělá jailbreak, jen protože musí. Zkrátka české ceny a čeští operátoři nás k tomu nutí. Je lepší si koupit iPhone v jiné zemi, ale i to si Apple pojistil tím, že jsou mobily blokované. A bez jailbreaku by byly předražené nepoužitelné těžítko.

Zde je pár tweaku, bez kterých by můj iPad 2 či iPhone 3GS nemohl být.

SBsettings – pokud chcete co nejrychleji vypnout WiFi, Bluetooth anebo potřebujete snížit jas a nechcete procházet nastavení, je to skvělý pomocník. Jednoduchým pohybem prstu vyvoláte nabídku všech nabídek, které si předvolíte.

RetinaPad – díky tomu tweaku vám bude připadat, že hra či jiná aplikace byla přizpůsobena přímo pro rozlišení iPadu.

Activator – další výborný pomocník slouží k přednastavení gest pro vyvolání aplikací. Stačí si například nastavit, že 3x kliknete na Home button, a otevře se stránka Jablíčkáře.

My3G – díky této aplikaci si můžete vychutnat i svůj FaceTime hovor na 3G, nebo z App Store stáhnout třeba hru, která měla více než 20 MB.

WinterBoard – vám umožní si stáhnout různá témata či jiná grafická udělátka a zkrášlit si své zařízení.

Na jailbreak máme každý úplně jiný názor. Pokud ho nevyužíváte na kradení pracně udělaných aplikací, tak je to skvělá volba pro váš iPhone.

Pavel Dedík

Nevidím jediný důvod proč se vrtat ve svém iPhone

Použití jailbreaku mělo význam v roce 2007 až 2009, kdy se k nám pašovaly blokované telefony z USA. Možnost „odemčení“ mohou příležitostně využít i vývojáři. Jaký bych měl ale mít důvod pro tento zásah já, běžný uživatel? Potřebuji si ze svého telefonu zavolat, poslat SMS, někdy vyfotit momentku nebo si projít pracovní e-maily. To iPhone umí dobře, proto jej používám jako pracovní nástroj a také se tak k němu i chovám. Aktualizace instaluji až po týdnu – abych se vyhnul případným potížím.

Odblokováním sice mohu získat přístup k dalšímu využití iPhone, ale proč bych to dělal? S každým novým updatem mi totiž hrozí, že se z telefonu stane těžítko, z kterého si nějaký čas nezavolám. Nemusí se mi líbit, že některé funkce lze využívat pouze na nejnovějších modelech, ale prostě to tak u Apple je. SIRI je názorný příklad vynikající technologie, která je v součastné době pro širší masu uživatelů v Česku stejně nepoužitelná. Software pro rozpoznávání hlasu má problémy i s angličtinou. Už vidím, jak si ve svém telefonním seznamu přepisujete Jiřího na George a Nejezchleba se změní na Donoteatbread, jen aby bylo možné použít SIRI. A namluvíte si česky poznámky, které se vám převedou na text? Zatím ne.

Poněkud nerozumím kolegovým stížnostem na zlý Apple a jeho ceny. Blokování telefonu na daného operátora totiž není libůstka firmy z Cupertina, ale požadavek operátorů. V Česku zakoupený iPhone ale není blokován, můžete jej používat s libovolnou SIM kartou. Kromě toho jsou ceny nedotovaných telefonu jedny z nejnižších v celé Evropě. Pokud se jedná o dotovaný přístroj? Zeptejte se, jak k ceně přišli naši operátoři. Na západ od našich hranic je přístup k iPhone následující: zákazník jej třeba v Německu dostane k vybranému tarifu za cenu 25 až 6 000 Kč, 2 roky jej používá a potom si pořídí nový model. Opět zde nevidím žádný důvod pro jailbreak.

Některé neschválené (prasácky napsané) aplikace mi mohou udělat i „nepořádek“ v iOS. To může vést k pádu iOS a já se potom můžu bavit i několik hodin tím, že budu reinstalovat systém a aplikace. Pokud mám akutní potřebu se v telefonu šťourat, tunit a mít tam cool vychytávky – doporučuji spíš telefon s Androidem. Zde si takovýchto hrátek užijete dostatečně. Chcete-li mít ale telefon libovolné značky pro práci – počkal bych i s aktualizacemi systému.

A poslední, nejzásadnější důvod? První iPhone červ se objevil v jailbreakovaných telefonech… A to byl teprve začátek.

Libor Kubín

.