Zavřít reklamu

Když Apple odhalil sekci Health Records jako součást své platformy Apple Health v rámci její nejnovější aktualizace, začali se odborníci zamýšlet nad možným dopadem této sekce na odvětví zdravotních dat.

Nejnovější zpráva amerického vládního úřadu Government Accountability Office (GAO) hovoří o tom, že pacienti a další zainteresované strany uvádí jako největší překážku v přístupu ke svým lékařským záznamům příliš vysoké poplatky. Řada lidí zrušila svou žádost o příslušná data u lékařů poté, co se dozvěděla výši poplatku, spojeného s vyřízením žádosti. Ty často dosahovaly výše až 500 dolarů za jediný záznam.

Podle příslušné zprávy by technologie mohly pacientům usnadnit přístup k jejich zdravotním záznamům. „Díky technologiím se přístup ke zdravotním záznamům a dalším informacím stává mnohem snadnějším a méně nákladným,“ píše se ve zprávě, která dále uvádí, že portály, umožňující pacientům elektronický přístup k datům, přinášejí řadu výhod, a to i navzdory tomu, že nemusí vždy obsahovat všechny potřebné informace.

Apple má tak v tomto směru obrovský potenciál. Platforma Apple Health je ve zdravotnictví čím dál intenzivněji vnímána jako vítaná alternativa k zavedeným postupům, a mohla by radikálně změnit existující „obchodní model“ poskytování zdravotních dat. Pacientům v zámoří umožňuje Apple Health bezpečné ukládání jejich zdravotních dat, stejně jako získávání příslušných dat z různých institucí. Uživatelé tak mohou snadno ukládat a spravovat údaje týkající se jejich alergií, výsledků z laboratoře, medikace nebo záznamů o životních funkcích.

„Našim cílem je pomoci uživatelům žít lépe. Máme za sebou blízkou spolupráci s příslušnou komunitou, která měla za výsledek vytvoření možnosti snadno a bezpečně sledovat zdravotní data přímo na iPhonu,“ uvádí Jeff Williams z Applu v oficiální tiskové zprávě. „Tím, že uživatele povzbuzujeme ve sledování jejich zdravotního stavu, bychom jim rádi pomohli vést zdravější život,“ dodává.

Apple dosud uzavřel partnerství s celkem 32 subjekty ve zdravotnictví, jako je například Cedars-Sinai, Johns Hopkins Medicine nebo UC Sand Diego Health, které prostřednictvím platformy umožní pacientům lepší přístup k jejich zdravotním záznamům. Do budoucna by se spolupráce Applu s dalšími zdravotnickými subjekty měla ještě více rozšířit, v České republice jde ale zatím spíše o zbožné přání.

Zdroj: iDropNews

.