Zavřít reklamu

V současné situaci je většina obchodů zavřena nebo omezena jen na výdej internetových objednávek. Pomalu se ale blíží čas na shánění vánočních dárků a momentálně se jakožto nejbezpečnější a nejpohodlnější možnost jeví nakupování na internetu. Někteří uživatelé však z internetových nákupů mají doslova strach – nejčastěji kvůli tomu, že jim přijde rozbitý produkt, anebo že dojde k odcizení platebních údajů. V tomto článku se společně podíváme na to, jak se na internetu chovat co nejbezpečněji, abyste předešli různým nástrahám.

Porovnávejte ceny, ale vybírejte ověřené obchody

Pokud máte zálusk na nějaké zboží, tak můžete zjistit, že se v jednotlivých e-shopech často ceny poměrně výrazně liší. Někteří jedinci by si tak mohli říct, že není nutné nakupovat ze známějších obchodů, které jsou často oproti konkurenci výrazně dražší. Menší e-shopy každopádně často nedrží na skladě velký počet produktů a doručení se může protáhnout na několik dní. Pokud se i přes tento fakt dokážete přenést, tak může nastat situace, kdy budete mít problém s případnou reklamací nebo vracením zboží. Obchody jsou samozřejmě regulovány určitými zákony, nikomu však není příjemné, když nějaký e-shop komunikuje pomalu, anebo když se nemůžete dovolat na jejich telefonní číslo. Na druhou stranu bych tímto určitě nechtěl říci, že čím dražší nákup, tím lepší. Vždy je dobré si na jednotlivé obchody přečíst uživatelské recenze a až podle nich se rozhodovat, který z nich pro nákup použijete.

Chystáte se na vánoce zakoupit iPhone 12? Prohlédněte si jej níže v galerii:

Nebojte se zboží vracet

V České republice platí zákon, ve kterém stojí, že jakékoliv zboží zakoupené přes internet můžete bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí vrátit, tedy pokud není poškozené. To jinými slovy znamená, že pokud do 14 dnů od koupi zjistíte, že s daným produktem z nějakého důvodu nejste spokojeni, tak by s vracením peněz neměl být problém. Některé obchody dokonce nabízí službu, díky které můžete tuto lhůtu prodloužit, osobně si však myslím, že 14 dnů by mělo většině uživatelům stačit. A pokud usoudíte, že vám produkt nevyhovuje až později, stále jej můžete poměrně bez problému prodat, samozřejmě v případě, že na něm není žádná závada.

Využívejte možnost osobního odběru

Jestliže se často nezdržujete doma a nejste se schopni přizpůsobit kurýrovi, existuje řešení i pro vás – zboží si totiž můžete nechat zaslat na jednu z výdejen. Některé větší obchody nabízí pobočky v různých větších městech, v menších městech a na vesnicích pak můžete využít například AlzaBox, Zásilkovnu a podobné služby, které se v poslední době stávají čím dál tím oblíbenější. Navíc k tomu se ani při osobním odběru nemusíte bát, že by vám po jeho využití skončila možnost vrátit zboží do 14 dnů od zakoupení. Kromě toho je zaslání do výdejen také často až dvakrát levnější, někdy dokonce zdarma.

alzabox
Zdroj: Alza.cz

Při nákupech z bazaru je obezřetnost na místě

Ve chvíli, kdy se snažíte co nejvíce ušetřit, tak pravděpodobně sáhnete po bazarovém zboží – v takovém případě je však nutné ověřit jeho stav. Pokud je to možné, dohodněte se s prodávajícím na schůzce, kde si zboží vyzkoušíte. Jestliže schůzku uskutečnit nemůžete, tak prodejce požádejte o opravdu detailní fotografie samotného produktu. Samozřejmostí je poté vyžádání telefonního čísla, abyste jej mohli co nejjednodušeji v jakékoliv situaci kontaktovat. Rozhodnete-li se pro zakoupení nějakého bazarového produktu, tak si jej nechte zaslat ověřeným kurýrem a hlavně si vyžádejte číslo zásilky pro jednoduché sledování polohy daného zboží. Pokud naopak určité zboží prodáváte, samozřejmostí je vyžádat si peníze předem. U dražších věcí se rozhodně nebojte vytvořit kupní smlouvu, čímž budou mít obě strany jistotu a lepší pocit.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více