Zavřít reklamu

Dnes jsou značkové prodejny společnosti Apple na nejrůznějších místech světa exkluzivním prostorem, sloužícím nejen k nákupu jablečných produktů, ale také ke vzdělávání. Cesta, kterou za tu dobu Apple prodejny ušly, byla poměrně dlouhá, o ambiciózní projekt se ale jednalo už od samého počátku. V dnešním článku si připomeneme otevření prvního Apple Storu.

V květnu roku 2001 zahájil Steve Jobs revoluci v oblasti prodeje výpočetní techniky. Oznámil veřejnosti svůj ambiciózní plán na otevření prvních pětadvaceti inovativních značkových prodejen Apple na různých místech po celém území Spojených států. První dva otevřené Apple Story se nacházely v Tysons Corner v McLean ve Virginii a v Glendale Galleria v kalifornském Glendale. Jak je u Applu zvykem, neměla jablečná společnost v plánu skončit „jen“ u vybudování obyčejného obchodu. Apple radikálně přepracoval způsob, jakým se do té doby výpočetní technika běžně prodávala.

Apple byl dlouho vnímán jako nezávislý garážový startup. Jeho představitelé se ale vždycky snažili do všech oblastí činnosti firmy vnést „think different“ prvek. V průběhu osmdesátých a devadesátých let minulého století obhájil operační systém Windows od Microsoftu spolu s klasickými PC post normy, cupertinská společnost ale neustávala v opakovaném nacházení cest ke zlepšení zákaznického zážitku z nakupování jejích produktů.

Od roku 1996, kdy se Steve Jobs vítězoslavně vrátil do Applu, si stanovil pár hlavních cílů. Bylo mezi nimi například spuštění online shopu Apple a spuštění prodejních míst ve stylu „store-in-store“ v síti prodejen CompUSA. Tato místa, jejichž zaměstnanci byli pečlivě školeni ve službách zákazníkům, vlastně sloužila jako jakýsi prototyp budoucích značkových Apple prodejen. Jako startovní bod byl tento koncept do jisté míry skvělý – Apple měl určitou kontrolu nad způsobem, jakým budou jeho produkty představovány – do ideálu měl ale daleko. Miniaturní verze Apple Storů byly často umístěny v zadní části hlavních „rodičovských“ prodejen a tudíž byla jejich návštěvnost podstatně nižší, než si Apple původně představoval.

Stevu Jobsovi se podařilo svůj sen o maloobchodních značkových Apple prodejnách přetvořit v hmatatelnou realitu v roce 2001. Už od samého počátku se jablečné obchody vyznačovaly střízlivým, do detailu propracovaným, elegantním nadčasovým designem, v nichž se iMac G3 nebo iBook vyjímaly jako skutečné klenoty v muzeu. Vedle obyčejných prodejen výpočetní techniky s klasickými regály a standardními PC působily Apple Story jako skutečné zjevení. Cesta pro přilákání zákazníků tak byla úspěšně vydlážděna.

Díky vlastním prodejnám měl Apple konečně naprostou kontrolu nad prodejem, prezentací a vším, co s tím souvisí. Spíše než obchod s počítači, kam zavítají převážně geekové a ajťáci, připomínaly Apple Story luxusní butiky s perfektně prezentovaným zbožím k prodeji.

Steve Jobse představuje první Apple Store v roce 2001:

https://www.youtube.com/watch?v=xLTNfIaL5YI

Jobs při navrhování a vymýšlení konceptů nových značkových prodejen úzce spolupracoval s Ronem Johnsonem, bývalým viceprezidentem merchandisingu v sítích Target. Výsledkem kooperace bylo navržení prostoru pro co nejlepší zážitek zákazníků. Součástí konceptu Apple Storu byl například Genius Bar, prostor pro předvádění produktů a počítače připojené k internetu, na nichž mohou zákazníci strávit tolik času, kolik chtějí.

„Apple prodejny nabízejí úžasný nový způsob nákupu počítače,“ uvedl Steve Jobs ve svém tehdejším tiskovém prohlášení. „Raději než poslouchat řeči o megaherzech a megabytech se zákazníci chtějí naučit a vyzkoušet věci, které mohou s počítačem reálně provádět, jako je tvorba filmů, vypalování osobních hudebních CD, nebo zveřejňování jejich digitálních fotografií na osobní webové stránce.“ Příchod maloobchodních značkových Apple prodejen jednoduše znamenal převratnou změnu v pohledu na to, jak by měl vypadat obchod s počítači.

.