Zavřít reklamu
iWant

Jak chutná McIntosh aneb příběh jména prvního počítače Mac

iWant

Název jablečných počítačů Macintosh, dnes častěji zkráceně Mac, se od 80. let 20. století stal světoznámým. Jak název vznikl, je poměrně známá věc, málokdo však ví,  jaký příběh a zajímavosti se za ním skrývají.

Spory o jméno

Na začátku byla otázka směřovaná na Jefa Raskina, tehdejšího šéfa nového projektu v Applu, jaká je jeho nejoblíbenější odrůda jablka. Odpovědí byl druh s názvem McIntosh, a tak měl znít i původní název nového počítače. Méně známým faktem je, že na počátku 80. let podobným názvem disponovala jiná společnost – McIntosh Laboratory, firma zabývající se výrobou a prodejem audio vybavení, která pod stejným názvem ostatně stále existuje. Vzhledem k hrozícím sporům tak v Applu hbitě změnili název na Macintosh. Spory však hrozily dále, a proto se Jobs později rozhodl od McIntosh Laboratory práva na používání jména Macintosh koupit. A podvedlo se.

Rezervní plán MAC

Jméno Macintosh se v jablečné firmě rychle zažilo, a tak se počítalo i s případem, že by výrobce audio vybavení na dohodu nepřistoupil. Rezervním plánem bylo použít název MAC jako zkratku sousloví „Mouse-Activated Computer“, česky „Počítač aktivovaný myší“. Mnozí žertovali názvem „Meaningless Acronym Computer“, volně přeloženo jako „Počítač s nesmyslnou zkratkou“.

Porovnání prvního počítače Macintosh se současným iMacem:

Druh McIntosh

Odrůda McIntosh není významná jen z pohledu moderních technologii, je též kanadským národním jablkem. Ve 20. století byl nevíce pěstovaným druhem jablka ve východní Kanadě a Nové Anglii. Odrůda je pojmenovaná po Johnu McIntoshi, kanadském farmáři, který ji na své farmě v Ontariu roku 1811 vyšlechtil. Jablka se rychle stala populární, nicméně po roce 1900 s příchodem druhu Gala začala ztrácet na popularitě.

Jak jablko McIntosh chutná?

Před časem přišel web zive.cz s článkem o tom, že se tomuto jablečnému druhu nedaří tolik jako známým počítačům kvůli jeho nevýrazné chuti. Naproti tomu web sadarstvi.cz říká, že plody druhu McIntosh „pronikavě voní“ a jejich chuť je „sladká, navinulá, silně aromatická, výborná“. Těžko posoudit bez ochutnávky… I přesto má však tato odrůda pro všechny fanoušky jablečné firmy určitý, minimálně symbolický, význam.