Zavřít reklamu

Společnost Apple začala 24. ledna roku 1984 s distribucí svého prvního Macu – Macintoshe 128K. Macintosh přinesl do kanceláří i domácností běžných uživatelů sympaticky vypadající grafické rozhraní a ovládací periferii v podobě myši. Počítač, na který Apple nalákal veřejnost na Super Bowlu svým proslulým reklamním spotem “1984”, se zapsal do dějin výpočetní techniky jako jeden z nejdůležitějších osobních počítačů všech dob.

Počátky projektu Macintosh se datují do sedmdesátých let minulého století. Za jeho “praotce” je považován Jef Raskin, který tehdy přišel s nápadem sestrojit jednoduše ovladatelný osobní počítač, který by si mohl dovolit téměř kdokoliv. Raskin měl představu o ceně kolem 500 dolarů, přičemž tehdejší Apple II stál 1298 dolarů.

Steve Jobs měl o ceně dostupného osobního počítače od Applu trochu jiný názor, což vedlo k tomu, že Raskin o pár let později přišel s vlastním počítačem jménem Canon Cat. Název připravovaného počítače od Applu se měl původně psát “McIntosh” coby odkaz na Raskinovu oblíbenou odrůdu jablek, kvůli shodě s názvem McIntosh Laboratory se ale Apple nakonec rozhodl pro jiný tvar.

Přestože Macintosh nebyl ani prvním počítačem od Applu, který cílil na masový trh, a nebyl ani prvním počítačem s grafickým uživatelským rozhraním a myší, je dodnes považován za jeden z nejdůležitějších milníků počítačové historie. Macintosh 128K byl osazen 8Hz procesorem a vybaven dvěma sériovými porty spolu s devítipalcovým černobílým monitorem. Běžel na něm operační systém Mac OS 1.0 a jeho cena činila v přepočtu zhruba 53 800 korun. Prodeje prvního Macintoshe sice nebyly kdovíjak astronomicky závratné (v žádném případě se ale nedaly považovat vyloženě za slabé), tento model ale nastartoval zásadní éru počítačů od Applu, a jeho nástupcům se již na trhu dařilo výrazně lépe. Macintosh se dodával spolu s aplikacemi MacWrite a MacPaint a Apple do jeho propagace investoval poměrně dost peněz. Kromě zmíněného spotu “1984” jej propagoval také pomocí 39 stránek ve speciálním povolebním vydání časopisu Newsweek a kampaně “Test Drive a Macintosh”, ve které si zájemci o nový Mac, jenž disponovali kreditní kartou, mohli nový počítač pořídit domů na celodenní bezplatné vyzkoušení. V dubnu roku 1984 se Apple mohl pochlubit 50 tisíci prodanými Macintoshi.

.