Zavřít reklamu

Již jsme ukázali, jak je možné snížit jas iPhonu nebo iPadu pod běžnou minimální hranici pomocí filtru Málo světla a dosáhnout tak alespoň nějaké náhrady chybějícího tmavého režimu. Tato metoda však není jediná a uvnitř iOS 10 se skrývá ještě jedna, možná dokonce efektivnější.

V rámci Zpřístupnění se objevuje funkce Snížit bílý bod, která zmírňuje intenzitu světlých barev displeje. Funguje podobně jako filtr Málo světla, avšak s tím rozdílem, že uživatel může dosáhnout daleko výraznějšího ztmavení a světelnost jako takovou si může sám na požadovanou úroveň nastavit.

Snížení jasu funkcí Snížit bílý bod

Nejprve je nutné tuto funkci ve vašem iPhonu či iPadu najít. K tomu přejděte do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Přizpůsobení displeje a aktivujte funkci Snížit bílý bod.

Následně se políčko rozšíří o posuvník, kde můžete vidět procentuální vyjádření aktuální barevné intenzity displeje. Nativní (a také minimální) hranice je 25 %.

Pomocí zmíněného posuvníku nyní máte možnost jednoduše regulovat světelnost displeje – maximální (100%) snížení bílého bodu displej výrazně ztmaví, a to i když máte jinak jas iPhonu nebo iPadu nastavený na maximum. Kombinací maximálního snížení bílého bodu a nejnižšího jasu dokonce dosáhnete prakticky úplného ztmavení obrazovky, na které nic nevidíte ani ve tmě.

Důležité ale je, že jakmile si bílý bod nastavíte na určité procento, iOS si to zapamatuje a při každé aktivace funkce Snížení bílého bodu pak zůstane na této hodnotě. Jednou si tedy nastavíte ideální podmínky a příště již jen funkci aktivujete.

Nastavení funkce Snížení bílého bodu na trojklik tlačítka Home

Je ovšem poměrně neefektivní chodit do nastavení vždy, když potřebujete funkci zapnout. Mnohem pohodlnější je snížit bílý bod trojitým kliknutím na tlačítko Home, což v Nastavení > Zpřístupnění > Zkratka zpřístupnění (na úplném konci nabídky) nastavíte zvolením možnosti Snížit bílý bod.

Jakmile tak učiníte, máte nastavenou tuto specifickou náhradu tmavého režimu přímo v tlačítku Home a po rychlém trojitém stisknutí ji vždy zapnete. V případě potřeby ji můžete deaktivovat stejným způsobem.

Jaký je rozdíl?

Snížením bílého bodu tak na iPhonech a iPadech dosáhnete velice podobného účinku, jako když aktivujete filtr Málo světla. Rozdíl ovšem mezi těmito dvěma metodami je. U nastavení bílého bodu si můžete regulovat svítivost displeje, zatímco zmíněný filtr displej zkrátka ztmaví a nemáte žádné další volby.

U funkce Snížení bílého bodu si přesně nastavíte, jak vysoké ztmavení displeje vám vyhovuje, a pak už jen funkci v případě potřeby aktivujete. Oproti filtru Málo světla sice není možné aktivovat snížení bílého bodu softwarově, ale to nemusí být takový problém. Jakmile si zvyknete na dvojité (pro multitasking) a trojité mačkání tlačítka Home, není problém s touto funkcí připojenou na hardwarové tlačítko fungovat.

Navíc je ještě možné oba prvky – Snížení bílého bodu i filtr Málo světla – kombinovat, ale to nedává žádný smysl, protože tak nízký jas, že už na displej vůbec nevidíte, nepotřebujete.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.