Zavřít reklamu

Když jsem chodil na základní školu, vždy mě fascinoval začínající svět počítačů a především pak programování. Pamatuji si na den, kdy jsem poprvé v poznámkovém bloku napsal pomocí HTML kódu svoji první webovou stránku. Stejně tak jsem hodiny trávil u dětského programovacího nástroje Baltík.

Musím říct, že tohle období mi někdy velmi chybí a jsem hrozně rád, že jsem si ho opět mohl připomenout díky chytrému programovatelnému robotovi Ozobot 2.0 BIT. Jak název napovídá, jde již o druhou generaci tohoto minirobota, který získal několik prestižních oceněních.

Robůtek Ozobot je interaktivní hračka, která rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Zároveň je to ale skvělá didaktická pomůcka představující nejkratší a nejzábavnější cestu ke skutečnému programování i robotice. Ozobot tak osloví děti i dospělé a zároveň najde uplatnění ve školství.

Po prvním vybalení Ozobota následovalo menší zmatení, protože robot nabízí neuvěřitelně mnoho využití, a zpočátku jsem nevěděl, kde mám začít. Výrobce na svém YouTube kanálu naštěstí nabízí několik rychlých videonávodů a tipů a v balení je přiložena jednoduchá mapka, na které lze Ozobota okamžitě vyzkoušet.

Ozobot ke komunikaci využívá unikátní barevný jazyk, který se skládá z červené, modré a zelené. Každá barva přitom znamená pro Ozobota jiný povel, přičemž když tyto barvy různě poskládáte, získáte takzvaný ozokód. Díky těmto kódům kompletně ovládáte a programujete svého Ozobota – snadno mu tak můžete dávat různé příkazy typu zahni doprava, zrychli, zpomal či mu říkat, kdy se má rozsvítit jakou barvou.

Barevné povely je Ozobot schopen přijímat a vykonávat prakticky na jakémkoliv povrchu, ale nejsnazší je použít papír. Ozobot na něm dokáže pomocí světelných senzorů sledovat nakreslené čáry, po kterých jezdí jako vlak po kolejích.

Na obyčejný papír nakreslíte lihovou fixou čáru, aby byla minimálně tři milimetry silná, a jakmile na ní Ozobota nasadíte, sám po ní pojede. Kdyby se náhodou Ozobot zasekával, stačí čáru ještě jednou přetáhnout nebo na fixu trochu přitlačit. Je úplně jedno, jak čáry vypadají, Ozobot si poradí i se spirálami, zatáčkami a odbočkami. U takových překážek se Ozobot sám rozhoduje, kam zatočí, ale v tu chvíli do hry můžete vstoupit vy – nakreslením ozokódu.

Všechny základní ozokódy najdete na návodu v balení, a tak jste hned připraveni udávat povely. Ozokód se zakresluje opět pomocí lihovky a jedná se o centimetrové puntíky na vaší trase. Namalujete-li za sebou modrý, zelený a opět modrý puntík, Ozobot po najetí na ně zařadí vyšší rychlost. Je jen na vás, kam ozokódy s jakými příkazy umístíte.

Nutné je jen to, aby byla dráha nakreslena buď černou barvou, nebo jednou ze tří výše zmíněných barev sloužící pro tvorbu ozokódů. Pak bude Ozobot při jízdě svítit v barvě čáry, protože má v sobě LED diodu. Svícením a plněním relativně nenáročných povelů to ale zdaleka nekončí.

Ozobot BIT je totiž plně programovatelný a kromě sledování a čtení různých map a kódů umí i například počítat, tancovat do rytmu písničky či řešit logické úlohy. Za vyzkoušení rozhodně stojí webová stránka OzoBlockly, kde můžete svého robota programovat. Jedná se o velice přehledný editor založený na Google Blockly a programování v něm zvládnou i mladší žáci základních škol.

Obrovská výhoda OzoBlockly je jeho vizuální přehlednost a intuitivnost. Jednotlivé příkazy se do sebe skládají v podobě puzzle systémem drag & drop, takže nekonzistentní příkazy do sebe jednoduše nepasují. Zároveň ale tento systém umožňuje kombinovat více příkazů v jednu chvíli a logicky je na sebe navazovat. Také se můžete kdykoliv podívat, jak vypadá váš kód v javascriptu, tedy skutečném programovacím jazyku.

OzoBlockly otevřete v libovolném webovém prohlížeči na tabletu nebo počítači bez ohledu na platformu. K dispozici je zde několik úrovní obtížnosti, kdy v té nejjednodušší programujete víceméně pouze pohyb nebo světelné efekty, zatímco v pokročilých variantách se ke slovu již dostává složitější logika, matematika, funkce, proměnné a podobně. Jednotlivé úrovně proto budou vyhovovat jak menším dětem, tak studentům středních škol nebo i dospělým fanouškům robotiky.

Poté, co budete se svým kódem spokojeni, jej do Ozobota přenesete tak, že minibota přitisknete na vyznačené místo na obrazovce a spustíte přenos. Ten probíhá formou rychlého problikávání barevných sekvencí, které si Ozobot načte senzory na své spodní straně. Nepotřebujete žádné kabely ani Bluetooth. Přenesenou sekvenci následně spustíte dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka Ozobota a okamžitě uvidíte váš výsledek programování.

Pokud vás klasické programování přestane bavit, můžete vyzkoušet, jak Ozobot umí tancovat. Na iPhonu nebo iPadu stačí stáhnout aplikaci OzoGroove, díky které můžete na Ozobotovi měnit barvu LED diody a rychlost pohybu dle libosti. Rovněž můžete Ozobotovi vytvořit vlastní choreografii na svoji oblíbenou písničku. V aplikaci také naleznete přehledné návody a několik užitečných tipů.

Pravá zábava však přichází v momentě, kdy vlastníte více Ozobotů a s přáteli uspořádáte taneční soutěž nebo rychlostní závody. Ozobot je také skvělým pomocníkem při řešení různých logických úloh. Na webu výrobce lze nalézt několik barevných schémat, které si můžete vytisknout a vyřešit. Principem je většinou to, že svého Ozobota musíte dostat z bodu A do bodu B, a to za použití jen vybraných ozokódů.

Samotný Ozobot vydrží na jedno nabití jezdit přibližně okolo jedné hodiny a nabíjí se pomocí přiloženého USB konektoru. Nabíjení je velmi rychlé, takže se nemusíte obávat, že byste přišli o nějakou zábavu. Díky miniaturním rozměrům si svého Ozobovat můžete vzít kamkoliv s sebou. V balení také naleznete šikovné pouzdro a barevný gumový obal, do kterého vložíte buď bílého nebo titanově černého Ozobota.

Při hraní si s Ozobotem je třeba mít na paměti, že sice umí jezdit po displeji iPadu, klasickém papíře nebo tvrdém kartonu, ale musíte ho vždy zkalibrovat. Jedná se o jednoduchý proces pomocí přiložené černé podložky, kdy na více než dvě vteřiny zmáčknete vypínací tlačítko, dokud nezabliká bílé světlo, pak Ozobota položíte a během pár vteřin je hotovo.

Ozobot 2.0 BIT nabízí neuvěřitelné množství využití. Již teď existují například učební plány, jak snadno ho lze využít při výuce informatiky a programování. Je to skvělý společník pro socializaci a různé adaptační kurzy pro firmy. Osobně jsem si Ozobota velmi rychle zamiloval a společně s rodinou jsem strávil několik večerů v jeho přítomnosti. Každý si totiž může vymyslet i své vlastní hry. Myslím si, že jde o skvělý vánoční dárek nejen pro děti, ale i dospělé.

Navíc na to, jak všestranným robůtkem Ozobot je, není ani jeho cena příliš přestřelená jako u některých jiných robotických hraček, které toho neumějí zdaleka tolik. Za 1 699 korun můžete udělat radost nejen svým dětem, ale i sobě a celé rodině. Ozobota koupíte v bílém nebo titanově černém provedení.

.