Zavřít reklamu

Když Apple 6. června 2011 představil iOS 5, založil tím novou tradici. Již více jak 10 let se tedy právě v červnu na WWDC dozvídáme podobu nového operačního systému, na kterém poběží nejen novinkové iPhony, ale který také rozšíří funkcionalitu i těm stávajícím. Do té doby Apple představoval nové iOS nebo iPhone OS v březnu ale i lednu. Tomu tak tedy bylo s prvním iPhonem v roce 2007.

Právě s iOS 5 a iPhonem 4S také Apple změnil datum, kdy představoval nové iPhony a tedy kdy vydával i nový systém veřejnosti. Přešel tak z červnového data původně na říjen, později ale na září. Právě září je pak termínem, kdy Apple od té doby uvádí nejen nové generace iPhonů, ale také široké veřejnosti pravidelně vydává aktualizace systému s jedinou výjimkou, kterou zapříčinila světová pandemie onemocnění COVID-19, a proto jsme se iPhonů 12 dočkali až v říjnu.

Apple spolu s představením nového iOS také ve stejný den vydává vývojářskou betu pro vývojáře. Veřejná beta pak vychází s drobným zpožděním, obvykle na začátku či v půli července. Testovací proces systému je tedy poměrně krátký, protože probíhá jen po dobu tří celých měsíců podle toho, na kdy má společnost naplánovanou konferenci WWDC a představení nových iPhonů. Právě během těchto tří měsíců pak mohou vývojáři i veřejnost reportovat Applu chyby, aby je stihl do ostrého vydání patřičně odladit. 

Velice podobně je na tom i systém macOS, i když ten poslední tři verze nemá striktně daný zářijový termín. Monterey např. vyšlo až 25. října, Big Sur 12. listopadu a Catalina 7. října. MacOS Mojave, High Sierra, Sierra a El Capitan vyšly v září, předtím desktopové systémy vycházely v říjnu i červenci, Tiger dokonce přišel v dubnu, to ale po roce a půl vývoje od předchozího Panthera.

Android a Windows 

Mobilní operační systém Googlu má datum vydání více plovoucí. Ostatně to platí i pro jeho představení. To poslední dobou probíhá v rámci Google I/O, což je obdoba WWDC Applu. Letos tomu bylo 11. května. Jednalo se ale o oficiální jeho představení veřejnosti, nicméně Google vydal první betu Androidu 13 již 27. dubna, tedy dlouho před konáním samotné akce. Registrace do programu Android 13 Beta je jednoduchá. Stačí přejít na vyhrazenou mikrostránku, přihlásit se a poté zaregistrovat své zařízení. Je jedno, jestli jste vývojáři, nebo ne, musíte mít jen podporované zařízení.

Android 12 byl vývojářům oznámen 18. února 2021, vydán pak byl 4. října. Google si ostatně s datem vydávání systému příliš hlavu neláme. Poslední dobu sice drží spíše říjnová data, Android 9 ale přišel v srpnu, Android 8.1 v prosinci, Android 5.1 v březnu. Oproti iOS, macOS a Androidu nevychází Windows každý rok, takže zde nelze najít žádnou spojitost. Ostatně Windows 10 měl být poslední Windows, který měl být jen pravidelněji aktualizován. Nakonec zde máme i Windows 11 a jistě v budoucnu přijdou i další jeho verze. Windows 10 byl přitom představen v září 2014, vydán byl v červenci 2015. Windows 11 byl představen v červnu 2021 a vydán v říjnu téhož roku. 

.