Zavřít reklamu

Apple je neodmyslitelným lídrem v délce podpory operačního systému danému zařízení. Vždyť iOS 15 rozjedete i na iPhonu 6S, tedy modelu, který Apple představil v roce 2015. Situace na poli zařízení s Androidem se ale citelně zlepšuje. Hodně ale záleží na daném výrobci. 

Letos v září tomu bude dlouhých 7 let, co Apple představil iPhone 6S, který pořád podporuje aktuální operační systém. Jedná se tedy o iOS 15 a jeho desetinové a setinové verze, kdy ta aktuálně poslední je 15.5, a kterou Apple uvolnil teprve tento týden. Pokud nepočítáme základní iOS 15, jedná se už o 11 aktualizací systému za 7 měsíců jeho široké dostupnosti.

Samsung 

I výrobci zařízení s operačním systémem Android ale pravidelně aktualizují svá zařízení. Některá častěji, jiní samozřejmě méně. Lídrem je v tomto ohledu Samsung, a to tak, že překonává i samotného tvůrce systému, tedy Google. V roce 2020 společnost oficiálně oznámila, že všechny její vlajkové telefony od řady Galaxy S10 budou dostávat tři roky velkých aktualizací softwaru, myšleno tedy aktualizací Androidu. Nyní je program rozšířen na čtyři roky a pro celé novější modely řad Galaxy S, Galaxy A, Galaxy Z a také tablety Tab S. Celkem se jedná o více jak 130 modelů zařízení. Bezpečnostní aktualizace poté přicházejí každý měsíc, a to po dobu pěti let od začátku prodeje daného zařízení.

Google 

Google vždy po výrobcích zařízení s Androidem požadoval, aby poskytovali alespoň dvouletou podporu pro svá zařízení. Jeho telefony Pixel přitom dostávají podporu tříletou. Aktuální Pixely 6 a 6 Pro mají zaručenou novou verzi Androidu až do roku 2024, aktualizace zabezpečení však sahá až do roku 2026, takže v tomto ohledu se jedná o podporu pětiletou. Bezpečnostní záplaty přicházejí každý měsíc. Apple oproti tomu nemá jasně daný plán a aktualizace vydává víceméně náhodně.

OnePlus 

Počínaje modelem OnePlus 8 a novějším slibuje společnost alespoň tři roky aktualizací Androidu, bezpečnostní aktualizace by měly přicházet po dobu čtyř let. Modely nižších řad, jako ty s označením Nord, však pořád dostávají jen dvě hlavní aktualizace systému a tři roky zabezpečení.

Motorola 

Společnost Motorola se zavázala k pravidelným a včasným upgradům zabezpečení podle doporučení společnosti Google, nicméně přesná léta ani počty verzí neuvádí. Zmiňuje jen, že poskytuje aktualizace v rámci průmyslového standardu – tedy to, co nařizuje Google, nic míň, nic víc.

Sony 

Japonská společnost je na tom velice podobně, jako Motorola. Jednoduše neuvádí žádné časové úseky, nicméně z historie nepatří mezi ty značky, které by se do aktualizací nějak hrnuly. Obvykle poskytuje jen jednu novou verzi Androidu a dva roky zabezpečení.

Xiaomi 

Xiaomi trochu vybočuje. I když zařízení společnosti obdrží obvykle jen jednu velkou aktualizaci systému, nadstavbu MIUI podporuje na stejném modelu klidně i čtyři roky. Nové funkce Androidu tak obvykle přináší právě v rámci své nadstavby, nikoli v aktualizaci celého systému.

.