Zavřít reklamu

Včera na barcelonském veletrhu představil Steve Ballmer nový operační systém pro mobilní telefony Windows Mobile 7. Jedná se určitě o revoluci v přístupu Microsoftu k mobilní platformě, ale jedná se o revoluci oproti Applu a Googlu, případně Palm WebOS?

Ačkoli byl včera nový Windows Mobile 7 představen, tak stále zde visí spousta otazníků, stejně jako tomu bylo po představení Apple iPad na konci ledna. Telefony nově nazvané Windows Phones 7 Series se začnou prodávat až na podzim tohoto roku.

Na první pohled majitele Windows Mobile překvapí vzhled. Na první pohled je zde patrný přesun k trendy uživatelskému vzhledu současné doby – titěrné pole, k jejichž ovládání by byl potřebný stylus, jsou pryč a naopak je nahradily veliké ikony. Pokud jste již viděli uživatelské prostředí Zune HD, tak vás vzhled Windows Mobile 7 až tolik nepřekvapí. Tento vzhled byl veřejností velmi dobře přijat a osobně ho považuji za stylový.

Grafické prostředí iPhone teď má co dotahovat. Ačkoli to na oko vypadá perfektně, tak to ale nemusí znamenat, že se to stejně dobře bude i ovládat, to si ještě budeme muset počkat. iPhone postavil své uživatelské prostředí na tom, aby byl každý schopný se ho naučit rychle ovládat, povedla se nová logika ovládání i Microsoftu? Osobně se mi nelíbí, že je v systému až příliš animací (a Microsoft je na ně prý velmi pyšný, co na to Radek Hulán?).

Na úvodní obrazovce nechybí přehled o zmeškaných hovorech, smskách, emailech či dění na sociálních sítích. Sociální sítě jsou v novém Windows Mobile 7 důležitým prvkem. Například přímo z kontaktu nějaké osoby se můžete dostat na jeho Facebook profil. Osobně podobný tah očekávám i od iPhone OS4, protože toto by v současné době mohlo být velké mínus pro Apple iPhone, kdyby větší integrace sociálních sítí chyběla.

Mnoho se namluvilo o tom, že nový Windows Mobile 7 nebude podporovat multitasking. Ačkoli nic takového na keynote nezaznělo (a nezaznělo to ani na pozdější tiskové konferenci), tak se mluví o tom, že Microsoft opravdu přešel na osvědčený model Applu. Na pozadí si budete moci pouštět například hudbu, ale nebudete moci mít na pozadí spuštěnou aplikace pro např. instant messaging. Tento „nedostatek“ bude pravděpodobně nahrazen něčím jako jsou push notifikace, případně služby na pozadí jako u operačního systému Android. Každopádně tradiční multitasking je v moderních smartphonech v současnosti mrtev.

Co ale mnohem více překvapí je to, že v Microsoft Windows Mobile 7 chybí funkce kopírovat a vložit! Věřte nevěřte, v současné době funkci copy&paste opravdu v moderním systému Windows Mobile 7 nenajdete. Microsoft se má k této věci vyjádřit příští měsíc na konferenci MIX, ale mluví se o tom, že spíše než o představení této funkce půjde o argumenty, proč nový Windows Mobile tuto funkci nepotřebuje.

Microsoft Windows Mobile 7 také nebude kompatibilní se staršími aplikacemi. Microsoft začíná od začátku a aplikace bude nabízet v Marketplace, které nápadně připomíná Apple Appstore. Uzavřený systém, jehož podmínky jsou o kus horší než v tolik napadaném Apple Appstore. Pravděpodobně tak skončila instalace aplikací přímo z počítače. I Microsoft volí odklon od technologie Flash, ale plánuje mít podporu jejich vlastního produktu Microsoft Silverlight, do kterého vkládá velké naděje.

Ve Windows Mobile 7 se také objeví podpora Xbox Live. Windows Mobile 7 budou potřebovat svůj vlastní software, již nebude pravděpodobně možné telefon jen tak připojit k Windows bez potřeby dalšího software. I zde jde Microsoft ušlapanou cestou Applu.

O Microsoft Windows Mobile 7 ještě hodně uslyšíme. Směrem k masovému prodeji platformy to je určitě dobrý krok, osobně jsem ale zvědavý na to, jak se současní majitelé Windows Mobile srovnají s přesunem k více multimediálnímu přístroji. Inspirace Applem je zjevná, o tom není pochyb. Microsoftu by tento krok mohl vyjít. Apple ale ještě neřekl poslední slovo a můžeme očekávat velký krok dopředu v novém iPhone OS4 – vkládám do něj velké naděje!

.