Zavřít reklamu

S představením nových MacBooků Pro se hodně hovoří o tom, že se jedná o první produkt společnosti Apple vytvoření bez designového podpisu Jonathana Iva. Pokud by tomu tak skutečně bylo, od vývoje po prodej mu to trvalo maximálně dva roky. Ive totiž z Applu odešel k 30. listopadu 2019. 

Proces vývoje produktu společnosti Apple může být jedním z nejúspěšnějších návrhových procesů, které byly kdy implementovány. Může za to fakt, že jeho tržní kapitalizace nyní činí zhruba dva biliony dolarů, díky čemuž je Apple nejcennější veřejně obchodovanou společností na světě. Svůj byznys si ale úzkostlivě chrání.

V době, kdy byl ve společnosti ještě Steve Jobs, by bylo téměř nemožné zjistit její vnitřní fungování. To však nemusí být nijak překvapivé, když si vezmete, že tržní výhodou firmy je její designový přístup ke svým produktům. Vyplatí se tak vše, co nemusí nutně okolí vědět, držet pod pokličkou.

V Applu se klade design do popředí, což Jony Ive uvedl ještě v době, kdy ve společnosti pracoval. On ani jeho designérský tým totiž nepodléhal finančním, výrobním ani jiným omezením. Jejich naprosto volná ruka tak mohla určovat nejen výši rozpočtu, ale i ignorování jakýchkoli výrobních postupů. Jediné, o co šlo, bylo to, aby byl produkt designově dokonalý. A tento jednoduchý koncept se ukázal jako velice úspěšný. 

Oddělená práce 

Když tým designérů pracuje na novém produktu, je zcela odříznut od zbytku společnosti. Dokonce jsou přítomny fyzické kontroly, které zabrání týmu v interakci s ostatními zaměstnanci společnosti Apple během dne. Tým samotný je v tomto okamžiku také odstraněn z tradiční hierarchie Applu, kdy si vytváří vlastní reportovací struktury a zodpovídá se sám sobě. Díky tomu se ale může plně soustředit na svou práci spíše než na každodenní povinnosti běžného zaměstnance.

Jedním z klíčů k úspěchu Applu je, že zde se nepracuje na stovkách nových produktů najednou. Místo toho se zdroje soustředí na „hrstku“ projektů, od kterých se očekává, že přinesou ovoce spíše, než aby se rozmělnily na mnoho menších projektů. Každý jednotlivý produkt Applu je však minimálně jednou za čtrnáct dní zkontrolován výkonným týmem. Díky tomu jsou zpoždění v rozhodování minimální. Když si tedy všechno řečené sečtete, vyjde vám, že samotný návrh produktu u Applu skutečně nemusí být během na nějak extrémně dlouhou trať.

Výroba a revize 

Pokud ale už víte, jak má produkt vypadat, a když jej osadíte patřičným hardwarem, musíte jej také začít vyrábět. A protože Apple stojí za velmi omezenou vlastní výrobou, musí jednotlivé komponenty outsourcovat u společností, jako je Foxconn a další. Ve finále je to pro něho ale výhoda. Applu toto totiž odstraní mnoho starostí a zároveň mu to zaručí držet výrobní náklady na minimu. Tento přístup má ostatně významnou tržní výhodu, kterou nyní napodobuje mnoho dalších výrobců elektroniky. 

Výrobou však práce designérů nekončí. Po získání prototypu výsledek podrobí revizi, kdy jej testují a vylepšují. Jen toto trvá až 6 týdnů. Jedná se o poměrně nákladný přístup, nechat vyrobit v Číně vzorky, dopravit je do sídla společnosti a pak měnit ještě nějakou už připravenou výrobu. Na druhou stranu právě toto je jeden z důvodů, proč má Apple ohledně kvality svých produktů takovou pověst.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Bych si moc přál aby udělali CAD software, ale vím že toto se nikdy nestane, to se raději zaměří na fotky, videa, prezentace … smutné, přitom to je pole neorané

celý text

Čtěte více.