Zavřít reklamu

Po více jak pěti letech jsme se dočkali. Máme zde nové MacBooky Pro, které přinášejí také nový design. Společnost nám jej představila v rámci své pondělní akce a vyvolala značné ohlasy v on-line světě. Jedni nový design milují, druzí jej nesnášejí. Jedno je ale zřejmé – design je maximálně funkční, i když se vrací do minulosti. 

Apple v roce 2015 vsadil u 12“ MacBooku na USB-C. V roce 2016 jej pak dostal i MacBook Pro. Naštěstí ne jen v jednom provedení, jako v případě „pilotního projektu“. MacBooku 12 se však podobal nejen porty této specifikace, ale také samotnou konstrukcí šasi, kterou ostatně drží i aktuální 13“ MacBook Pro nebo MacBook Air s M1 čipem.

Ve znamení více portů 

USB-C porty se vyznačují malými nároky na prostor, a také proto mohly mít MacBooky zkosenou spodní hranu a minimální plochu po jejich stranách. Když se však podíváte na novinky, jednoduše vypadají o poznání tlustší. Ve skutečnosti tomu tak úplně není. 14“ je oproti 13“ modelu dokonce o 0,1 mm tenčí, 16“ model pak oproti tomu z roku 2019 o 0,6 mm silnější. A to je zanedbatelný rozdíl.

Po jejich stranách ale najdete nejen MagSafe ve své 3. generaci a trojici USB-C/Thuderbolt 4 portů, nýbrž i navrátivší se HDMI ve verzi 2.0 a čtečku SD karet. A to ještě nevíme, co všechno se událo uvnitř (zejména s ohledem na velikost komponent a baterie). Apple se tak vrátil do minulosti nejen tvarem samotného šasi, ale i nabídkou portů. Jistě by mnozí ocenili ještě nějaké, ale i tak je toto krok kupředu. Nebo zpátky? Záleží, jak se na to díváte.

Nejistá budoucnost 

Pokud vás Apple s USB-C za poslední roky nepřesvědčil, budete mít z novinek jednoduše radost. Mnozí ocení i skutečně funkční ty jediné pravé funkční klávesy namísto Touch Baru. Ale není to i zde návrat do minulosti? Neměl Tocuh Bar větší potenciál, který jen Apple nedokázal využít? Byl to přece jasný závan budoucí technologie. Nové profesionální a moderní stroje tedy čerpají spíše z dob dávno minulých ještě více, než by se mohlo zdát.

Dobře, design MacBooku nastolený v roce 2015 možná nebyl úplně funkční, ale vypadal zatraceně dobře, dravě, minimalisticky. S jistotou se dá říci, že nové podoby nastolené aktuálními MacBooky převezme i 13“ MacBook Pro, až přijde čas jeho aktualizace. Co Apple udělá s MacBookem Air? Nechá mu jeho původní, i když nyní již viditelně přežitý, design, ale ve finále líbivější?

Pokud se podíváme na tu část uživatelů, kterým se novinky líbí, často zmiňují stroje z dob před rokem 2015. Jednalo se o zlatou éru MacBooků, které si lidé kupovali i jen proto, jak vypadaly, i když na ně často instalovali Windows a využívali na nich výhradně tento systém Microsoftu. To s následným experimentem úplně přestalo.

Zlatá éra designu MacBooku Pro, tento je z roku 2011:

Apple nyní tedy čerpá z ověřeného vzhledu i funkčnosti, kterou kombinuje s moderní dobou. Tu jasně udává mini-LED displej v kombinaci s výřezem pro kameru a použitými Apple Silicon čipy. Budou mít ale nové MacBooky Pro úspěch? To zjistíme nejspíše až za jednu pětiletku, kdy se Apple možná zase vrátí k tomu v dobu již 10 let starému designu. Jestli do něho tedy už dozraje doba i uživatelé sami.

.