Zavřít reklamu

Operační systém iOS 15 je zde s námi teprve od září, přičemž jeho první větší aktualizace dorazila spolu s macOS Monterey v průběhu včerejšího večera. Nové systémy však mohou budit více otázek než odpovědí. Proč? 

Každý rok zde máme nový iOS, iPadOS i macOS. Funkce se vrší na funkce, přičemž málo z nich je takových, které využije skutečně drtivá většina uživatelů daného systému. Těch opravdu velkých novinek je pak tak nějak pomálu. Byl to příchod App Storu v roce 2008, odladění iOS pro první iPad v roce 2009, a kompletní redesign v iOS 7, který ale přišel už v roce 2013.

Rozloučili jsme se se skeumorfismem, tedy designem imitující věci ze skutečného světa. A ač to tehdy byla změna kontroverzní, dneska nám to jistě nepřijde. Apple se od té doby neustále snažil připodobnit systémy iOS a macOS tak, aby uživatel jasně skočil z jednoho do druhého bez nutnosti složitého rozpoznávání ikon a rozhraní aplikací. Nikdy to ale nedotáhnul do dokonalosti a vypadá to spíše, jako kdyby to řídil nějaký schizofrenik. Tedy někdo, komu selhávají myšlenkové pochody a nechá vše rozpracované na půli cesty.

Vím, že se systémy nikdy nesloučí a ani to nechci. Jenže operační systém macOS Big Sur nasadil nové rozhraní, které toho přineslo mnoho, stejně jako nové ikony. Ty jsme se ale v iOS 14 nedočkali. Nedočkali jsme se jich ani v iOS 15. Tak co to na nás Apple šije za boudu? Dočkáme se konečně v iOS 16? Možná se budeme ještě divit.

Opačná logika 

iPhone 14 má přinést opět výrazný redesign, se kterým by se měl dostavit i redesign jeho operačního systému iOS 16. Ať se nám to líbí, nebo ne, ten v aktuálním iOS 15 přece jen pořád vychází právě ze zmíněného iOS 7, je tedy starý závratných 8 let. Jistě, drobné změny byly činěny postupně, a ne tak skokově jako právě ve zmíněné verzi, jenže tato evoluce pravděpodobně doznala svého vrcholu a nemá se již kam vyvíjet.

Podle důvěryhodných zdrojů portálu iDropNews by měl vzhled iOS odrážet vzhled poplatný macOS. Měl by mít tedy stejné ikony, které podle Applu odrážejí modernější vzezření. U nich totiž už zase upouští od flat designu a více je stínuje a prostorově vykresluje. Vyjma ikon se má předělat i ovládací centrum, opět v rámci podobnosti s macOS a do jisté míry i multitasking. Je však tato snaha o sjednocení vhodná?

iPhony ve svých prodejích razantně převyšují prodeje počítačů Mac. Pokud tedy Apple půjde cestou „přenést“ macOS na iOS, nedává to příliš smysl. Pokud by chtěl podpořit prodeje počítačů, tedy aby si majitel iPhonu koupil i jeho Mac, měl by to přece udělat obráceně, aby se uživatel iPhonu cítil i v macOS jako doma, protože mu bude systém stále připomínat mobilní systém, který je ale samozřejmě vyspělejší. Jenže kdyby se to nepovedlo, bylo by kolem toho opět velké haló. Tím, že Apple nejdříve změny aplikuje u menšího vzorku uživatelů, tedy těch, kteří používají počítače Mac, jednoduše zjistí ohlasy. Ty se tedy pravděpodobně ustálili a redesign na iOS má zelenou.

Možná je to ale jinak 

Apple musí dříve či později představit světu svůj skládací iPhone. Bude ale ten disponovat systémem iOS, kdy nebude využitý potenciál jeho velkého displeje, iPadOS, což by dávalo větší smysl, nebo dokonce macOS s plnými jeho možnostmi? Když Apple může osadit iPad Pro M1 čipem, nemohl by to udělat i v takovémto případě? Nebo se dočkáme zcela nového systému?

Mobilní telefony iPhone používám od verze 3G. Je to vlastně výhoda, protože člověk tak mohl pozorovat vývoj systému krok po kroku. Neměnil bych, i kdyby systém vypadal, jak by vypadal, navíc design nastolený s Big Sur se mi líbí. Pak jsou zde ale uživatelé z druhé strany bitevního pole, tedy uživatelé Androidu. A i když i proti svému „mateřskému“ systému mají jisté výhrady, mnozí na iPhone nepřejdou ne kvůli jeho ceně, výřezu v displeji, nebo tím, že je iOS příliš svazuje, ale proto, že jim tento systém prostě přijde nudný a jednoduše je nebaví ho používat. Třeba to Apple příští rok skutečně změní.

.