Zavřít reklamu

Přes dva miliony aplikací v App Storu je skutečně hodně, ale některým uživatelům iPhonů to pořád nestačí. To ostatně i proto, že neoficiální tituly rozšiřují možnosti zařízení. Na rozdíl od Androidu však iOS (zatím) nepodporuje instalaci aplikací třetích stran z jiného zdroje, než je oficiální obchod. I když zde jedna cesta je, neoficiální a riziková, avšak stejně stará jako první iPhone. Řeč je samozřejmě o jailbreaku. 

Toto označení je ale jistě na místě. Apple si totiž své uživatele drží ve svém „vězení“ a tento „útěk“ jim umožní vymanit se z něho. Po jailbreaku lze do iPhonu instalovat neoficiální aplikace (nevydávané v App Store), které mají přístup do souborového systému. Instalace neoficiálních aplikací je asi nejobvyklejší důvod jailbreaku, ale mnozí jej podstupují i z důvodu upravování systémových souborů, kdy je mohou mazat, přejmenovávat atd. Jailbreak je sice složitý proces, ale pro zasvěcené uživatele může znamenat, že ze svého iPhonu nebo iPadu Touch získají ještě o něco více.

Není to bez rizika 

Jailbreak iPhonu znamená, že jej „osvobodíte“ od omezení stanovených společností Apple. Bývaly doby, kdy byl jailbreak téměř nezbytný k jakémukoli přizpůsobení iPhonu nebo dokonce ke spuštění aplikací na pozadí. S vývojem systému iOS a přidáním mnoha funkcí, které byly dříve dostupné pouze komunitě jailbreakerů, se však tento krok stával méně a méně populárním a koneckonců také potřebným. Jakýkoli běžný uživatel se tak bez něho naprosto obejde.

jailbreak infinity fb

Je třeba ale zmínit, že v případě odblokování iPhonu s ním děláte něco, co Apple oficiálně neuznává, takže rozhodně je zde přítomna možnost, že se během procesu něco pokazí a vy skončíte s nefunkčním zařízením. Společnost Apple vám v tomto případě nijak nepomůže, vše děláte na vlastní riziko. Pokud vám však odblokování iPhonu přináší jisté výhody, vyjma podstupovaného rizika jsou zde i nevýhody. 

Tím hlavním je, že po jailbreaku iPhonu jej nebudete moci aktualizovat na novou verzi systému iOS pomocí integrovaných nástrojů společnosti. To znamená, že nemůžete získat nové funkce nebo důležité bezpečnostní aktualizace. Alespoň tedy ne hned. Komunitě nějaký čas trvá, než aktuální verzi prolomí a poskytne ji k instalaci. A pak je zde ještě riziko narušení bezpečnosti zařízení, možné problémy se službami, možná zkrácená výdrž baterie apod.

Starší modely to mají lehčí 

Většina metod používaných nástroji pro jailbreaking na moderních iPhonech ve skutečnosti využívají bezpečnostní chyby v systému iOS nebo základním hardwaru, aby se vůbec do vašeho zařízení dostala. To znamená, že pokaždé, když společnost Apple vydá novou verzi systému iOS, často tyto dveře uzavře, což vyžaduje, aby komunita jailbreakerů našla jiný způsob, jak zabezpečení obejít a dostat se do iPhonu jinak a nainstalovat tak toto vlastní vylepšení systému.

Checkra1n-jailbreak

Pokud máte iPhone X nebo starší model, můžete využít hardwarovou chybu, která existovala v čipech používaných v těchto starších modelech, k jailbreaku libovolné verze iOS, nebo dokonce k downgradu na starší verzi v průběhu procesu. To se týká i všech modelů iPodu Touch, protože ten 7. generace, vydaný v roce 2019, stále používá starší procesor A10, tedy stejný, jaký je v iPhonu 7. 

Nejlepší metodou útěku z vězení pro starší iPhone je nástroj checkra1n. Ten využívá hardwarovou zranitelnost, kterou lze zneužít v jakémkoli zařízení se systémem iOS s procesorem A5 až A11, což zahrnuje iPhone 4S až iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X, takže v podstatě jakýkoli iPhone vydaný v letech 2011 až 2017. Protože checkra1n spoléhá na hardwarové zneužití, funguje téměř s jakoukoli verzí systému iOS, dokonce i s nejnovějšími verzemi iOS 14, a pro společnost Apple je nemožné tuto chybu opravit. Ačkoli je exploit možný až do iPhonu 4S, nástroj checkra1n podporuje pouze modely iPhone 5s nebo novější. 

Jailbreak iOS 15 a iPhonů 13 

Nové iPhony 13 a systém iOS 15 se podařilo prolomit až s koncem ledna 2022, takže se pořád jedná o docela čerstvou novinku, která ještě nepočítá s desetinovými aktualizacemi. Povedlo se to čínskému nástroji TiJong Xūnǐ. Pak je zde ještě Unc0ver a také Jailscrpting. Znamená to, že komunita je stále aktivní a stále se snaží prolomit i ty nejnovější systémy a zařízení.

Záměrně zde neuvádíme žádné odkazy na zmíněné nástroje a rozhodně vás nenabádáme k tomu jailbreak na svých zařízeních provádět. Pokud tak učiníte, činíte tak z vlastní vůle a na vlastní riziko. Tento článek má mít pouze informativní charakter a nemá se jednat o návod. Mějte na paměti možná rizika, kterým se v takovém případě vystavujete. 

.