Zavřít reklamu

Není RAM jako RAM. V informatice označuje tato zkratka polovodičové paměti s přímým přístupem umožňující čtení i zápis (Random Access Memory). Jiná je ale v Apple Silicon počítačích a těch používajících procesory Intel. V prvním případě se totiž jedná o jednotnou paměť, v druhém o klasický hardwarový komponent. 

Nové počítače Apple s čipy Apple Silicon přinesly vyšší výkon s nižší energetickou náročností, protože jsou postavené na architektuře ARM. Dříve naopak společnost používala procesory Intel. Počítače s Intelem tedy pořád spoléhají na klasickou fyzickou RAM, takže podlouhlou desku, která se zapojuje do slotu typicky vedle procesoru. Jenže Apple s novou architekturou přešel na jednotnou paměť.

Vše v jednom 

RAM funguje jako dočasné úložiště dat a komunikuje s procesorem i grafickou kartou, mezi kterými neustále probíhá komunikace. Čím rychlejší ta je, tím je chod plynulejší, protože se tím také méně zatěžuje procesor samotný. Apple v čipu M1 a všemi jeho zatím následujícími verzemi však všechno implementoval do jednoho. Jedná se tedy o Systém on a Chip (SoC), čímž jednoduše dosáhl toho, že jsou všechny komponenty u sebe na čipu a tím se minimalizuje doba nutná k jejich vzájemné komunikaci.

Čím kratší „cesta“, čím méně kroků, tím rychlejší chod. Jednoduše to znamená, že pokud si vezmeme 8GB paměť RAM u procesorů Intel a 8GB jednotnou paměť RAM u Apple Silicon čipů, není to to samé a z principu fungování SoC jednoduše vyplývá, že stejná velikost má v tomto případě efekt na celkově rychlejší procesy. A proč zmiňujeme oněch 8 GB? Protože to je základní hodnota, kterou Apple ve svých počítačích u jednotné paměti poskytuje. Samozřejmě jsou zde různé konfigurace, typicky 16 GB, ale má pro vás smysl si za vyšší RAM připlácet?

Samozřejmě záleží na vašich požadavcích a tom, jak budete takový počítač využívat. Jedná-li se ale o běžnou kancelářskou práci, je právě oněch 8GB naprosto ideálních ke zcela plynulému chodu zařízení nehledě na to, jakou práci si pro něho připravíte (samozřejmě nepočítáme hraní těch opravdu náročných titulů). 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více