Zavřít reklamu

O nástupci MacBooku Air z roku 2020 se spekulovalo poměrně dlouho. Apple jej představil v rámci své úvodní keynote k WWDC 22, nebyl to ale jediný hardware, na který se dostalo. M2 čip dostal totiž i 13“ MacBook Pro. Oproti Airu si ale zachoval starý design, a tak se nabízí otázka, po kterém modelu sáhnout spíše? 

Když Apple v roce 2015 představil 12“ MacBook, udal tím nový designový směr, kterým se budou jeho počítače ubírat. Tento vzhled tak poté převzaly nejen MacBooky Pro, ale také MacBook Air. Loni na podzim ale společnost představila 14 a 16“ MacBooky Pro, které se jistým ohledem vracejí před toto období. Od MacBooku Air se tedy čekalo, že tento design převezme, stejně tomu mělo ale být i u nejmenšího MacBooku Pro s tím, že se ten zbaví i Touch Baru. Nicméně v tomto případě se tak nestalo.

M2 MacBook Air tak vypadá moderně, svěže, aktuálně. I když je design z roku 2015 líbivý i po sedmi letech, je přece jen přežitý, protože už zde máme něco novějšího. Když tedy oba stroje posadíte vedle sebe, vypadají hodně jinak. Ostatně to nemusíte dělat s novým Airem, stačilo k tomu vzít na podzim 13 a 14 nebo 16“ modely. Nový 13“ MacBook Pro tak vlastně jde označit jako SE verzi u iPhonů. Vzali jsme všechno staré a jen to osadili moderním čipem a tady je výsledek.

Jako vejce vejci 

Pokud se podíváme na přímé srovnání, tak jak MacBook Air tak 13“ MacBook pro 2022 disponují čipem M2, 8jádrovým CPU, až 10jádrovým GPU, až 24 GB jednotné paměti RAM, až 2TB SSD úložištěm. Jenže základní MacBook Air má jen 8jádrové GPU, kdežto MacBook Pro má 10jádrové GPU. Pokud byste se chtěli v GPU na model Pro dotáhnout, musíte sáhnout po vyšším modelu, který je však oproti základu o 7 tisíc dražší, což je o 4 tisíce více, než kolik stojí základ 13“ MacBooku Pro.

Jenže MacBook Air 2022 disponuje o chlup větším 13,6“ Liquid Retina displejem s rozlišením 2560 x 1664 pixelů. MacBook Pro má 13,3“ displej s LED podsvícením a technologií IPS. Jeho rozlišení je 2560 x 1600 pixelů. Jas 500 nitů mají oba shodný, stejně jako široký barevný rozsah nebo True Tone. Rozdíly jsou samozřejmě i u kamery, která potřebuje v Airu výřez v displeji. Dostanete zde 1080p FaceTime HD kameru, MacBook Pro disponuje 720p kamerou.

Z nového šasi těží i reprodukce zvuku, která právě ve 14 a 16“ MacBoocích Pro ukázala své jasné kvality. Někomu může chybět Touch Bar, který je tedy v MacBooku Pro pořád dostupný, jiní jasně vezmou Air právě proto, že už ho nemá. To je však úhel pohledu. 13“ MacBook Pro však podle Applu vede ve výdrži baterie, protože ta poskytne o 2 hodiny více bezdrátového prohlížení webu (MacBook Air zvládne 15 hodin) nebo přehrávání filmů v aplikaci Apple TV (MacBook Air zvládne 18 hodin). Má totiž větší 58,2Wh baterii (MacBook Air má 52,6Wh). Oba mají dva porty Thunderbolt/USB 4, Air ale vede v tom, že má i MagSafe 3.

I když MacBook Pro nedisponuje podporou rychlého nabíjení, jako nový MacBook Air, v jeho balení najdete 67W USB-C napájecí adaptér. Ten je u Airu jen 30W nebo dvouportový 35W v případě vyšší konfigurace počítače. Své samozřejmě mohou hrát i rozměry. Výška Airu je 1,13 cm, výška modelu Pro 1,56 cm. Šířka je stejná a to 30,41 cm, na hloubku je pak model Pro paradoxně menší, protože má 21,14 cm oproti 21,5 cm u Airu. Jeho hmotnost je 1,24 kg, hmotnost MacBooku Pro 1,4 kg.

Nesmyslné ceny 

Software na nich poběží stejný, podporované budou také po stejnou dobu, protože mají stejný čip. Pokud pro vás hrají roli dvě jádra GPU, sáhnete po modelu Pro, což se může vyplatit i s ohledem na vyšší konfiguraci Airu. Pokud se ale bez nich obejdete, tak nehraje 13“ MacBooku Pro do karet zhola nic. Ani zastaralý design, ani horší kamera, ani menší displej, a pro mnohé ani technologický výstřelek v podobě Touch Baru. Snad jedině ta výdrž.

Základ nového moderního a líbivého MacBooku Air vyjde na 36 990 Kč, vyšší konfigurace stojí 45 990 Kč. Základ nového ale zastaralého 13“ MacBooku Pro vyjde na 38 990 Kč, vyšší konfigurace s jediným rozdílem v podobě 512GB úložiště stojí 44 990 Kč. Vidíte ten paradox? Vyšší verze MacBooku Air 2022 je o tisíc Kč dražší, než stejně výkonný model Pro. Tyto stroje se totiž liší jen moderním designem modelu Air a z něho vycházejících benefitů.

Je jistě fajn, že Apple inovoval obě řady. Jejich nacenění je ale prostě zvláštní. Stejně výkonný počítač základní řady je dražší než stejně výkonný počítač profesionální řady. Apple zde prostě trochu ustřelil. Buď měl nové Airy posadit o nějaký tisíc níž, a to i co se toho z roku 2020 týče, nebo měl redesignovat i 13“ MacBook Pro a nasadit mu cenu o něco výš. Lépe by tím i vymezil prostor od 14“ MacBooku Pro, který začíná až na 58 990 Kč, takže nám zde vzniká zbytečně veliká cenová díra. Rozhodování by tak bylo pro mnoho uživatelů o poznání snazší.

.