Zavřít reklamu

Krádež telefonu je nepříjemná věc. Apple nicméně poskytuje skvělou službu Find My iPhone, díky které je možné ztracený nebo ukradený mobil najít. Jeden z našich čtenářů se s námi podělil o svůj takřka detektivní příběh při hledání ukradeného iPhonu:

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

To, že se telefony kradly, kradou a budou krást je jasná věc. Každý si pamatuje kázání rodičů, že si na své věci má dávat pozor, protože málokdy je zloděj dopaden. V dnešní době to není lepší, policie je k drobným krádežím stále slepá. Sám jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži.

Byl pátek navečer, když jsem se s přítelkyní hádal přes iMessage (já iPhone 4S, ona iPhone 4). Byla s kamarádkou v centru Prahy, když mi najednou přestala odepisovat. Myslel jsem, že se na mě naštvala a neřešil jsem to. Po pár minutách mi volá neznámé číslo, čekám, že to bude zase nějaký průzkum operátora, zvedám už s otráveným tónem: „Prosim?“ „No, miláčku, to jsem já, ukradli mi telefon!“ ozvalo se z druhého konce. Hned jsem samozřejmě na nějakou hádku zapomněl a stal se ze mě detektiv: „Kde, kdy, jak?“ Dostává se mi odpovědí: „Na Újezdě, asi před 15 minutama a prostě se o mě otřel nějakej chlap s golfovym kočárkem a hned zas nastoupil do tramvaje.“

Okamžitě najíždím na icloud.com, přes její uživatelské údaje se přihlašuji (znám je, protože jsem jí zakládal účet) a hned vidím, kde se telefon nachází: Národní třída. Beru telefon, volám linku 158. Sděluji, co se přihodilo, strážník se mě ptá, kde bydlím. Odpovídám, že na Praze 6, Vokovicích, obratem jsem dostal kontakt na zdejší policejní stanici. Volám tedy tam. Vokovický strážník se diví, proč volám tam, když se to stalo na Újezdě, a ten telefon je teď na Národní, ale neposílá mě do „háje“, místo toho kontaktuje kolegy na „Národce“ a ozve se mi zpět s bližšími informacemi.

Já se zatím vydávám na cestu, přítelkyni říkám, že telefon je na Národní, ať tam s kamarádkou jedou, ale ať jsou opatrné. Na Dejvické mi volá vokovický strážník, že mluvil s kriminálkou pro Prahu 1, která se specializuje na drobné krádeže, a že mi tak za čtvrt hodiny zavolají.

Celou cestu z Můstku na Národní třídu, co jsem šel pěšky, jsem koukal po lidech, jestli neuvidím někoho se skládacím kočárkem. Find my iPhone mi zobrazovalo polohu někde okolo nákupního centra MY, celkem dost nepřesně. Sešel jsem se s přítelkyní a její kamarádkou a čekali jsme na policisty. Po chvilce se ozvali, že za pár minut budou před „Májem“. Čekali jsme a já neustále refreshoval Find My iPhone, žádná změna. Policisté dorazili, vše jsme s nimi probrali, popsali jim telefon, že šlo o černý iPhone 4 s prasklým zadním sklem a že byl v bílém obalu s králičíma ušima. iPhone se na Find My iPhone stále nehýbal, zkusil jsem poslední věc, co mě napadla – aplikaci zabít přes multitasking bar a znovu zapnout. A hele! Telefon se pohnul. Teď to ukazovalo, že je v MY. Vydali jsme se s jedním kriminalistou „courat“ nákupním centrem, třeba ho přítelkyně pozná. Marně. Ukradený iPhone se pak už vybil, protože zrovna jako naschvál měla ten den přítelkyně málo baterky.

Zkoušeli jsme ještě všechny možné obchody okolo, jestli si tam zloděj nekupoval třeba nabíječku, také nic. Až jeden z kriminalistů objevil v tamním bazaru někoho, kdo se snažil prodat iPhone, všichni jsme tam nadšeně běželi. Ale byl to iPhone 3G. Jeden z kriminalistů musel dotyčné „nálezce“ odvést na stanici a vše s nimi probrat. Druhý kriminalista ještě zůstal s námi venku, protože se dozvěděl, že by se do toho samého bazaru měl někdo vrátit před osmou hodinou večer a prodat tam iPhone. Bohužel nás nakonec také musel opustit, protože u těch „nálezců“ našli ještě notebook. My jsme čekali asi do půl deváté a pak jsme to vzdali i my a jeli domů.

Zablokovali jsme sim kartu a celý víkend jsem kontroloval Find My iPhone. Přidal jsem přítelčin mail do svého klienta a nastavil, aby mi přišel email, až se telefon objeví. Teď ovšem nastal problém. Tím, že jsme zablokovali sim kartu, bude potřeba, aby se zloděj s iPhonem připojil na wifi, abych ho mohl lokalizovat na Find My iPhone. Další věc, z čeho jsem měl strach, byla, že dotyčný buď smaže iCloud účet, protože jsem ho přítelkyni nezamkl (návod pod článkem) nebo že udělá restore. V obou případech bych telefon už nemohl najít.

V neděli jsem už ztratil naději, že by se telefon mohl najít a poslal jsem přes iCloud příkaz, ať se telefon vymaže, což by znamenalo, že už ho neuvidím na Find My iPhone ani když bude aktivní. To se zřejmě nějak nepovedlo a zloděj si asi nebyl vědom toho, že je možnost telefon sledovat, protože se s ním v pondělí ráno připojil na wifi v KFC na Národní třídě, v nějakém domě poblíž a na tramvajové zastávce Anděl. Vyrazil jsem tedy znovu na policii, tam jsem se ale dozvěděl, že mám jít za kriminálkou, že státní policie na to má moc „osekané“ pravomoce.

V úterý se telefon objevil znova, na tomtéž místě co naposled a po chvíli zase přestal být aktivní. Vypravili jsme se tedy na centrálu kriminální policie, abychom se zhruba po hodinovém čekání dozvěděli, že to není ani ještě nahlášeno. Měli jsme totiž zato, že telefonát v 21. století stačí, ale ne, vše se dělá pěkně postaru. Poslali nás tedy na státní policii to nahlásit. Což celkově trvalo asi 3 hodiny a policisté u toho nebyli zrovna dvakrát příjemní.

Po pár dnech, přesněji v pátek, mi to všechno došlo. Z psychologického hlediska se jedná o tzv. „Aha efekt“, kdy všechno do sebe zapadne. Na zastávce Anděl je přeci Mobil pohotovost, tedy ten telefon bude s největší pravděpodobností tam.

S přítelkyní jsme vstoupili do bazaru a zaujatě si prohlíželi iPhony, který bude omlácený podobně jako ten její. Měli jsme jeden vyhlídnutý, sjeli jsme k ní domů pro krabičku a naučili se nazpaměť sériové číslo. Telefon jsem si pak v bazaru půjčil, při rádoby náhodném zkoušení jsem zabrouzdal do informací o telefonu a sériové číslo se shodovalo. Poprosil jsem je tedy, jestli mi ho tam schovají, že si jenom skočím vybrat peníze. Zavolali jsme policii, nastaly zase nějaké zmatky s tím, kdo má přijet a kdo to může přebrat atd. U přebírání telefonu policií jsme už nebyli, protože jim trvalo pár hodin, než se pro něj někdo zastavil. Nicméně po týdnu papírování přítelkyně dostala svůj telefon zpět.

Pokud se vám stalo totéž, tak doufám, že vám tento článek ukázal, že máte skoro stejné možnosti jako policie a záleží pouze na vás, jak moc chcete svoje zařízení zpět. Rozhodně nemusíte nechávat vše na policii, ale samozřejmě to nedělejte bez ní!

Komu se to nestalo a má strach, že by mohlo, zde je návod, jak aktivovat Find my iPhone a zamknout iCloud účet: www.apple.com/icloud/setup/

Zapnutí Find my iPhone

 • Pokud již iCloud používáte, běžte do Nastavení (Settings) → iCloud.
 • Přesvědčte se, že máte zapnutý Hledat iPhone (Find my iPhone).
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zamknutí iCloud účtu

 • Jděte do Nastavení (Settings) → Obecné (General) → Omezení (Restriction).
 • Zadejte si libovolný kód (ale pamatujte si ho, jinak vás bude čekat restore).
 • Pokud otevíráte Omezení poprvé, pravděpodobně budete vyzváni k opakovanému zadání kvůli kontrole.
 • Nyní klepněte na Účty a zaškrtněte Nepovolovat změny.
 • Nyní by nemělo být možné otevřít Nastavení (Settings) → iCloud ani Twitter, pokud vlezete do Pošta, kontakty, kalendáře, měly by vaše účty být šedivé.
 • Omezení opět vypnete v Nastavení (Settings) → Obecné (General) → Omezení (Restriction) po zadání čtyřmístného kódu, který jste si zvolili.

Autor: Honza Řezník (@honza_reznik)

Diskuze k článku

  Super! Gratuluju čtenáři, že telefon našel… Find my iPhone je skvělá věc, já sám jsem si ho okamžitě aktivoval na iPhonu, iPadu a iMacu a kontroluju pravidelně, jestli všude šlape… A díky za tip jak zamknout úpravy!

  Dost dobrý článek :-) Pokud budou zloději iPhonový analfabeti, tak tu jsou slušné šance :-) Každopádně ochota policie stojí za šíření tohoto článku… Pomáhat a chránit nebo Udělej si sám? :-D

  Fajn článek včetně návodu, ale mám jeden dotaz. Podle návodu jsme sice zloději zakázali vypnout iCloud, ale stále může udělat okamžitě restore, nebo ne? 

  Pokud je telefon chráněný heslem, což se dá aktivovat právě i přes Find My iPhone na dálku, nelze udělat ani restore bez zadání správného hesla.

  To ano, ale pokud bude zloděj alespoň trochu chytrý tak udělá restore bezprostředně po krádeži :-/ a to je konec…Řešení je asi mít zapnutý kódový zámek neustále, to potom neudělá nic…

   to jsem prave nepochopil. Find My Phone je prece aplikace (ta stou zelenou ikonkou). takze staci podrzet prst na aplikaci a krizkem ji smazat a je to. Nemam pravdu?

  nemas ;-) ta aplikace je jen klient pro sluzbu Find My iPhone, ktera je soucasti iCloudu, ktery umoznuje to same co webove rozhrani, tedy sledovat ostatni tvoje zarizeni… odstranenim klienta se tedy zarizeni neodpoji od sledovaci sluzby – to se dela prave v nastaveni iCloud uctu, ktere jde zamknout

  aplikace ti umoznuje trackovat JINE zarizeni z iOS ale tim ze ji vymazes neovlivni moznost trackovat zarizeni ktere ze ktereho jsi ji smazal.

  Škoda, že stále neexistuje nějaký zámek proti Restore, resp. možnost vyhledat (přiřadit) telefon podle IMEI k Apple ID. Tím pádem by určitě pomohlo, kdyby aplikace Hledat iPhone byla již součástí iOS. Protože nyní, pokud se nemýlím (nezkoušel jsem), když někdo iPhone „ukradne“ a vymaže aplikaci, nebude již možné iPhone dohledat.

  Je to trochu jinak. Proti restore se můžete chránit heslem, viz odpověď Dyronovi. Aplikace nicméně slouží k nalezení, Find My iPhone je součástí operačního systému jako jedna z funkcí iCloud, takže vymazáním aplikace bude služba stále aktivní. Akorát je třeba mít iCloud zamknutý, viz návod v článku. 

  Dobrej článek, jen k tomu návodu: 
  I když si takhle zamknete úpravy, tak pořád se na iphonu dají vypnout polohové služby, takže potom FmiP trochu ztrácí účel. Už by to měli nějak v Applu vyřešit :). Ale jinak gratuluji, že se telefon našel :)

  super článek s ještě lepším koncem! Policie opět nezklamamala :-)
   

  Super, kdybych byl zlodej, napsal bych: super, jenom udelam restore a uz si borecci neskrtate :-)

  Ach jo trapny clanek, nejvic me zaujalo jak ma reznik praxi se sledovanim sve ovecky protoze ji delal heslo :-)

   Co vetsina lidi nevi, ze lze sledovat i po restore :) takze radsi nebud zlodej, mohlo by se ti to vymstit :D

  btw u svoji pritelkyne znam prakticky vsechny jeji hesla stejne jako ona moje :) ve vztahu kde vladne duvera to neni nic zvlastniho ;)

  Ty brďo to je bezva článek a moc díky za info o zamykání iCloud accountu, to je přesně to co jsem potřeboval a nevěděl jsem jak to zamknout jinak než zamknout změny polohových služeb což jsem nechtél abych nemusel u každé app co chce využívat location services vypínat restrikce takhle je to bezva účty měním minimálně. Jinak gratulace k nalezení iPhone.

  Je to super navod zastavarnam, jak se nechovat, aby jim nikdo nekazil kseft :-( .restor jde udelat i tak, bez uplneho zakodovani, ktery otravuje nepretrzite uzivatele pri pouzivani. Ale preci alespon nejaka nadeje zije, spousta techto obsluh zastavaren nezvlada iPhone ovladat.

  Podle me pujde pristroj najit i kdyz nekdo udela restore. Pristroj je prakticky nesmyslne pouzivat bez apple id a ma jednoznacne vyrobni cislo a pokud bych se applu prokazal jako kupec (tedy mam kupni smlouvu, kde jsou tato cisla napsana), mel by mi byt schopny rict, jake apple id je aktualne prihlasene na mem telefonu, jaka simkarta tam zrovna je a stejne tak kde se ten telefon nachazi. Myslim si ze apple muze pristroj kompletne ovladat vzdalene, takze pokud se s tim nekdo pripoji na internet, tak by mohli na dalku zapnout gps a rict, kde presne ten telefon je.

  Ano ide to :) ja vlasnim v rodine 3ipady a 3iphony a vidim vsetky a navyse vidim aj stare ipady a stare iphony ktore som predal a to som pred predajom robil full restore cize pokial si po tomto restore clovek nenahodi svoje konto na find my iphone tak ide to stare a phone sa da najst resp sa mu da poslat sprava ci zvuk dokonca s kamosom ktoremu som predal iphone4 sme vyskusali dialkove zmazanie a fici to :))) aj ked tam mal svoje apple ID a svoje aplikacie nepresavil si find my iphone a tym padom som mu na dialku zrusil telefon :)))))

  no pekna rozpravka. Zlodej prve čo urobí vytiahne sim kartu a vypne telefon, ale ok. 

  Aj tak najlepší komentár: nejvic me zaujalo jak ma reznik praxi se sledovanim sve ovecky protoze ji delal heslo :-)

  … děkuji za článek. Já mám lepší zkušenost z Policií. Ukradli mi peněženku, doklady atd., kterou třetí den po ukradení někdo našel a předal mi ji. Psal jsem e-mail na stanici, která to sepisovala 18. 12. 2009 a zadal potvrzení o přijetí-přečtení e mailu a to dorazilo 24. 3. 2010…no není to paráda? Jinak blahopřeji k nalezení a děkuji za návod.

  ja som sa poistil aj aplikáciakmi zo cydie že ked skúsi niekto zadat heslo tak ho to odfotí cez prednú kamerku, uloží polohu a pošle mi to na e-mail + neide vypnút iphone na zamknutej ploche :)) volá sa iCaughtU pro 

  Tak jsem si ten účet taky zamknul a jen tak ze sradny se přes počítač připojil a chtěl si telefon vyhledat.
  Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že telefon je OFFline.

  Otázka tedy zní – jak docílit toho, abych telefon opět viděl?

  Zadal jsem napovolovat změny v účtech
  Pak sem sjel o něco níž a tam koukám že mám, nastaveno Hodnocení: Spojené státy (mohl by mi někdo prosím vysvětlit, co to je to hodnocení a co se stane, když dám Česká Republika?

  Jo a pak jsem pro jistotu vypl mazání a přidávání aplikací (čistě pro sichr…)

  Telefon si chráním kódovým zámkem

  P.S. včera mi psalo O2, že jsem překročil limit dat a bude mi zpomalena rychlost – tohle by na to vliv mít mohlo nebo ne?

  Tak mám čerstvé zkušenosti s ukradeným iPhonem 4 16GB… Syn byl včera v Techmanii v Plzni a po třetí hodině volá z jiného telefonu, že svůj nemá. Protože kamarád má také iPhone, tak zjistili, že se telefon stále chvíli nacházel v Techmanii a pak se najednou začal vzdalovat směrem hlavní nádraží. V ten moment mě volal a já nelenil a vyrazil stejným směrem. Bohužel kousek od hlavního nádraží byl telefon vypnut. Chvíli jsem na místě hledal, jestli neuvidím něco podezřelého, případně odhozeného, a nic. Pak se telefon zahlásil před Berounem na dálnici, což mě moc nepotěšilo, bylo mi jasné, že šance na nalezení se snižují. Nicméně jsem zavolal do Techmanie, které školy zde byly na výletě a bylo mi sděleno, že kromě jiného tam byla jedna škola z Prahy, dali mě i kontaktní osobu. Skutečně jsem se i dovolal a pan učitel přislíbil, že zkusí zjistit, zda s nimi nejede nějaký poctivý nálezce. Telefon se opět nehlásil, pak se přihlásil znovu v oblasti Zličína, tak jsem hned panu učiteli volal, kde teď jsou, nicméně jsme se dozvěděl, že na Smíchově a že jedou vlakem, bohužel, telefon sledoval průběh dálnice. Tak jsem se omluvil za zbytečný poplach a sledoval jsem dál. Náš iP podjel Prahu a nakonec skončil v oblasti lesa cca v polovině mezi Budislaví a Březinou nad silnicí 135… Mezitím jsem telefon zablokoval. Nakonec jsem šel i pro novou SIM, takže původní jsem bloknul a odeslal na něj zprávu kam telefon poslat, pokud by se v nálezci hnulo svědomí. No a v podvečer jsem šel vše nahlásit na policii ČR, kde IMEI zanesli do databáze kradených telefonů. Takže kdo vloží novou sim, tak uvidí hlášku, že telefon je kradený… Tím jsem osud telefonu zřejmě zpečetil, tak  jsem alespoň dotyčnému zkazil radost. Malinkou naději na další lokalizaci si ponechávám tím, že jsem zatím ještě nezvolil možnost vymazání iPhone. Možná se dotyčný ještě někde připojí na wifi…. Jo a kdybyste někdo věděl o někom kdo byl ve čtvrtek 26.4.2012 z udané lokality v Techmanii (pravděpodobně škola, vím, že tam byla škola z Písku, ale od posledního signálu je to poměrně daleko…, tak dejte vědět :-) (hledamiphone@centrum.cz)

celý text

Čtěte více