Zavřít reklamu

Odezvy na náš inzerát, ve kterém jsme hledali posilu do redakce, byly pro nás milým překvapením. Dnes vám přinášíme další článek od nového kolegy Jana Otčenáška.

Tohle je můj první článek pro Jablíčkář.cz. Baví mě sledovat dění kolem Apple a jak finance a partnerka dovolují, tak se postupně rozrůstá i počet zařízení s logem jablka v naší domácnosti a zařízení s Windows postupně mizí.

Chtěl bych to vzít ale pěkně od začátku a přiblížit vznik jednoho “mekaře” v českých luzích a hájích a zajímá mě, jak jste začínali vy.

Možná je to typická ukázka vzniku nové generace jablíčkářů v Čechách. Neskočil jsem totiž z PC přímo do Macu, ale začal nejdříve s iOS, tedy iPhonem, jeho první generací, kterou jsem pořídil v dražbě za nekřesťanský peníz v roce 2007 z USA. Tehdy to byla opravdová exotika. Dnes samozřejmé dotykové rozhraní působilo jako zjevení,ostatní výrobci kroutili hlavami a mnozí ho odsuzovali k zániku. V Čechách ho měl v tu dobu ještě málokdo a v hospůdkách putoval mezi přáteli z ruky do ruky. Zcela cíleně jsem pro tuhle příležitost do telefonu nacpal několik desítek fotek hambatých slečen, to pak kamarádi získali cvik v listování a zoomování během okamžiku.

V roce 2008 nám Steve představil 3G a když se konečně dostal i do Čech, vydoloval jsem ho ze svého chlebodárce jako služební telefon. Stálo mě to hodně úsilí, ale moje nadšení už si překážky nepřipouštělo. iPhone první generace putoval i se svými jailbreaky a historií bohatou na zážitky do rukou mé přítelkyně. Ta k němu už zdaleka nechovala takový cit a zanedlouho se jí telefon odporoučel a vrátil ji do doby kamenné s Nokií v ruce. Brzy pak ještě docenila, jaký to kousek měla.

3G už jsem plně začlenil do svého pracovního procesu, neomezený datový tarif mě udržoval stále online, i když rychlé datové připojení bylo v Čechách stále ještě v plenkách. Skvělá navigace od Navigonu mě začala bezpečně provázet po silnicích Evropy i našich i když využívala možnosti telefonu skutečně na doraz a v odezvě to bylo velice znát. Multitasking byl stále pohádkou budoucnosti.

Věnuji se trochu muzice a velmi rád ji poslouchám, takže iPhone je pro mne i primárním zdrojem poslechu hudby v autě, ve kterém trávím dlouhé hodiny. A byl to právě iPhone a iTunes, kdo mi konečně udělal pořádek v té hromadě muziky uložené v PC. Ať si kdo chce co chce říká, iTunes je na organizaci hudby jedinečný nástroj a kdo si dal tu práci, dal si svoje sbírky do pořádku a naučil se tenhle program používat, tak už nechce jinak. Pro uspořádání hudby hlavně v počátečním stádiu vřele doporučuji program TuneUp, zkušební verze je zdarma a při správném používání vám vyléčí ten hudební bordel, který máte rozházený po disku.

V tuhle dobu už jsem hltal WWDC konference, intenzivně zkoumal zákoutí iOS a troufnu si říct využíval svůj telefon na 80-90% jeho možností (jako běžný uživatel, nikoliv programátor nebo IT specialista).

3GS jsem vynechal, změna se zdála malá (i když ve skutečnosti ne) a investovat se mi do něj nechtělo. 3G ale už přestával stíhat nové verze firmwaru a náročnost aplikací, takže na počátku roku 2011 přišel do rodiny ve své čtyřkové řadě a … nic lepšího jsem prostě v rukou neměl. Nikomu neberu jeho mínění o telefonech a mobilních zařízeních, ale to je prostě kus železa, který stojí i za ty strašné peníze. A není pro mě pózou, ale skutečným nástrojem.

Obzory jsem si začal postupně rozšiřovat a zjišťovat, co na těch Macích ty Amíci pořád mají. Obzory se sice rozšiřovali, ale pořízení Maca byla pořád dost drahá záležitost a čekal jsem až do listopadu 2010. A to byl ten slavný den, kdy jsem si pořídil svůj první Mac. Sic po dlouhé době, zato už ale s jasnou představou budoucího složení: iphone jako nejvěrnější přítel pro každou příležitost, telefon, hudební přehrávač, navigace, firemní, soukromá i kapelová emailová komunikace, sociální sítě atd + iMac 27 na skutečnou práci doma – to je ten výše zmíněný první Mac. Skvělá mašina ve svojí nejsilnější konfiguraci (krom SSD, což mě mrzí víc, než by mě mrzel slabší procesor). + Macbook Air – zatím ještě stále čekám až si ho budu moct pořídit. To bude moje kancelář na služebních i soukromých cestách, v obýváku na gauči, když se mi nebude chtít běžet k iMacu a iPhone mi bude málo a využití najde i v kapele.

Opěvovaný a prodejnosti bořící iPad u mě na pořadu dne není. Na to základní stačí iPhone a na seriozní nasazení je to zase málo, proto volím jako mobilní počítač Macbook Air.

Mac OS X tedy poznávám zhruba půl roku a iOS od roku 2007, zatím si to stále užívám. Jaká je vaše historie?

Autor: Jan Otčenášek
.