Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple se bude potýkat s dalším šetřením ze strany Evropské komise

V posledních letech kalifornského giganta trápí jedna stížnost za druhou. Již v uplynulých měsících jsme vás informovali o hned několika antimonoplních stížnostech. K těm se nyní přidává renomovaná aplikace Telegram, která zajišťuje šifrovaný přenos zpráv. Ve stížnosti adresované Evropské komisi si přední osobnosti chatovací aplikace stěžují na fakt, že si uživatelé operačního systému iOS program mohou stáhnout pouze z jablečného App Storu.

Telegram
Zdroj: Telegram

Stížnost také pojednává o nástupu herní platformy, se kterou Telegram přišel v roce 2016. Tato služba bohužel nikdy nespatřila světlo jablečného světa, protože údajně nesplňovala podmínky App Storu. Mělo by se tak jednat o přesný příklad monopolistického chování ze strany cupertinské společnosti, která těmito kroky zabraňuje pokrokovým inovacím. Je však poměrně paradoxní, že společnost nabízející šifrovanou chatovací aplikaci chce ohrozit celkovou bezpečnost uživatelů tím, že by jim umožnila instalaci aplikací i z neověřených zdrojů.

Telegram je již třetí velkou společností, jež si na chování Applu u Evropské komise stěžuje. Již v minulosti jsme mohli slyšet stížnosti od Spotify a Rakuten. V současnosti se navíc kalifornský gigant potýká s vyšetřováním antimonopolních úřadů ve Spojených státech.

iPhone 12 vyjde až v říjnu, dočkáme se i nového iPadu

Za poslední roky se z představování nových iPhonů stala tradice. Každoročně k jejich odhalení totiž dochází v září. Letošní rok s sebou bohužel přinesl řadu problémů v čele s globální pandemií nového typu koronaviru, kvůli čemuž došlo k odkladu ve hned několika různých sférách. Nad zmiňovaným představením nových vlajkových lodí s logem nakousnuté jablka proto stále visí otazníky. Dnes jsme se dočkali dvou nových zpráv, které přináší určité odpovědi.

Nejprve jsme se na Twitteru dočkali nového příspěvku od známého leakera Jona Prossera. Jeho příspěvek hovoří o příchodu nových iPhonů až v říjnu, přičemž současně zmiňuje i nový iPad, u kterého ale není specifikován konkrétní model. Již delší dobu se hovoří o vydání vylepšeného iPadu Pro. Ten už ale letos vyšel, ačkoliv jen s minoritními změnami, a některé zprávy hovoří spíše o vydání v roce 2021. Dost možná bychom se mohli dočkat o poznání vylepšeného iPadu Air. Ten by mohl přinést displej přes celou obrazovku a pod displejem integrované Touch ID.

Pozdější příchod iPhonů dnes potvrdil i Qualcomm, který naznačil jemně opožděné vydání u jednoho z jejich 5G partnerů. Letošní generace jablečných telefonů by totiž měla být vybavena 5G čipy právě od Qualcommu. Doposud je navíc nejasné, zdali dojde pouze k odsunutí prodeje, či rovnou celého představení. K odhalení by teoreticky mohlo podle tradice dojít v září, přičemž vstup na trh by byl posunut na zmiňovaný říjen. Se stejnou situací jsme se setkali už v roce 2018 u iPhonu XR.

Apple čelí dalšímu problému: Oproti ostatním zvýhodňoval Amazon Prime

Není žádným tajemstvím, že se kalifornský gigant snaží zajistit co možná nejlepší soukromí pro své uživatele a současně každému vývojáři nastavuje stejné podmínky. Ve Spojených státech amerických momentálně probíhá poměrně větší soudní spor kvůli monopolistickému chování technologických gigantů, kterého se účastní i samotný Apple. Právě tento proces s sebou přinesl řadu zajímavých informací. Nyní se totiž odhalilo, že cupertinská společnost na App Storu podstatně zvýhodňovala Amazon Prime.

Pokud jste vývojářem a chcete vypustit svou aplikaci se systémem předplatného do App Storu, tak si Apple za každého placeného uživatele strhne 30 procent celkové částky. Toto pravidlo platí pro všechny subjekty úplně stejně a v případě, kdy placený uživatel započne další rok placení služby, poplatek klesne na 15 procent. V případě Amazonu se očividně udělala výjimka. Došlo totiž k odhalení emailové komunikace z roku 2016 mezi generálním ředitelem Amazonu Jeffem Bezosem a viceprezidentem Applu Eddym Cue.

Dohoda mezi Amazonem a Applem
Zdroj: 9to5Mac

Apple se v tehdejší době snažil dostat službu Amazon Prime do App Storu a na Apple TV, aby z ní případně mohl sám profitovat. Amazonu se pravděpodobně do spolupráce nechtělo, načež Eddy Cue přistoupil na snížení poplatků na pouhých 15 procent. Z tohoto vyplývá jediné – Apple cílevědomě za vidinou zisku zvýhodnil společnost Amazon oproti ostatním vývojářům. Kalifornský gigant údajně mnohdy uzavírá výhodné smlouvy s populárními společnostmi, kvůli čemuž dochází až k šikaně menších studií. Na nově zveřejněné informace samozřejmě reagují i samotní jableční fanoušci. Podle některých je chování Applu pochopitelné, protože je důležitější uživatelům poskytnout oblíbené aplikace a služby i za tuto daň, ostatní jsou ale ovšem proti. Na jaké straně stojíte vy?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více