Zavřít reklamu

Jablečné produkty si obecně zakládají na důrazu na soukromí a zabezpečení svých uživatelů. Ačkoliv je tohle především dominantou iPhonů, tak ani Mac samozřejmě není výjimkou. I ten je totiž vybaven nejrůznějšími nástroji, jejíchž úkolem je chránit jablíčkáře. Mezi ně se také řadí i technologie zvaná GateKeeper neboli bezpečné otevírání aplikací na Macu. Co to ale konkrétně znamená a k čemu vlastně slouží?

K čemu slouží GateKeeper

Než se podíváme na samotnou funkci GateKeeperu jako takového, je nutné upozornit na rozdíly mezi iPhony a Macy. Zatímco jablečné telefony takzvaný sideloading neboli instalaci aplikací z neznámých zdrojů neumožňují, tak v případě počítačů s logem nakousnutého jablka je tomu trošičku jinak. V takovém případě ale nelze úplně garantovat, zdali se vlastně jedná o bezpečný program či nikoliv, jelikož pochází mimo prostředí Mac App Store. Pokud chce vývojář svou aplikaci publikovat v (Mac) App Storu, tak nejprve musí projít rozsáhlým testováním a prověřením, než se vůbec dostane mezi lidi.

To se někteří vývojáři snaží obejít tím, že svůj program umístí rovnou na internet, na čemž nemusí být nic špatného. A právě v tomto případě se o slovo hlásí technologie GateKeeper, která ve skutečnosti funguje velice jednoduše a stará se tak o bezpečné otevírání aplikací. Zatímco v App Storu jsou všechny prověřené aplikace opatřeny speciálním podpisem, díky kterému zařízení pozná, že se jedná o nezměněnou a ověřenou aplikaci, tak v případě instalace z neznámých zdrojů (z internetu) tady tuto vrstvu ochrany pochopitelně nemáme.

Jak GateKeeper funguje

Jelikož není možné ověřit speciální podpis z App Storu, tak technologie GateKeeper kontroluje, zdali je daný software vůbec podepsán ID vývojářem. Při vývoji programu se do něj „otiskne“ podpis samotného vývojáře, což může následně systému pomoci v identifikaci jeho původu, případně zdali software pochází od známého či neznámého programátora. V praxi to tedy funguje poměrně jednoduše a zdá se to být jako efektivní řešení. Opak je ale bohužel pravdou. Ačkoliv GateKeeper nemusí software rozpoznat, uživateli prakticky nic nebrání v tom, aby jeho spuštění vynutil skrze Předvolby systému > Zabezpečení a soukromí.

Vynucené otevření aplikace, kterou zablokoval Gatekeeper
Skrze tlačítko "Přesto otevřít" lze vynutit otevření zablokované aplikace

Kontrola před malwarem

Apple od technologie GateKeeper sice slibuje zabezpečení jablečných počítačů, kdy dokonce funkce má kontrolovat, zdali daná aplikace neobsahuje známý malware, avšak pravda je trošku někde jinde. Celý tento systém nabízí jen povrchovou ochranu před neznámými aplikacemi a o komplexní řešení se určitě nejedná. Antivirovému softwaru se GateKeeper zkrátka nevyrovná. Lidé by se na internetu měli chovat především zodpovědně a nespoléhat se, že je nějaká funkce na poslední chvíli zachrání. Přesně proto se ani nevyplatí vyhledávat pirátské verze daného softwaru. Jedná se o nejrychlejší cestu, jak do vašeho Macu dostat škodlivý kód, který může získat například vaše soukromá data, zašifrovat je a podobně.

.