Zavřít reklamu

108MPx, f/1,8, velikost pixelu 2,4 µm, 10× optické přiblížení, sklo Super Clear Glass redukující odlesky – to jsou jen některé hardwarové specifikace sestavy fotoaparátů smartphonu Samsung Galaxy S22 Ultra, tedy největšího konkurenta pro iPhony 13 Pro. Jenže hardware není všechno, protože i tak jej dokáží nejnovější zástupci řady s jejich 12MPx fotoaparátem a jen 3× optickým přiblížením porazit. Jde totiž i o software. 

Pokud se odvoláme na odborný fotografický test DXOMark, je v něm iPhone 13 Pro (Max) na čtvrtém místě. Oproti tomu telefon Galaxy S22 Ultra dosáhl jen na 13. místo (iPhonům 13 pak náleží 17. místo). Vyjma hardwaru jde totiž i o to, jak si se zpracováváním obrazu poradí samotný čip, a jaké softwarové kličky výrobci používají k tomu, aby byly výsledky co nejkvalitnější. Vše je o světle, ale i o detailu. 

A15 Bionic 

Apple všechno řečené ví. Snaží se dělat snímač s méně MPx ale zato s většími pixely, snaží se neustále posouvat i výkon své sestavy fotoaparátů tím, že prakticky každá generace jeho čipu A je pozvedá na vyšší úroveň i pokud je hardwarová specifikace stará několik let. Vidět jsme to ostatně mohli s představením iPhonu SE 3. generace. Ten má 12MPx fotoaparát se clonou f/1,8 z roku 2017, ale i tak se mohl naučit novým kouskům. To právě z důvodu osazení zařízení novějším čipem.

Nově tedy nabízí Smart HDR 4, tedy funkci, která automaticky dolaďuje kontrast, světlo i tóny pleti až čtyř osob vyskytujících se na scéně. K tomu přidává Deep Fusion. Tato funkce naopak zejména za šera analyzuje pixel po pixelu u různé expozice a snaží se vykreslovat i ty nejjemnější detaily a různé textury. K tomu přibyly i fotografické styly, které byly představeny s iPhony 13 a byly dostupné výhradně na nich. Už v iPhonu SE 2. generace pak oproti iPhonu 8 přibyly portréty s mnoha možnostmi jejich nasvícení.

Zejména mobilní fotografie tedy rozhodně není jen o technice a papírových specifikací dostupných fotoaparátů. Je právě i o softwarových procesech, které my nevidíme. Díky tomu se také postupně vylepšují výsledky portrétového režimu, díky tomu jsou také noční fotky o poznání použitelnější. K tomu je ale třeba připočíst ještě to nejdůležitější – vás. Pořád se říká, že za kvalitní fotografií stojí minimálně z 50 % ten, kdo mačká spoušť.

Samsung 

Samozřejmě že se v oblasti softwaru snaží i konkurence. Nemusíme k tomu přitom chodit nijak daleko a můžeme se podívat rovnou na přímou konkurenci od Samsungu. Ten např. u 108MPx fotoaparátu v posledních modelech Ultra spoléhá na pixel binning (Samsung funkci nazývá Adaptive Pixel), tedy softwarové slučování bloku pixelů, které se poté chovají jako jeden a díky tomu zachytí více světla při zachování maximální míry detailů. Ostatně se očekává, že s něčím podobným přijde i Apple u řady iPhonů 14, jen se bude jednat o 48MPx, kde se budou do jednoho bloku slučovat čtyři pixely a tím opět vyjde 12MPx fotografie. Např. Galaxy S22 Ultra jich ale slučuje 9, takže má výsledný „pixel“ velikost 2,4 µm, kdežto jeden v iPhonu 13 Pro má u širokoúhlého fotoaparátu velikost 1,9 µm.

Pak je zde třeba zpracování Low Noise, které vám má pomoci od šumu, aby byl výsledný snímek čistý a detailní. Technologie Super Night Solution zase inteligentně zesvětluje scénu u nočních portrétů. Detail Enhancer naopak upravuje stíny a zdůrazňuje hloubku. AI Stereo Depth Map pak usnadňuje především tvorbu portrétů, kdy by měli lidé na snímcích vypadat lépe než kdykoli dřív a všechny detaily by měly být díky sofistikovaným algoritmům dokonale zřetelné a ostré.

Huawei 

V případě Huawei P50 Pro, tedy u aktuálního krále mobilní fotografie, je naopak přítomný obrazový engine True-Chroma. Jedná se o vylepšený systém snímání okolního světla a široké nastavení barevného gamutu P3, který pokrývá více než 2 000 barev, a reprodukuje tak svět ve všech jeho skutečných barvách. Tedy alespoň dle slov společnosti. HUAWEI XD Fusion Pro je pak vlastně jen alternativou k Deep Fusion. Za každou fotografií tedy stojí skutečně hodně procesů, o které se stará mnoho algoritmů a v neposlední řadě sám čip.  

.