Zavřít reklamu

Ani nejnovější verze systému iOS nenabízí podporu tmavého režimu, o němž se spekulovalo. Existuje však metoda, jak alespoň ztlumit jas pod minimální možnou hranici a dosáhnout tak částečné náhrady tohoto chybějícího režimu.

V iOS najdeme hluboko v nastavení filtr Málo světla, který lze použít ke snížení jasu pod minimální hranici, jakou jde běžně na iPhonech a iPadech nastavit v Ovládacím centru. Displej je pak o něco tmavší než normálně a je méně namáhavý na oči. Nadále navíc můžete jas libovolně korigovat. Chodit ale vždy hluboko do nastavení pro snížení jasu není příliš pohodlné.

Snížení jasu pomocí trojkliku tlačítka Home

Lze nastavit, aby se displej daného zařízení ztmavil pomocí rychlého trojkliku tlačítka Home. K tomu přejděte do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění, zvolte položku Zvětšení a aktivujte ji.

Pravděpodobně se vám obrazovka v tu chvíli přiblíží nebo se objeví zvětšovací lupa. Zpět do běžného zobrazení se dostanete buď dvojitým klepnutím třemi prsty na displej a nebo trojitým kliknutím třemi prsty, čímž otevřete kontextovou nabídku, zvolíte Zvětšení celé obrazovky a do normálního zobrazení ji vrátíte přesunutím posuvníku doleva.

snizeny-jas

Pro aktivaci nižšího jasu opět otevřete zmíněnou nabídku trojitým klepnutím třemi prsty a zvolíte možnost Vybrat filtr > Málo světla. Displej se okamžitě ztmaví. Aby fungovala funkce ztmavení pomocí trojkliku tlačítka Home, musíte ji aktivovat v Nastavení > Zpřístupnění > Zkratka zpřístupnění a zvolit Zvětšení.

Poté již bude stačit pro snížení minimální hranice jasu třikrát zmáčknout tlačítko Home. Problém v takové kombinaci ovšem může být v tom, že iOS systémově využívá dvojité stisknutí tlačítka Home pro vyvolání multitaskingu, takže se obě funkce částečně bijí. Pokud si ovšem zvyknete, lze je používat naráz. Jen se při vyvolávání multitaskingu nepatrně prodlouží odezva, protože systém čeká, jestli nepřijde ještě třetí stisknutí.

Snížení jasu poklepáním prstů na displeji

Existuje také alternativní řešení, kdy nemusíte chodit hluboko do nastavení, ale obejít hardwarové tlačítko softwarově. V Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Zvětšení opět aktivujete funkci Zvětšení. Znovu platí stejný postup, jako je zmíněn výše, pokud se vám obrazovka přiblíží.

Trojitým klepnutím na displej následně vyvoláte nabídku, ve kterém zvolíte Vybrat filtr > Málo světla. Jas se následně přepne pod běžnou spodní hranici iOS. Pro návrat do běžného režimu opět třikrát poklepejte na displej a v nabídce Vybrat filtr > Žádný.

Někteří uživatelé mohou výhodu tohoto řešení spatřit také v tom, že vedle filtru Málo světla umí iOS přes tuto nabídku zapnout také zobrazení v barvách šedi, což se může občas hodit.

Snížení minimální hranice jasu sice do iOS rozhodně nepřináší plnohodnotný noční/tmavý režim, ve který mnoho uživatelů doufalo, ale při práci v noci či při horším osvětlení se může ještě nižší jas hodit.

Zdroj: 9to5Mac (2)

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.