Zavřít reklamu

V rámci operačního systému macOS si můžete stejně jako v iOS či iPadOS nastavit různé funkce, které vám mohou pomoci se psaním. Konkrétně nechybí možnost pro automatickou opravu pravopisu či nastavování velkých písmem, popřípadě přidání tečky po stisknutí dvojité mezery či doporučení pro psaní na Touch Baru. Většina uživatelů tyto funkce využívá především na iPhonu a iPadu s tím, že na Macu je automaticky vypíná, jelikož často dokáží pěkně zavařit. V tomto článku se každopádně budeme věnovat uvozovkám. Mac je totiž ve výchozím nastavení nepíše česky správně. Namísto první uvozovky dole a další nahoře totiž píše nahoře obě dvě, což může být pro někoho problém. V tomto článku si ukážeme, jak tuto předvolbu změnit.

Jak na Macu nastavit správné psaní českých uvozovek

V případě, že byste si na vašem macOS zařízení chtěli nastavit správné psaní českých uvozovek, tak se nejedná o nic složitého. Uživatelé však tuto možnost často přehlédnou, anebo vůbec netuší, že existuje. Postup pro změnu této předvolby je následující:

 • Prvně je nutné, abyste na Macu vlevo nahoře klepnuli na ikonu .
 • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
 • Tímto se otevře okno se všemi dostupnými sekcemi pro změnu předvoleb.
 • V tomto okně lokalizujte a klepněte na sekci s názvem Klávesnice.
 • Nyní se v horním menu přesuňte do záložky Text.
 • Poté v pravé části okna věnujte pozornost možnostem pro dvojité uvozovky a pro jednoduché uvozovky.
 • U jednotlivých možností rozklikněte rozbalovací menu a vyberte v něm správný zápis.

Jakmile výše uvedenou předvolbu pro psaní uvozovek změníte, tak se změny automaticky aplikují. Není třeba restartovat Mac, anebo provádět jakoukoliv jinou akci. Pokud nyní napíšete první uvozovky, tak se automaticky umístí dolů, a jakmile budete chtít zapsat druhé uvozovky, tak se automaticky zobrazí nahoře. Jestliže budete mít se psaním uvozovek problémy, tak doporučuji, abyste ještě v Předvolby systému -> Klávesnice -> Text deaktivovali možnost Používat inteligentní uvozovky a pomlčky – občas tato funkce může dělat nepořádek.

Diskuze k článku

  Spíš by se hodilo umět napsat takové uvozovky, jaké jsou v dané situaci potřeba. Zbavit se horních prvních uvozovek není řešení, pokud je taky potřebujeme.

  „ ~ alt-shift-N
  “ ~ alt-shift-H
  ” ~ alt-shitt-J
  » ~ alt-shift-0
  « ~ alt-shift-9
  CZ klávesnice @ mac OS

  Je třeba vědět ještě něco víc…?

  Mám problém s uvozovkami…a PAGES. Nastavené je mám a používám je, ale když mi končí věta na konci řádku, uvozovky by měly být svázány se slovem a interpunkcí, jenže mi přeskočí na další řádek. „Asi takto!

  Když mezi vykřičníkem a uvozovkami dám svázanou mezeru tj. ALT+mezerník, jde to, ale je tam mezera, která ve správném znění přímé řeči (za interpunkcí) být ovšem nemá! Co s tím?

celý text

Čtěte více