Zavřít reklamu

Snímky obrazovky děláme jak v iOS tak v macOS prakticky každý den. Důvodů může být hned několik. Dívky si rády vytváří snímky obrazovky konverzací, kluci si zase ukládají screenshoty vtipných obrázků, či nových dílů na svá auta. Ať už snímek obrazovky provádíte za jakýmkoliv účelem, tak jste si možná na Macu všimli, že se při screenshotu okna aplikace ukládají s okolním stínem. Tímto obrázek jednak nabyde na velikosti, a jednak si myslím, že je stín u snímků obrazovky doopravdy zbytečný. Naštěstí však existuje možnost, pomocí které můžete tento otravný stín ze screenshotů odstranit.

Jak zachytávat snímky obrazovky na Macu bez rušivých stínů oken

Veškeré nastavení se bude odehrávat v Terminálu na vašem macOS zařízení. Nejdříve tedy na Macu či na MacBooku otevřete aplikaci Terminál. Můžete tak učinit buď pomocí lupy v pravém horním rohu, která aktivuje Spotlight, do kterého napíšete výraz „terminál„, anebo jej spustíte klasicky skrze Aplikace, kde se nachází ve složce Jiné. Jakmile Terminál zapnete, tak si zkopírujte tento příkaz:

defaults write com.apple.screencapture disable-shadow -bool true ; killall SystemUIServer

A poté jej vložte do Terminálu. Po vložení příkaz potvrďte stisknutím tlačítka Enter. Poté dojde k probliknutí některých částí operačního systému, ale není se čeho bát. Během několika sekund se vše vrátí do normálu. Od této doby budou všechny vytvořené snímky obrazovky bez otravného stínu, který se vytváří u každého okna.

Pokud byste chtěli stín vrátit zpátky, jelikož se vám jednoduše líbil, anebo z jakéhokoliv jiného důvodu, tak samozřejmě můžete. Stačí postupovat naprosto stejně, jako je uvedeno výše. Místo původního příkazu však použijte tento:

defaults write com.apple.screencapture disable-shadow -bool false ; killall SystemUIServer

Opět jej do Terminálu vložte a potvrďte klávesou Enter. Obrazovka Macu problikne a stín na každých budoucích snímcích obrazovky se bude opět zobrazovat.

Dle mého názoru je stín na snímcích obrazovky zbytečný. Jak už jsem zmínil, tak zbytečně zvětšuje velikost výsledného souboru, a také se do výsledného obrázku jednoduše nehodí. Uživatel, kterému poté popřípadě snímek obrazovky zašlete, v náhledu zprávy uvidí malé okno, které je obklopeno obrovským stínem, což rozhodně není přehledné. Uživatel si tak obrázek musí nejdříve zvětšit, a až poté zjišťuje, co se na snímku vlastně nachází.

stin u snimku obrazovky
.