Zavřít reklamu

Snímek obrazovky už na našem Macu či MacBooku udělal asi každý. Určitě víte, že při vytvoření snímku obrazovky se vytvoří soubor s názvem Snímek obrazovky [datum]. Tohle pojmenování však nemusí všem uživatelům vyhovovat, jelikož je jednak dlouhé, a jednak obsahuje diakritiku. To může být problém, pokud takto pojmenovaný snímek obrazovky chcete nahrát na nějaké úložiště. V tomto návodu se podíváme, jakým způsobem můžete v macOS nastavit jinou šablonu po pojmenování snímků obrazovky.

Jak v macOS nastavit jinou šablonu pro pojmenovávání snímků obrazovky

Celý tento proces se bude, stejně jako u mnohých předchozích návodů, odehrávat v rámci Terminálu. Tuto aplikaci můžete spustit buď z Aplikací, kde jej najdete ve složce Utility, anebo jej spustíte skrze Spotlight (lupa v pravé horní části displeje či zkratka Command + mezerník). Po spuštění Terminálu se zobrazí okno, do kterého se píšou či vkládají příkazy, které slouží k provádění různých akcí. V případě, že chcete změnit šablonu pro pojmenovávání snímků obrazovky, tak si zkopírujte tento příkaz:

defaults write com.apple.screencapture name "[nazev_snimku_obrazovky]"

Poté jej do Terminálu vložte. Nyní je nutné, abyste část [nazev_snimku_obrazovky] přepsali podle toho, jakou šablonu chcete využít. Poté stačí příkaz aktivovat stisknutím tlačítka Enter. Pokud například chcete, aby se nově snímky ukládaly pod jmény Screenshot [datum], tak bude příkaz vypadat následovně:

defaults write com.apple.screencapture name "Screenshot"

Nakonec je nutné, abyste provedli restart uživatelského rozhraní. Ten provedete tak, že si zkopírujete tento příkaz:

killall SystemUIServer

Poté jej vložíte do aplikace Terminál a klávesou Enter aktivujete. Dojde k probliknutí obrazovky, které bude následovat načtením systémových funkcí, ikon a dalších. Jakmile dojde ke kompletnímu načtení, tak je hotovo.

V případě, že chcete tohle nastavení vrátit zpět, tak postupujte stejně, jako je uvedeno výše. Pouze využijte příkaz, který přikládám níže. Nezapomeňte nakonec provést restart uživatelského rozhraní.

defaults write com.apple.screencapture name ""

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více