Zavřít reklamu

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete na Macu rychle zkrátit nějaké video. Využít k tomu samozřejmě můžete různé editační programy, kterých je k dispozici nespočet. Využití takového programu pro pouhé zkrácení videa je ale relativně zbytečné. Málokdo ví, že na Macu můžete video rychle a jednoduše už delší dobu zkrátit skrze nativní aplikaci QuickTime. Až doposud se jednalo snad o nejjednodušší způsob pro zkrácení videa, avšak s příchodem macOS Monterey jsme se dočkali nového způsobu, který je ještě rychlejší. Video s pomocí tohoto způsobu zvládnete zkrátit během několika sekund a pár klepnutí myší.

Jak na Macu rychle zkrátit video

Možná víte, že lze u některých souborů v macOS využít tzv. rychlé akce. S pomocí nich lze rychle a jednoduše určitým způsobem pracovat se soubory – například u obrázků a fotek můžete využít jednoduché otočení, převedení na PDF či spuštění anotací. V případě videí bylo možné provést pouze jedinou rychlou akci, a to otočení doleva či doprava. V nejnovějším macOS Monterey však přibyla v rychlých akcích možnost, pomocí které je možné nově rychle zkrátit video. Pokud byste chtěli zjistit, jak na to, tak stačí postupovat následovně:

  • Prvně si na Macu najděte video, které chcete zkrátit.
  • Jakmile tak učiníte, tak na něj pravým tlačítkem klepněte.
  • Následně se zobrazí menu, ve kterém najeďte kurzorem na Rychlé akce.
  • Dále se zobrazí podmenu, kde klepněte na možnost Zkrátit.
  • Poté se otevře jednoduché rozhraní pro zkrácení videa.
  • Zde už jen stačí, abyste dole v časové ose chytili žluté zarážky a podle potřeby zkrácení je posunuli.
  • Jakmile budete mít zarážkami zkrácení nastavené, tak klepněte vpravo nahoře na Hotovo.
  • Nakonec si stačí vybrat, zdali chcete video uložit jako nový klip, anebo zdali ním chcete nahradit to původní.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu můžete na Macu s macOS Monterey jednoduše a rychle zkrátit jakékoliv video. Před uložením zkráceného videa si ho samozřejmě můžete i přehrát a zkontrolovat si, zdali je vše podle představ. Pokud chcete zkrácené video s kýmkoliv sdílet, tak z bezpečnostních důvodů vždy raději volte možnost uložení jako nový klip. V minulosti se totiž stávalo, že se zkrácená videa, kterými se nahradil původní soubor, v některých aplikacích špatně zobrazovala – konkrétně v nich byl k dispozici obsah, který měl být odstraněn, což může být v některých případech fatální.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více